• Diğerleri

"Türkiye'nin madalya deposuyuz"

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, istikrarlı yükselişlerini 2015 yılında da sürdürdüklerini söyledi.
31 Aralık 2015 11:48- Son Güncelleme - 31 Aralık 2015 11:48
Google news abonelik
"Türkiye'nin madalya deposuyuz"

AA muhabirine 2015 yılını değerlendiren Şahin, yıl boyunca lisanslı sporcu sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, uluslararası organizasyonlarda da Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiklerini vurguladı.

2015 yılında uluslararası şampiyonalarda 80'i altın, 61'i gümüş ve 75'i bronz olmak üzere toplam 216 madalya kazandıklarına işaret eden Şahin, "Bu yıl da ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik. Türkiye'nin madalya deposu federasyonları arasındayız. Üst üste ikinci yılımızda 200 madalya sınırını aştık. 2016 yılında da madalya sayımızdaki istikrarı korumayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Federasyonun 2015 yılındaki başarılarına ilişkin bilgi veren Şahin, şöyle devam etti:
"2015 yılında en büyük başarımızı, Rusya'da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda elde ettik. Sporcularımız, 2 dünya şampiyonluğuyla birer gümüş ve bronz madalya kazandı. Bu organizasyonda olimpiyat şampiyonu tekvandocumuz Servet Tazegül ile 20 yaşındaki İrem Yaman altın madalyaya uzanırken, olimpiyat ikincimiz Nur Tatar gümüş, yine 20 yaşındaki Nafia Kuş bronz madalya aldı. Milli takımımız, bu şampiyonada takım halinde dünya üçüncüsü olmayı başardı."

Şahin, ayrıca milli sporcuların ilk kez Rusya'da düzenlenen Olimpik Kategori Avrupa Şampiyonası ile Avrupa Para-Tekvando Şampiyonası, Avrupa Pumse Şampiyonası, Avrupa Ümitler Şampiyonası ve Balkan Şampiyonası'nda takım halinde zirvede yer aldıklarına dikkati çekti.

Rio yolu İstanbul'dan geçecek
Milli tekvandocular Servet Tazegül ve Nur Tatar'ın 2016 Rio Olimpiyatları'na kota aldığını anımsatan Şahin, kalan 2 kota hakları için İstanbul'da önemli bir organizasyona katılacaklarını dile getirdi.

Metin Şahin, 2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Kıtası Elemeleri'ne 16-17 Ocak tarihlerinde İstanbul'un ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Bu organizasyonda birer kadın ve erkek sporcumuzla kota almaya çalışacağız. Ev sahibi ülke avantajımızı da kullanarak en iyi sonuçları alacağımıza inanıyorum. 2016 Rio'da, 2012 yılında Londra Olimpiyat Oyunları'nda almış olduğumuz birer altın ve gümüş madalyalı başarımızı tekrarlamak istiyoruz." 

Her takıma böyle kaleci lazım! Önce kurtardı, sonra golü attı