Uğur Meleke'den flaş Şenol Güneş ve Cüneyt Çakır sözleri!

17 Ocak 2018 12:31- Son Güncelleme - 17 Ocak 2018 12:31
Google news abonelik

Gazeteci - Yazar Uğur Meleke, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Meleke, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ve FIFA Hakemi Cüneyt Çakır hakkında konuştu. 

Uğur Meleke, Radyospor'da yayınlanan Taktik programında Mert Elam'ın sorularını yanıtladı:

Zürih'te bir toplantı yapılacak ve bu toplantının konusu VAR olacak, bu toplantıdan çıkan sonuca göre Dünya Kupası'nda kullanılacak. Bu kupada yaşanacak olaylara göre VAR ya devam edecek ya da rafa kaldırılacak. Eurovision şarkı yarışması neden yapılıyor biliyor musunuz? Eurovision aslında bir kominikasyon testi, 25 ülke bir ağa bağlanıp iletişim kurabiliyormuyuz diye test ediyorlar. Kofi Annan'ın Dünya Kupası için bir yorumu vardı, BM'den daha fazla ülke bu kupaya katılıyor.

Beyaz Futbol bir Türkiye gerçeği!

Beyaz Futbol bir Türkiye gerçeği!

VAR merkezinin başka yerde olması kominikasyon açısından bir sorun yaşatır mı bilmiyorum. Belki zamanlama açısından sorun olabilir, ama bu merkeze müdahale edilebilir mi sanmıyorum. Bana Beyaz Futbolu soruyorlar, bu program bir Türkiye gerçeği, görüntü alamadıkları için bu programlar başka çözümler aramaya başladılar. Beyaz Futbol, görüntü olmayınca işin magazin boyutunu arıyorlar. Ayrıca ATV, Show TV, Kanal D spor programı yapıyorlar mı yapmıyorlar neden? Çünkü ellerinde görüntü yok.

Cüneyt Çakır Türkiye'de rahat maç yönetemiyor!

Cüneyt Çakır Türkiye'de rahat maç yönetemiyor!

VAR programının başına yabancı bir hakem konulabilir, zaten hakemler İngilizce bilmek zorundalar iletişim sorunu bence olmaz. Böyle bir hamle yapılabilir bana göre fakat Türkiye'de hakemlik yapmak zor, futbolcular çok aldatma odaklılar ve yöneticilerde çok fazla konuşuyorlar. Bu sebeple yabancı hakemin işi kolay değil.

Cüneyt Çakır Türkiye'de rahat maç yönetemiyor koşullar çok kötü çünkü, futbolcular ilk dakikadan itibaren hakemi ele geçirmeye çalışıyorlar. Futbolcuların bazıları delikanlı değilki hakemin yüzüne karşı konuşabilsinler.

Fransa'da hakemin yere düştüğü için kırmızı kart göstermesine, Fransa Federasyonu doğru karar verdiler, oyuncunun kartını iptal edip hakemi askıya aldılar. Ama bu konuda hakemin ne hissettiğini anlamak lazım. Maçın 90 dakikasını izleyip oyuncuyla hakem arasında bir gerilim olmuş muydu ve bu gerilimin sonrasında mı onu oyundan attı. Hakem daha sonra oyuncudan özür dilemiş ve oyuncudan bunu kabul etmiş bu çok güzel bir davranış.

Hakemler durarak karar veriyorlar ve doğru kararlar genelde durarak veriliyor. 45-46 yaşında bir hakemin böyle bir çelme ile düşmesi sinirlerini bozdu sanırım ama sarı kart göstermesini anlamak çok zor. Düşmesi onun psikolojisini bozmuş gözüküyor. 45-46 yaşında hakemler daha tahammülsüz oluyorlar bunu birkez daha görmüştük olduk. IFAB, bakalım ne karar verecek VAR ile ilgili ne karar verecek. Ön raporda VAR'ın maçlara etkisinin olumlu olduğu bilgisi gelmiş. İngiltere'de kupa maçlarında denendi, maçlar durmadı ama 15-20 kez hakemler VAR ile konuşmuşlar ve pozisyonla ilgili bilgiler almışlar.

VAR'la ilgili olarak futbolun bütün paydaşları görüş bildiriyorlar, mesela orta hakemin gelip monitöre bakması kötü olurdu ve böyle olmayacak. Oyunun akışının çok fazla durmaması lazım, Arsenal - Chelsea mücadelesinin sonrasında herkes memnun kaldı ve açıklamaları artık herkes daha az hata istiyor. Arsene Wenger mesela diyorki Fabregas'ın pozisyonunda gerildim sonra VAR'dan sonuç geldi tebrik ederim ama maç durmuştu ve sonrasında uzatma az oldu neden böyle yapıldı? Bu eleştirileri topluyor herkes ve sonunda mükemmelin bulunacağını düşünüyorum. Gol çizgisi teknolojisine de karşı çıkılıyordu ama şimdi futbolun olmazsa olmaz bir noktada.

Şenol Güneş seneye Çin'e daha bilinçli gidecek!

Şenol Güneş seneye Çin'e daha bilinçli gidecek!

Beşiktaş'ın Çin açılımı geçen sene tam anlaşılamamıştı ve gelecek sene daha iyi anlaşılacak. Şenol Güneş'te seneye Çin'e daha bilinçli gidecek. ''Come To Beşiktaş'' sloganı tuttu ve insanları sıkmadan bunun üzerine gitmeli. Dünyada taraftar edinmek sadece tanıtımla olacak bir şey değil, başarıya çok endeksli bir durum. Mesela kolay kolay Malezya'da Porto taraftarı bulabilir misin? Real Madrid ve Barcelona çok başarılı gidiyorlar bu sebeple heryerde taraftarları var. Beşiktaş başarılı ve sempatik olmak zorunda. Futbolcu satmak için de başarılı olmak gerekiyor, Şampiyonlar Ligi'nde sürekli gruplardan çıkabilirsen sen de Porto gibi büyük paralarla futbolcu satabilirsin.

 

Başakşehir UEFA'da....

Başakşehir UEFA'da....

Gelecek sezon Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde yeni sponsorlar olacak ve gelirlerin artması bekleniyor. Seneye fazla takımla bu kupalara katılıp başarılı olmalıyız. Ostersunds ve Vardar takımlarıyla daha sonra karşılaşsak elerdik. Şampiyonlar Ligi'nde 1 UEFA'da 4 takımı olabilmeyiz ve gruptan çıkmayı hedeflemeli bütün takımlarımız. Türkiye Kupası'nda Başakşehir bugün oynayacak bakalım nasıl olacak ama Başakşehir UEFA'da gruptan çıkabilmeliydi. Fransa'da ki futbolcu-hakem olayı Türkiye'de Türk futbolcu ve Türk hakem arasında olsa ne olurdu ona bakmak lazım. Muhtemelen kendi aralarında bu sorunu hallederlerdi. Sporcu ile hakem arasındaki mesafeler kalksa ve birbirleriyle sohbet edebilseler, biraraya gelseler ve dertleşseler saha içinde davranışları çok daha olumlu olabilirdi.

Ronald öyle bir gol attı ki! Herkes tekrar tekrar izledi