AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Uluslararası maçlar ertelenecek mi?

İlk Yayınlanma : 29 Şub 2020 - 20:48 / Son Güncelleme : 29 Şub 2020 - 17:51

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs salgını sebebiyle 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası ertelenecek mi? FIFA Başkanı Gianni Infantino salgın ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede birçok kıtaya ve ülkeye yayılan koronavirüs salgını futbolu da etkiliyor. FIFA Başkanı Gianni Infantino, uluslararası futbol maçlarının koronavirüs salgını sebebiyle ertelenebileceğini duyurdu. Son olarak İtalya Serie A'da oynanacak Juventus - Inter maçının Covid 19 salgını sonrası ertelenmesi üzerine açıklama yapan Infantino, insan sağlığının her türlü futbol etkinliğinden daha önemli olduğunu söyledi.

Koronavirüs gelişmelerini yakından takip ettiklerini söyleyen Infantino, "Şu anda durum analizi yapıyoruz. Koronavirüs salgını artıyor mu yoksa azalıyor mu? Görünen o ki şu anda artıyor. Eğer futbol maçları ertelenir ya da seyircisiz oynanmak zorunluluğu ortaya çıkarsa, bunu uygulamak mecburiyetindeyiz." dedi.

"Kısa vadede seyircisiz maçlar çözüm olabilir ama..."

Euronews'ten alınan habere göre Infantino'nun diğer açıklamaları şu şekilde:

Şu anda erteleme ya da iptal durumu söz konusu değil. Umarım gelişmeler bizi bunu yapmaya itmez. Küresel çapta bir yasaklama kararı almak çok zor ancak çok farklı bir durumla karşı karşıyayız. Futbol maçları organizatörleri durumlarını en iyi kendileri bilir. Kısa vadede ertelemek ya da seyircisiz maçlar çözüm olabilir ancak birkaç ay boyunca çok sayıda futbol maçının seyircisiz oynanmasını hayal etmek zor.

Hangi ülkelerde maçlar ertelenmişti

Asya kıtasında Japonya ve Güney Kore'de oynanması planlanan maçlar ertelenmişti. Öte yandan 19 Mart'ta Çin'in Şangay kentinde yapılması plananan F1 Grand Prix'si ileri bir tarihe alınmıştı.

Avrupa'da ise İtalya Serie A ve İsviçre Ligi'nde bu hafta sonu oynanaması planlanan maçlar ertelenmişti.

EURO 2020 iptal olacak mı?

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası içinse henüz kesin bir karar alınmadı. 12 Haziran'da İtalya'nın başkenti Roma'da Türkiye-İtalya arasında oynanacak açılış maçıyla başlaması planlanan turnuvayla birlikte temmuzda 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları'nın ileri bir tarihe alınması durumu gündemini koruyor.