AjanssporAjansspor uygulamasını indir

UEFA'dan FIFA'ya boykot tehdidi!

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 09 Eyl 2021 - 19:26 / Son Güncelleme : 09 Eyl 2021 - 23:18

UEFA, FIFA'nın Dünya Kupası'nı 4 yıl yerine 2 yılda bir düzenleme planına şiddetle karşı çıkarak boykot tehdidinde bulundu. İşte detaylar...

UEFA'dan FIFA'ya boykot tehdidi!

AJANSSPOR-HABER

Futbolun en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, FIFA ile UEFA'yı karşı karşıya getirdi. FIFA'nın bu organizasyonu 4 yerine 2 yılda bir düzenleme planı UEFA'yı kızdırdı.

Arsene Wenger çalışmaları yürütüyor

Son kongresinde 210 üye federasyonun 166'sından proje için yetki alarak girişimlere başlayan FIFA adına Futbol Gelişim Direktörü Arsene Wenger bir açıklama yaptı. Dev turnuvanın 2 yılda bir düzenlenmesi yönündeki çalışmaların verimli geçtiğini söyleyen Fransız futbol adamı, "Dünya Kupasını 2 yılda bir düzenleme fikrimden hiç şüphem yok. Çünkü önerdiğim fikrin futbolu organize etmenin modern yolu için doğru çözüm olduğuna %100 eminim" dedi. 

Ceferin'den boykot tehdidi geldi

Buna karşılık Avrupa futbolunun patronu UEFA, Dünya futbolunun patronuyla aynı görüşte değil. UEFA Başkanı Aleksandr Ceferin, İngiliz The Times gazetesine verdiği röportajda, FIFA'yı boykotla tehdit etti.

'2 yılda bir oynamak Dünya Kupası'nın değerini öldürür'

Konuyla ilgili olarak kendilerine danışılmadığını kaydeden Ceferin, "Her yaz bir ay boyunca turnuva oynamak oyuncuları öldürür. Her 2 yılda bir olursa, Kadınlar Dünya Kupası veya Olimpiyatlarla çakışır. 4 yılda bir oynanması turnuvanın değerini ön planda tutuyor. Olimpiyatlar gibi, Dünya Kupası'nı bekliyorsunuz" ifadelerini kullandı. 

Güney Amerika ülkeleri de UEFA'nın yanında

İki yılda bir Dünya Kupası oynamanın futbolcular için de kabul edilemez olduğunu söyleyen UEFA Başkanı, Güney Amerika ülkelerinin kendi yanlarında olduğunu ve gerekirse FIFA'nın kararını boykot etmeye hazır olduğunu söyledi. 

Gareth Bale: Dünya Kupası 4 yılda bir oynanmalı

UEFA'ya bu konuda bir destek de Real Madrid'in dünyaca ünlü futbolcusu Gareth Bale'den geldi. Galli yıldız, "Dünya Kupası 4 yılda bir olduğu için heyecanla bekleniyor. Tıpkı Olimpiyatlar gibi çok sık olmadığından prestij kazanıyor. Aralığın 2 yıla indirilmesi değerini düşürür" diye konuştu.

FIFA'nın özellikle Avrupa cephesinden gelen bunca tepkinin ardından Dünya Kupası konusunda nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.