UEFA, gelecek sezon Rus takımlarını Avrupa'dan men etti

Feride Kara
02.05.2022 - 19:44 | Son Güncellenme: 02.05.2022 - 21:33

UEFA, Rus takımlarının gelecek sezon UEFA organizasyonlarına alınmayacağını ve Rusya'nın EURO 2028 veya EURO 2032'ye adaylığının uygun olmadığını açıkladı

UEFA, gelecek sezon Rus takımlarını Avrupa'dan men etti

UEFA, Rus takımlarının gelecek sezon UEFA organizasyonlarına alınmayacağını ve Rusya'nın EURO 2028 veya EURO 2032'ye ev sahipliği yapmak için sunduğu teklifin uygun olmadığını açıkladı. Rusya Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda da yer alamayacak.

Türk takımları nasıl etkilenecek?

Rus kulüplerinin 2022-23 sezonunda da Avrupa kupalarından men edilmesinin ardından Türk takımlarının durumları merak ediliyor. Bu durumda UEFA ülkeler sıralamasında Türkiye 2022/23 sezonundaki katılımları belirleyecek. 2020/21 sezonunu 13. sırada tamamlamıştı. Rusya ise geçen sezonu 8. sırada bitirdi. Bununla birlikte Türkiye Devler Ligi’ne 2 takımla başlarken şampiyon 3. eleme turu lig ikincisi ise 2. eleme turundan itibaren sahne alacak. 

Türkiye şampiyonu direkt katılamıyor

Türkiye şampiyonu için Devler Ligi gruplarına doğrudan katılım mümkün değil. Rusya'nın ihracından sonra bile Türkiye şampiyonu 3. eleme turu yerine play-off turundan dahil olacak. Lig ikincimiz ise 2. eleme turu yerine 3. eleme turundan başlama şansını yakalayacak.

İlgini Çekebilir
Rusya'nın adaylığı kabul edilmedi! EURO 2028 ve EURO 2032 için kimler aday?
Habere Git

Türkiye Kupası şampiyonu ne olacak?

Rus takımlarının ihraç edilmesi sonrasında Avrupa Ligi'ne 3. eleme turundan başlayacak Ziraat Türkiye Kupası galibi Play-Off turundan start alırken Konferans Ligi'ne 2. eleme turu ile başlayacak olan Süper Lig üçüncüsü 3. eleme turunda turnuvaya dahil olacak.

12. ülkenin takımı direkt olarak gidecek

Rus takımları ihraç kararının ardından Rus şampiyonu yerine 12. sıradaki ülkenin şampiyonu gruplara doğrudan katılabilecek. Ama Şampiyonlar Ligi şampiyonu kendi liginden vize alamazsa bu durumda Rus takımının yerine 11. sıradaki ülkenin takımı katılım hakkı kazanacak.

Rusya Milli Futbol Takımı C Ligi'ne düşürülecek

Rusya Milli Futbol Takımı, 2022-2023 UEFA Uluslar Ligi'nde yer aldığı B Ligi'nin 2. Grubu'ndaki maçlarında katılamayacak. Rusya Milli Takımı otomatik olarak grubunu dördüncü sırada tamamlayacak ve sonuç olarak B Ligi'nde son sırada yer alacak. Rusya Milli Takımı, UEFA Uluslar Ligi'nde C Ligi'ne düşürülecek.

Rusya Kadın Milli Futbol Takımı yerine Portekiz

Rusya Kadın Milli Futbol Takımı, 6-31 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'de düzenlenecek olan UEFA Kadınlar EURO 2022'de C Grubu'nda yer alamayacak. Turnuvaya, Rusya'nın play-off turunda elediği Portekiz Kadın Milli Futbol Takımı dahil edilecek. Rusya Kadın Milli Futbol Takımı'nın 2023 Dünya Kupası Elemeleri'nde oynadığı tüm maçlar geçersiz sayılacak. E Grubu, 5 takımlı formatla devam edecek. 

Rusya U-21 Milli Takımı'nın grubunda C Grubu'nda oynadığı karşılaşmalar geçersiz sayılacak. C Grubu, beş takımlı bir grup olarak devam edecek.


 

Senin için hazırladığımız haberler