UEFA'dan EURO 2024 adaylığı için flaş İnsan Hakları hamlesi!

1 Mayıs 2017 20:22- Son Güncelleme - 1 Mayıs 2017 20:22
Google news abonelik

AJANSSPOR- EURO 2024 için Almanya ile beraber adaylığını koyan Türkiye'nin insan haklarıyla ilgili bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

UEFA'dan yapılan açıklamada Almanya ve Türkiye Futbol Federasyonları yetkilileri geçen perşembe günü UEFA'nın Nyon şehrindeki merkezine gelerek bir sunum gerçekleştirdi. UEFA yetkilileri ise iki ülkenin adaylıkla ilgili yerine getirmesi gereken kriterleri detaylıca anlattı.

EURO 2024 adaylık süreciyle birlikte ilk kez turnuvayı düzenlemek isteyen ülkeler insan haklarıyla ilgili belli başlı kriterleri yerine getirmek zorunda. Bunlar Birleşmiş Milletler'in "İnsan Hakları ve Ticaret Prensipleri Kılavuzu" ile diğer teamülleri. Aday ülkeler ayrıca uyumluluk ve yolsuzluk karşıtı kriterleri de yerine getirmek zorunda.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan UEFA BAşkanı Aleksander Ceferin, "İnsan ve işçi haklarının korunması UEFA'nın en çok önem verdiği konulardan bir tanesi. Düzenlediğimiz bütün turnuvalar için insan haklarının korunmasını sağlayıcı kriterler koymak bir zorunluluk haline gelmişti. Artık bütün aday ülkeler koyduğumuz bu kriterleri kesin bir şekilde sağlamak zorunda" ifadelerini kullandı.

Almanya ve Türkiye Futbol Federasyonları adaylık dosyalarını en geç 27 Nisan 2018 tarihinde teslim edecek. UEFA ise kimin EURO 2024'e ev sahipliği yapacağına Eylül 2018'de karar verecek.

(BU HABER KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.)