Twitter Onaylama Başvurusu Nasıl Yapılır? Twitter Mavi Tik Alma Yöntemleri Neler?

14.06.2021 - 18:00 | Son Güncellenme: 14.06.2021 - 18:17

Twitter, 20 Mayıs 2021 itibariyle onaylama sürecinin kullanıcılara açılacağını duyurdu. Peki, Twitter onaylama başvurusu nasıl yapılır? Mavi tik alma yöntemleri neler?

Twitter'da fenomenlerin veya çokça kişi tarafından takip edilen bireylerin aldığı onaylama simgesi, 20 Mayıs itibariyle belirlenmiş kimselere açıldı. Bu doğrultuda, Twitter'ın listelediği kategorilere uyan bireyler mavi tik simgesini alabilir. Bu nedenle, Twitter kullanıcıları internette onaylama sürecinin nasıl işlediğini ve mavi tikin nasıl alındığını araştırıyor. İşte, Twitter mavi tik alma rehberi.

Hangi kullanıcılar onaylanabilir? Mavi tik simgesini kimler alabilir?

Twitter üzerinden paylaşım yapıldığında bazı profillerin yanında mavi bir tik işareti bulunur. Bu işaret, bireylerde güven hissi yaratmakla beraber hesabın gerçekçi olduğunu da düşündürür. Çoğu kullanıcı, mavi tik alabilmek için popüler olmak gerektiğini veya şirket hesabı kullanmak gerektiğini ileri sürse de işin aslı daha başka. Twitter'da mavi tik almak için Twitter yönetiminin belirlediği bir liste bulunuyor. Eğer hesabınız bu listeye uyumluysa siz de mavi tik alabilirsiniz. İşte, mavi tik almaya uyumlu hesaplar:

 • Devlet kurumu
 • Şirketler, markalar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Haber kuruluşları ve gazeteciler
 • Eğlence
 • Spor ve e-spor
 • Aktivistler, organizatörler ve etkili diğer kişiler

Hesap onaylama işlemi nasıl yapılır?

Yukarıda belirtilen listeye uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, hesabınızı uyumlu hale getirmek istemeniz kadar olağan bir durum yok. Hesap onaylama veya mavi tik alma işlemleri için aşağıdaki maddeleri takip edin:

 • [...] simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve gizlilik bölümünüze gidin.
 • Hesabınıza gidip Hesap bilgilerinin üzerine gelerek Onaylama Talebi öğesine dokunun.
 • Talebi Başlat öğesine dokunun.
 • Talebinizi göndermenizin ardından kararımızı size bildireceğiz.

Hesap onaylama işlemi ne zaman kullanıma açıldı?

Twitter hesabını onaylamak isteyen kullanıcılar, 20 Mayıs 2021'den beri bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Yaklaşık 1 aydır, yukarıdaki listeye uyumlu olan hesaplar onaylanma işlemi için Twitter'a dosya gönderiminde bulunmakta, onaylanma talebi yollamaktadır. 

Onaylama talebi ne zaman kabul edilir? 

Twitter'da onaylama sürecini başlattıktan sonraki 1 ay içerisinde hesabınızın onaylandığı veya onaylanmadığı tarafınıza iletilir. Eğer başvurunuz kabul edilmezse; Twitter'a kayıtlı olduğunuz e-posta üzerinden size bir bildiri mesajı gönderilir. Bu noktada kullanıcıların merak ettiği bir diğer detay ise, bir daha onaylama başvurusunda bulunup bulunamayacak olunmasıdır. 

Yeni başvuru süresi

Mavi tık almak için hesabınızı onaylamayı düşündünüz. Ve bu amaçla Twitter'a bir onay talebinde bulundunuz. Twitter, ilk onay talebinizi kabul etmeyebilir. Bunun birçok sebebi var. Ancak öncelikli olan şey, başvurunuzun detaylı olmaması olabilir. Bu nedenle yeni başvuru süresini araştırabilirsiniz. Twitter'ın uygun gördüğü tekrar başvuru süresi 30 gündür. 30 gün içerisinde yeniden hesap onaylama sürecini başlatmanızda fayda var. 

Senin için hazırladığımız haberler