• Diğerleri

UEFA açıkladı: VAR hızlandı

18 Şubat 2020 01:44- Son Güncelleme - 18 Şubat 2020 01:44
UEFA açıkladı: VAR hızlandı

UEFA, Şampiyonlar Ligi'ndeki VAR kullanımının hızlandığını açıkladı. Avrupa'nın patronuna göre; VAR'ın bir kararı düzeltmesi geçen sezona göre 15 saniye azaldı ve ortalama 1.5 dakikaya indi.

UEFA Hakemleri Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, teknolojinin Şampiyonlar Ligi'ndeki kullanılış şeklinden oldukça memnun olduğunu söylerken, VAR sisteminin yalnızca açık ve bariz hatalar için kullanıldığını hatırlattı.

UEFA; Şu ana kadar Play-off turu ve grup maçlarında 108 kez Video Yardımcı Hakem sisteminin devreye girdiği, 27 kararın ise değiştirildiğini açıklarken, Rosetti konuyla ilgili, "Bu, hakemlerin kalitesini gösteriyor" dedi.

Rosetti, "Buna ek olarak, bir kararın tersine çevrilmesi için geçen zamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sezon şu ana kadar bir kararın düzeltilmesi için geçen ortalama süre 1.5 dakika, geçen sezondan 15 saniye az" ifadesini kullandı.

Roberto Rosetti, "Bir kez daha vurgulamak isterim ki; protokolüne uygun olarak VAR; sadece açık ve bariz hatalar içindir, tartışmalı durumlar için değil. Her şeyin ötesinde futbol, doğru ve cesur kararlar alan sahada güçlü bir kişiliğe sahip iyi hakemlere ihtiyaç duyuyor" diye görüş bildirdi.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

3. Hafta / Wolverhampton - Burnley: 1-1 (Özet)