Ankaragücü'nden Tuzlaspor'un Diack iddialarına yanıt

İsmail Keles
06.11.2023 - 17:38 | Son Güncellenme: 06.11.2023 - 17:50

MKE Ankaragücü, Lamine Diack transferiyle ilgili Tuzlaspor'un yaptığı hülle transfer iddiası üzerine bir açıklama yayımladı.

Ankaragücü'nden Tuzlaspor'un Diack iddialarına yanıt

AJANSSPOR - HABER

Başkent ekibi, "Diack KDV hariç 350 bin Euro'ya Fenerbahçe'den transfer oldu ve sözleşmeden doğan yükümlülüklerin tamamı kulübümüz tarafından yerine getirilmiştir" denildi. 

"Fenerbahçe ile anlaşmada yükümlülük yok"

MKE Ankaragücü "zorunlu açıklamalarımız" başlığıyla yayımladığı bildiride, "Profesyonel Futbolcumuz Lamine Diack, 25.07.2022 tarihinde Fenerbahçe Futbol A.Ş. kulübü ile yapılan anlaşma gereği KDV Hariç 350.000 Euro karşılığında kulübümüze transfer olmuştur. Fenerbahçe ile yapılan anlaşmada belirtilmiş olan bonservis bedeli haricinde futbolcunun sonraki satışından pay gibi şarta bağlı yükümlülük içeren herhangi bir madde bulunmamaktadır. ilgili sözleşmeden doğan yükümlülüklerin tamamı kulübümüz tarafından yerine getirilmişti" denildi. 

Diack'ın Nantes'e transferi

Ankaragücü oyuncunun sezon başında Fransa Ligi ekibi Nantes'a transfer olduğunu vurgularken, "Futbolcumuz Kulübümüzde bir sezon geçirdikten sonra 19.07.2023 tarihinde Fransa 1. Lig kulüplerinden FC Nantes'a 400.000 Euro bedelle geçici olarak transfer edilmiştir. FC Nantes ile yapılmış olan transfer anlaşmasında zorunlu satın alma opsiyonu ve futbolcunun sonraki satışlarından pay gibi şarta bağlanmış olan ödemeleri içeren maddeler yer almaktadır. 

Yukarıda anlatılan ilgililer haricinde profesyonel futbolcumuz Lamine Diack ile ilgili olarak üçüncü şahıs veya kurumlarla herhangi bir anlaşma yapılmamış olup elde edilecek tüm gelirler kulübümüze ait olacaktır" ifadeleri kullanıldı. 

Tuzlaspor'a ihbarda bulunun çağrısı

MKE Ankaragücü'nün açıklamasının sonunda transferlerin FIFA ve TFF kurallarına uygun yapıldığı belirtilerek,

"Kulübümüz transferlerini FIFA ve TFF'nin tüm kurallarına uygun olarak gerçekleştirmektedir. Talimatlara aykırı bir durumun gerçekleştiği kanaatinde olan ilgililerin TFF Futbol Disiplin Talimatının "Davranış Kuralları" başlıklı 55'inci maddesinin 4'üncü fıkrasında belirtildiği gibi TFF'ye ihbarda bulunma yükümlülüklerinin bulunduğunu hatırlatırız" ifadeleri kullanıldı. 

Tuzlazpor, Lamine Diack için hangi açıklamayı yaptı?

Tuzlaspor, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a yönelik açıklamada Lamine Diack transferinde hülle yapıldığını iddia etmişti. Tuzlaspor'un açıklamasında şu ifadeler kullanıldı; 

"Fenerbahçe'nin aynı tutumunu Lamine Diack transferi konusunda da göstermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "Nitekim söz konusu futbolcu Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un kulübümüz başkanını aramak suretiyle "Başkanım bırak oyuncuyu alalım, biz bu oyuncuyu oynatacağız, sonrasında sonraki satıştan payını ben size ödeyeceğim" demesi üzerine cüzi bir transfer bedeliyle Fenerbahçe'ye transfer olmuştur. Fakat ne var ki Fenerbahçe, oyuncuyu tek bir antrenmana dahi sokmaksızın ardışık transfer ile birkaç gün içerisinde Ankaragücü'ne transfer etmiştir. Futbolcunun ardışık bu iki transferinin FIFA ve TFF tarafından yasaklanan ve sonucu transfer yasağı cezasına kadar uzanabilen bir "köprü transfer" olduğu ve ardışık bu transferden dolayı TFF tarafından Fenerbahçe'ye disiplin cezası uygulanması gerektiği hususu her türlü izahtan vareste olup, asıl incelenmesi gereken husus budur!"

Diack Nantes'ta süre alamadı

Nantes'ın sezon başında Ankaragücü’nden satın alma opsiyonuyla kadrosuna kattığı Lamine Diack, bu sezon yeni takımıyla hiçbir maçta süre alamadı.

İlgini Çekebilir
Ali Koç'tan Mehmet Büyükekşi'yi terletecek sorular!
Habere Git
Moto Racer
3.9
Senin için hazırladığımız haberler