Tyson Fury’nin Kuzeninin Cinayetinde 1 Şüpheli Gözaltına Alındı

Orhan Gülek
23.08.2022 - 23:57 | Son Güncellenme: 24.08.2022 - 00:05

İngiliz ağır siklet boks şampiyonu Tyson Fury’nin kuzeni Rico Burton’ın cinayetinde bir şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı. İşte tüm detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Şampiyon İngiliz boksör Tyson Fury’nin bıçaklanarak öldürülen kuzeni Rico Burton’ın cinayet soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Liam O’Prey, Rico Burton’ı öldürmek suçlaması ile gözaltına alındı.

Bıçaklanarak öldürüldü

Dünyaca ünlü boksör Tyson Fury’nin kuzeni Rico Burton Pazar gecesi Manchester’daki bir barın önünde saldırıya uğradı. Sabah 3 sıralarında yaşanan saldırıda boğazından bıçaklanan Burton’a ilk müdahale acil servis ekipleri tarafından olay yerinde yapıldı. İlk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılan 31 yaşındaki Burton kısa süre sonra hastanede hayatını kaybetti. 

Akrabasının durumu kritik

Saldırı sırasında Rico Burton ile birlikte bulunan ve Burton’ın akrabası olduğu tahmin edilen 17 yaşındaki bir erkeğin daha hastanede yattığı ve durumunun kritik olduğu aktarıldı.

2 kişi tutuklandı

Cinayetle ilgili soruşturma devam ederken olay yerinde inceleme yapan polisler Burton’ın öldürüldüğü sabahın ilerleyen saatlerinde 21 yaşındaki Liam O’Prey’i cinayet suçlaması ile tutukladı. Bu tutuklamanın ardından ise 20 yaşındaki başka bir şüpheli daha tutuklandı. 

Rico Burton’ın cinayetinden sorumlu tutularak tutuklanan Liam O’Prey’in yarın Manchester ve Salford Sulh Mahkemesi’ne çıkacağı açıklandı. 

Diğer şüpheli serbest bırakıldı

Rico Burton cinayeti hakkında açıklama yapan Manchester polisi soruşturma sırasında Liam O’Prey’den sonra tutuklanan 20 yaşındaki diğer şüphelinin kefaletle serbest bırakıldığını aktardı. Konu hakkında açıklama yapan Müfettiş Ben Ewart saldırının kendiliğinden ve plansız olduğunu aktardığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ‘’Bu olay kuşkusuz ki anlamsız bir saldırı ve iki taraf da arkadaşları ile dışarıda geçirdikleri gecenin ardından eve dönmeliydi.’’

Tyson Fury: "Daha ağır cezalar gelmeli"

Kuzeninin öldürülmesinin ardından Pazar günü Instagram üzerinden açıklama yapan Tyson Fury şu sözlerle hükümeti bıçaklı saldırılara verilen cezaları arttırmaya çağırdı: ‘’Kuzenim dün gece boynundan bıçaklanarak öldürüldü. Bu olay artık gülünç olmaya başladı. Sadece aptallar yanlarında bıçak taşır. Buna artık bir son verilmeli. Bir an önce Birleşik Krallık hükümetinin bıçaklı suçlar için daha yüksek cezalar getirmesi gerekiyor. Bu âdeta bir salgın haline geldi ve içinizden birinin başına bir şey gelene kadar ne kadar kötü olduğunu bilmenize imkân yok. Hayat çok değerli ve bir anda elinizden alınabilir. Her anın tadını çıkarın.’’

Ulusal bir kriz haline geliyor

İngiliz politikacı Yvette Cooper, Rico Burton’ın cinayetinin ardından bıçaklı saldırıların ulusal bir kriz olduğunu belirttikten sonra daha fazla insanı kaybetmeden önce acilen harekete geçilmesi gerektiğini açıkladı. 

Tyson Fury kimdir?

Tyson Luke Fury 12 Ağustos 1988 tarihinde Manchester, İngiltere’de dünyaya geldi. Başarılı İngiliz boksör Kasım 2015'te, uzun süredir şampiyon olan Wladimir Klitschko'yu yenerek WBA, IBF, WBO, The Ring ve IBO ağır siklet boks şampiyonu olmayı başardı. Başta İrlanda'yı Olimpiyat Oyunları'nda temsil etme talebi reddedilen Fury, daha sonraları soy ağacını Belfast ve Galway'deki akrabalarına dayandırmayı başarınca Olimpiyatlar'da hem Büyük Britanya hem İrlanda'yı temsil etme hakkı kazandı. İngiltere ve İrlanda'yı amatör olarak temsil eden Fury, 2008'de ABA şampiyonasını kazanarak aynı yıl profesyonel oldu.

Senin için hazırladığımız haberler