UEFA'dan Uluslar Ligi, Avrupa ve Dünya Kupası Elemeleri Değişikliği

Eren Tuncay
26.01.2023 - 14:30 | Son Güncellenme: 26.01.2023 - 14:37

UEFA; Uluslar Ligi, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası elemelerinin formatlarında bazı değişikliklere gitti. Süper Kupa finali de Rusya'dan alındı. İşte alınan kararlar

Hüseyin ÖZKÖK – AJANSSPOR

UEFA İcra Kurulu, dün UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentindeki merkezinde toplanarak önemli bazı kararlar aldı. UEFA İcra Kurulu, Uluslar Ligi ve Avrupa Şampiyonası ile Dünya Kupası Avrupa eleme gruplarının formatlarında bazı küçük değişikliklere giderken 16 Ağustos’ta Rusya’nın Kazan kentinde oynanması gereken UEFA Süper Kupa maçını Atina’ya aldı. Yapılan açıklamada Rusya’nın Ukrayna ile olan savaşı bitirmediği sürece takımlarının organizasyonlara katılamayacağı belirtilirken ülkeye herhangi bir organizasyon da verilmeyeceği bildirildi. Kurul ayrıca Uluslar Ligi Dörtlü Final tarihlerini ve eşleşmeleri de açıkladı.

Toplantı sonrasında açıklanan kararlar şunlar oldu:

UEFA Uluslar Ligi'nin yeni formatı

UEFA’nın toplamda 3 kez düzenlediği başarılı organizasyon Uluslar Ligi’nde Kasım ile Haziran arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla Mart ayında yeni bir play-off turu düzenlenecek. Normalde bu yıl yapılacağı şekilde A Ligi’nin 4 grup birincisi Haziran ayında dörtlü final oynuyor ve Uluslar Ligi şampiyonu ortaya çıkıyordu. Ancak yeni formatta A Ligi grup birincileri ve ikincileri Mart ayında iki maç üzerinden bir çeyrek final turu oynayacak ve o maçlarda üstünlük sağlayan takımlar Haziran ayındaki yarı finalden itibaren düzenlenecek dörtlü finale kalacaklar.

Düşme veya çıkma play-off'u

Bunun yanında A Ligi üçüncüleri, B Ligi ikincileri ve üçüncüleri ile C Ligi ikincileri ligden düşme veya ligden çıkmayı ilgilendiren iki maç üzerinden bir play-off turu oynayacaklar. Bu değişiklikle takımlar daha fazla maç yapmayacak ama hazırlık maçı yerine resmi maçlara çıkmış olacaklar. Bu değişiklik belirli bir sayıda takımı kapsarken geride kalan takımlar Avrupa elemeleri maçlarına başlayacaklar. 

İlgini Çekebilir
Bak şu Chelsea'nin yaptığına... Financial Fair Play yerle bir! UEFA şokta
Habere Git

Uluslar Ligi 2023 Dörtlü Final eşleşmeleri

İki yılda bir düzenlenen UEFA Uluslar Ligi 2022/23 dönemi dörtlü final eşleşmeleri belirlendi. Hollanda’da düzenlenecek mini turnuvanın yarı finalinde 14 Haziran günü A1 Ligi birincisi Hırvatistan ile A4 Ligi birincisi Hollanda Rotterdam’da karşılaşacak. 15 Haziranda ise Enschede’de A2 birincisi İspanya ve A3 birincisi İtalya kapışacaklar. İki eşleşmenin galipleri 18 Haziran günü Rotterdam’da final müsabakasına çıkarken kaybedenler aynı gün Enschede’de üçüncülük müsabakası oynayacaklar.

Avrupa elemelerinde takım sayısı değişti

UEFA Avrupa Şampiyonası ve FIFA Dünya Kupası elemelerinde gruplardaki takım sayısında da değişikliğe gidildi. Şu andaki 2024 Avrupa Şampiyonası elemelerinde de yapılan uygulamada maçlar 7’si 5’li 3’ü 6’lı olmak üzere toplam 10 grupta oynanıyor. 2026 Dünya Kupası öncesindeki Avrupa elemelerinden itibaren ise maçlar 4’er ve 5’erli 12 grupta yapılacak. 

Grup birincisi 12 takım doğrudan gidecek

Beşli gruplara yerleştirilecek takımlar Uluslar Ligi’ndeki durumlarına göre Mart veya Haziran'da eleme maçlarına çıkarken, dörtlü gruplarda yer alacak takımlar Eylül ayında eleme grupları maçlarına başlayacak. Avrupa elemelerinde grup birincisi olan 12 takım Avrupa Şampiyonası veya Dünya Kupası’na doğrudan katılırken en iyi 4 grup ikincisi Dünya Kupası’na doğrudan veya Uluslar Ligi play-off turu üzerinden Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde edecekler. 

İlgini Çekebilir
UEFA açıkladı! Arda 2023'ü sallayacak
Habere Git

Avrupa Şampiyonası 24 takımla devam

Bir süredir Avrupa Şampiyonası’na katılacak takım sayısının 32’e çıkartılacağı yönünde söylentiler medyada sıklıkla yer alıyordu. Ancak UEFA İcra Kurulu turnuvanın 24 takımla devam edeceğini açıkladı.U21 Avrupa Şampiyonası'nın ise 16 takımla 2025 yaz aylarında Slovakya’da 8 şehirde yapılacağı duyuruldu.

Covid 19 önlemler talimatı kaldırıldı

UEFA’nın pandemi sonrasında maçlar yeniden başlarken uygulamaya koyduğu talimatın gerek kalmaması nedeniyle uygulamadan kaldırıldığı İcra Kurulu’nca karara bağlanırken yine de bu konudaki gelişmelerin takip edileceği vurgulandı.

Senin için hazırladığımız haberler