Liverpool-Real Madrid Finalindeki Olayların Suçlusu UEFA Çıktı

Ajansspor
19.02.2023 - 12:53 | Son Güncellenme: 19.02.2023 - 17:05

Paris'te Liverpool-Real Madrid Şampiyonlar Ligi finalindeki olayları soruşturan UEFA, baş sorumlu olarak kendisini buldu. Liverpool'dan özür dilendi..

Liverpool-Real Madrid Finalindeki Olayların Suçlusu UEFA Çıktı

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

28 Mayıs 2022 tarihinde Liverpool ile Real Madrid arasında Paris’te oynanan Şampiyonlar Ligi final karşılaşması öncesinde çıkan olaylarla ilgili UEFA’nın yetkilendirdiği Portekizli bağımsız soruşturmacı Tiago Brandao Rodrigues’in raporunu UEFA’ya iletmesinden sonra UEFA 220 sayfalık sonuç raporunu açıkladı.

UEFA suçluyu aradı kendisi çıktı

İhmallerin en ufak ayrıntılara kadar incelendiği rapora göre yaşanan kaosun bir numaralı sorumlusu maçın sahibi olan ve organizasyon bozukluklarına engel olamayan UEFA. Yaşanan olaylar sırasında can kaybı olmamasını mucize olarak niteleyen Portekizli soruşturmacı, tüm yetkililerin de tutumlarını ciddi anlamda eleştirdi.
  

Final, St.Petersburg’dan Paris’e alınmıştı

2021-22 sezonu Şampiyonlar Ligi finalinin ev sahibi UEFA tarafından daha önce Rusya’nın St.Petersburg şehri olarak açıklanmıştı. Ancak final, Şubat 2022'de Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Paris’e kaydırıldı. Karşılaşma, Paris’e alındığında ise kimsenin aklına büyük bir skandala sahne olacak bir final oynanacağı gelmemişti. 

İlgini Çekebilir
UEFA raporunda ortaya çıkan gerçek: Avrupa’nın en kötüsü Türkiye
Habere Git

Dev final 36 dakika geç başladı

İngiltere’nin Liverpool ile İspanya’nın Real Madrid takımları arasında Paris Stade France’da yerel saatle 21:00’de başlaması gereken final, taraftarların stada geç gelmesi nedeniyle sarktı. Stattaki dev ekranlardan yapılan anonslarda 15 dakika içinde maçın başlama saatiyle ilgili bilgi verileceği duyuruldu. Uzun bir bekleyişin sonunda karşılaşmanın başlama vuruşu tam 36 dakika gecikmeyle; 21:36’da itibarıyla yapılabildi. 

UEFA suçu İngiliz taraftarlara attı

Dünyadaki futbolseverler ekran başında, stadyumdakiler de içeride maçın başlamasını beklerken, dışarıda skandal olaylar yaşanıyordu. Geçerli bileti olan çok sayıda İngiliz taraftar stada giremezken, Fransız polisi, İngiliz taraftarlara aşırı güç kullanıp, göz yaşartıcı gazla müdahale etti. UEFA’dan yapılan ilk açıklamada çok sayıda sahte bileti olan İngilizin stada girmeye çalıştığı  ve kaos bu yüzden olduğu belirtildi. 

Medya ve taraftarlar UEFA'yı yalanladı

Ancak UEFA'nın iddiası doğru değildi. Gazetecilerin verdiği haber ve İngiliz taraftarların çektikleri videolarda, Fransız polisinin İngiliz taraftarlara karşı aşırı sert tutum sergilediği görüldü. Bilet kontrol noktasının stadın çok uzağında kurulması ve girişin iyice daraltması yığılmaya ve sonucunda da bir kaosun oluşmasına sebebiyet verdi. Ortaya çıkan izdihamdan çocuklar da etkilendi.

İlgini Çekebilir
UEFA'nın kâbusu geri döndü! Avrupa futbolu dağılıyor mu?
Habere Git

Polis müdürü istifa etti UEFA özür diledi

Bütün bu olumsuzluklara rağmen ortaya çıkan görüntülerde resmi biletli İngilizler'in taşkınlık yapmayarak, sakin kaldığı görüldü. Polis sadece taraftarlara değil, gazetecilere de müdahale etti. 230 kişinin yaralandığı olaylar sonrasında taraftarların suçunun olmadığının anlaşılmasıyla Paris polis müdürü istifa ederken, içişleri bakanı da özür diledi. Akabinde bir özür de UEFA’dan geldi. UEFA ayrıca bağımsız bir soruşturmacı görevlendirileceğini de duyurdu. 

 

Rapor, "Olayların baş sorumlusu UEFA" dedi

İşte, Portekizli bağımsız soruşturmacı Tiago Brandao Rodrigues’in sunduğu raporda ortaya çıkan gerçek maç önü organizasyonda sınıfta kalan ve büyük hatalar yapan UEFA oldu. Evet, UEFA kendi hazırlattığı raporda baş sorumlu olarak tespit edildi. Fransız polisi de katı tutumu ve gaz kullanımıyla olayları daha da içinden çıkılmaz hale getirmekle itham edildi. Raporda İngiliz taraftarların serinkanlılıklarını yitirmemesi sayesinde can kaybının yaşanmadığına dikkat çekildi

UEFA, Liverpool'dan özür diledi

UEFA, raporu resmi internet sitesinden kamuoyuna duyurdu. Bununla da yetinilmedi. UEFA Genel Sekreteri Theodore Theodoridis, bir özür açıklaması da yaptı: "UEFA adına bir kez daha bütün etkilenen insanlardan çok samimi olarak özür dilediğimi bildirmek istiyorum. Özellikle de Liverpool taraftarlarından yaşamak zorunda kaldıklarından ve hem maç öncesi hem de maç sırasında çıkan olaylardan ötürü haksız yere sorumlu tutulmalarından ayrıca özür dilerim.”

Liverpool taraftarına para iadesi

UEFA Genel Sekreteri, maça giremeyen Liverpool taraftarlarının bilet paralarının da iade edileceğini bildirdi. Liverpool Kulübü'nden yapılan açıklamada da raporun taraftarlarını temize çıkartığı için mutlu oldukları belirtilirken UEFA’nın raporda verilen tavsiyelere ne kadar zor olursa olsun uymasını beklediklerini, her UEFA maçında en önemli şeyin taraftar güvenliği olduğunun unutulmaması gerektiği ifade edildi. 

Acıyı Liverpool çekti kupayı Real kazandı

2022'de oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde gülen taraftsa Real Madrid oldu. Oyun olarak Liverpool daha üstün bir görüntü sergilese de mücadeleyi İspanyol ekibi 59. dakikada Vinícius Júnior'un kaydettiği golle 1-0 kazanarak 14. kez Avrupa'nın en büyüğü olmayı başardı. Liverpool ise kupayı 6 kez müzesine götürdü.

2023 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da oynanacak. Dev buluşma 10 Haziran 2023'te Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak. 2020 finali pandemi nedeniyle İstanbul'dan alınınca yerine Cumhuriyetin 100. yılı şerefine 2023 finale verildi. İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı, 2005'te da dev fianele ev sahipliği yapmıştı. Tarihe geçen finalde 3-0 geriden gelerek maçı 3-3 ile uzatmaya götüren Liverpool, penaltılarda Milan'ı devirip şampiyon oldu.

Senin için hazırladığımız haberler