Ümit Şamiloğlu: "Bizi ancak madalya tatmin eder"

08.11.2018 - 14:31 | Son Güncellenme: 08.11.2018 - 14:31

Milli cimnastikçi Ümit Şamiloğlu, "Olimpiyatlara katılmak değil madalya bizi tatmin eder." dedi. Şamiloğlu hedefleri hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

“Seneye güzel artılarla başlayalım”

Katar'ın başkenti Doha'da organize edilen Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda olimpiyatlara katılma yolunda ilerlemeleri için ilk 24 takım arasına girmeleri gerektiğini hatırlatan milli sporcu, "Bunu başaracağımızdan hiç şüphemiz yoktu. Asıl hedefimiz ilk 8 takım arasında yer almaktı ama yapılan küçük hatalar bizi bu noktadan biraz uzak tuttu. Biz, buralarda görünelim ki seneye güzel artılarla başlayalım istiyoruz." ifadelerini kullandı.

“Artık bizi rakip görüyorlar”

Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda istedikleri gibi yarışmalarsa da istenen barajı geçtiklerini vurgulayan Şamiloğlu, "Bir önceki olimpiyatlar öncesinde 25. olmuştuk. Bu sene Avrupa Şampiyonası'na elde edilen beşincilik ve takım olarak final yaşamak bize büyük moral oldu. İnsanlar da bizi sıkı şekilde takip ediyor. Dünyada cimnastiğin en iyi ülkeleri artık bizi rakip olarak görüyor." diye konuştu.

"Olimpiyatlara takım olarak gitmeyi hedefliyoruz"

Milli sporcu Ümit Şamiloğlu, takım bazında Çin, Rusya, Japonya ve ABD'nin biraz daha üst seviyede yer aldığını, 15 ülkenin de ilk 12 arasına girebilme adına aynı seviyede bulunduğunu dile getirdi.

2019 yılında daha taktiksel ilerlemeleri ve hedef yarışmalara uygun antrenman programlaması yapmaları gerektiğine dikkati çeken Şamiloğlu, "Yapılabilecek küçük hatalar, sıralamaları 5-7 basamak değiştirebiliyor. Bireysel olarak olimpiyatlara en fazla 2 sporcuyla katılabiliriz. Bu nedenle olimpiyatlara takım halinde gitmeyi hedefliyoruz. Takım olarak gidelim ki bireyselde de madalya şansımızı artıralım. Takım olarak büyük bir kenetlenmemiz ve arkadaşlığımız var. Herkes birbirinin madalya almasını istiyor. Birbiri için yarışmayı seven bir takımız. Seneye de bu ruh ve doğru çalışmayla güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. Aslında 2018'de gelecek sene için yerimizi ve yapabileceklerimizi gördük. Seneye tarihimizin en iyi Dünya Şampiyonası'nı yaşayacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Baskı konusu…

Olimpiyata giden yolda üzerlerinde herhangi bir baskı hissetmediklerini aksine ilki başarmanın getirdiği öz güven ve rahatlığa sahip olduklarını ifade eden Ümit Şamiloğlu, şöyle devam etti:

"Türk cimnastiği adına tarih yazmaya yakın olduğumuzu bildiğimiz için bu bize ekstra motivasyon sağlıyor. Her sporcu, unutulmaz olmak istiyor. Takım arkadaşlarımın hepsi 'ben iyi olmalıyım ki takıma da faydam olsun' şeklinde düşünüyor. Bunu yakalayabilmek çok önem taşıyor. Olimpiyatlarda takım bazında madalya almamız zor ama bireyselde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve ben, direkt madalya kovalayan isimleriz. Olimpiyatlar için önümüzde yaklaşık iki sene var. Çok iyi başarılar elde ettik, daha iyilerini de yapabiliriz."

"Koyduğumuz hedeflerin hepsi gerçekçi"

Ümit Şamiloğlu, başarıya giden yolda en önemli etkenin birlik ve beraberlik olduğunun altını çizerek, bunun sağlanması halinde hedeflenen noktaya daha çabuk ulaşılacağını vurguladı.

Türk cimnastiğinin dünyanın en iyi sporcularını çıkaran ülkeler arasına girdiğine dikkati çeken milli sporcu, şunları söyledi:

"Olimpiyatlarda alınacak herhangi bir madalya sadece bizim için değil Türk sporu adına da çok önemli. Daha önceki dönemlerde yönetim, sporcu, antrenör ve medya ilişkileri kopuktu. Bizler sacayağıyız ve birlikteliği sağlamamız lazımdı. Bunun başarıldığını görmek sporcular olarak bizleri mutlu ediyor. Her kesimden desteği arkamızda hissediyoruz, bu da motivasyonumuzu en üst noktaya taşıyor. Birlikte olunduğu taktirde başarılamayacak hiçbir şey yok. Olur olmaz bilinmez ama bu hedefleri koymak bile geldiğimiz noktayı ortaya çıkarıyor. Koyduğumuz hedeflerin hepsi gerçekçi. Yapabileceğimizi bildiğimiz için bu hedefler ortaya çıkıyor. Olimpiyatlara katılmak değil orada madalya kazanmak bizi tatmin eder. Bazen çok güzel bir jenerasyon yakalarsınız. Biz de çok iyi bir kuşağız. Türk cimnastiğinin önünü açmak, bizden sonra gelecek nesillere önemli başarılar ve hedefler bırakmak istiyoruz."

Suat Çelen ile gelen değişim

Ümit Şamiloğlu, Türk cimnastiğinin son dönemdeki yükselişinin en önemli nedenlerinden birini, federasyon yönetim kurulunda aktif sporculuk yapan isimler bulunması olarak açıkladı.

Başarıya giden yoldaki en büyük sırrın yönetimsel olduğuna dikkati çeken Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de her zaman kapasitesi yüksek sporcular vardı ancak sporcular bazı engelleri aşabilmek için savaşıyordu, müsabakalar daha sonra geliyordu. 2013 yılında Suat Çelen'in federasyon başkanı olmasıyla, değişim başladı. Başkanımızın ve bazı yönetim kurulu üyelerinin aktif sporculuk yapması, bizim için en büyük avantaj. Sporcular olarak sıkıntıları söylemeye bile gerek duymuyoruz çünkü yöneticilerimiz bunları görüyor ve çözüme kavuşturuyor. Sporcular olarak bize sadece performansa odaklanmak kalıyor. İnanç, işi bilmek ve mesai harcamak en önemli artılar."

Senin için hazırladığımız haberler