AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Türkoğlu savcıları göreve çağırdı

İlk Yayınlanma : 23 Şub 2021 - 15:22 / Son Güncelleme : 23 Şub 2021 - 15:35

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Türkoğlu, eski başkan Turgay Demirel ve gazeteci İbrahim Seten ile ilgili olarak savcıları göreve çağırdı. Ayrıca Basketbol Federasyonu da resmi internet sitesinden bir açıklama yayınladı. İşte detaylar...

Türkoğlu savcıları göreve çağırdı

AJANSSPOR-HABER 

Türkiye Basketbol Federasyonu, resmi internet sitesinden bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun eski başkanı Turgay Demirel ve gazeteci İbrahim Seten için Cumhuriyet Savcıları ve kamu makamlarına çağrıda bulunuldu.

Basketbol Federasyonu'nun açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan yapılan resmi açıklama şu şekilde: 

"A Erkek Milli Takımımızın, İsveç ve Hırvatistan’ı yenerek FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandığı akşam sosyal medyada, "İbrahim Seten" isimli kişinin 1992-1994 yıllarında Federasyonumuzda çalıştığı sırada insan kaçakçılığı suçundan hakkında soruşturma başlatıldığı, kendisinin de ifadesinde suçunu ikrar ettiği haberleri yer almıştır. 

Federasyonumuzun adının, böyle ağır bir olay ile anılması bizi son derece üzmüştür. Buna karşılık Federasyonumuz iddialara ilişkin derhal araştırma başlatacaktır. Meselenin adlî yanının da olması nedeniyle, başta adı geçen İbrahim Seten ve dönemin Federasyon Başkanı Turgay Demirel olmak üzere diğer ilgililer hakkında soruşturma yapmak üzere Cumhuriyet Savcıları ile kamu makamlarını göreve davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Hidayet Türkoğlu ne dedi?

Sosyal medyada ortaya atılan iddia ile ilgili olarak Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu da bir açıklama yaptı. Türkoğlu ise sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: 

"Son iki gündür medyada yer alan haberler ışığında, Turgay Demirel döneminde yaşanan İbrahim Seten olayının tüm detaylarını araştırıyoruz. Federasyonumuzun adının, böyle ağır bir olay ile anılması bizi son derece üzmüştür. Buradan, iddiaların hedefindeki İbrahim Seten, dönemin Federasyon Başkanı Turgay Demirel ve ilgililer hakkında gerekli soruşturmayı yapmak üzere Cumhuriyet Savcılarımızı ve kamu denetçilerini göreve davet ediyorum."

İddia neydi?

Sosyal medyada ortaya atılan iddiaya göre; İbrahim Seten'in 1992-94 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu'nda dış ilişkiler sorumlusu olarak görev yaptığı, 1994 yılında Yeni Yüzyıl Gazetesi'ne göreve başladığı ve resmi olmasa da dış ilişkiler görevine devam ettiği belirtilmişti. Söz konusu paylaşımda, Seten'in aralarında terör örgütü üyelerinin de yer aldığı 5 kişiyi, sahte pasaport ile Basketbol kafilesi'nde ABD'ye kaçırmaya çalıştığı, 93'te A Milli Basketbol kafilesinde Osman A.'ya vize aldığı öne sürülmüştü.