VAR çağırdı, hakem ofsayt golü verdi! Süper Lig'de skandal...

Son dakika haberleri... Süper Lig'in 10. hafta maçında Erzurumspor ile Antalyaspor 2-2 berabere kalırken, maçın hakemi Ali Şansalan'ın bir kararı tartışma yarattı. Ali Şansalan, Erzurumspor-Antalyaspor maçında ne kararı verdi? Neden skandal karar? İşte tüm detaylar...
30 Kasım 2020 13:41- Son Güncelleme - 30 Kasım 2020 13:48
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Süper Lig’in 10. haftasında oynanan BB Erzurumspor-Antalyaspor karşılaşmasında Hakem Ali Şansalan ve VAR görevindeki Özgüç Türkalp skandal bir karara imza attı.

Neler yaşandı?

Karşılamanın 85 dakikasında Erzurumspor’un Ricardo Gomes ile bulduğu gol öncesinde Erzurumspor’un sağ kanattan kazandığı serbest vuruşu Emrah Başsan kullandı ve topu kaleye doğru ortaladı. Üzerine kavisli gelen şekilde topa çıkan Antalyaspor kalecisi Ferhat, topu çeldi ve top da serbest vuruş kullanıldığı anda ofsaytta olan Mina’nın kafasına düştü. Onun kaleye vurmak istediği top kale yerine auta giderken aut çizgisi üzerinde bulunan Antalyasporlu Naldo’nun eline çarpan top Gomes’in önüne düştü ve Yeşil Burun Adaları vatandaşı oyuncu topu boş kaleye yuvarladı. Bu sırada Mina’nın ofsayt olduğunu tespit eden yardımcı hakem bayrağını kaldırarak hakem Ali Şansalan’ı doğru şekilde uyardı.

Ancak herkes karşılaşmanın ofsayttan doğan en direkt serbest atış ile başlamasını beklerken VAR görevindeki Özgüç Türkalp skandalın ilk perdesini açarak hakem Şansalan’ı monitöre çağırdı. Pozisyonu izleyen maçın hakemi de golü vererek 2. bir skandala imza atarak perdeyi kapattı.

Kural ne diyor?

Kural ne diyor?

Hem VAR hem de hakemin kararlarının neden skandal olarak nitelendirdiğimizi anlamak için gelin IFAB’ın 2020/21 sezonu için yayınladığı ve Türkçe versiyonu da TFF sitesinde yayınlanan Futbol Oyun Kurallarının ofsayt konulu 11. Maddesi 2. Fıkrası olan “Ofsayt İhlali” bölümüne bakalım.

Maddede bizi ilgilendiren bölüm şu şekilde yer alıyor:

• (Hücum eden oyuncu) aşağıda belirtilen durumlarda, topla oynayarak veya rakip oyuncuya müdahale ederek bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederse:
• top, kale direkleri, üst direk, maç görevlileri veya bir rakip oyuncudan geri döndüğünde veya sektiğinde
• top rakip tarafından bilerek kurtarıldığında…

Yani bu durumlar gerçekleştiğinde ofsaytta bulunan hücum eden oyuncunun ofsayt olarak değerlendirileceği açıkça belirtiliyor.

Kural çok açık

Kural çok açık

Erzurumsporlu Emrah Başsan’ın ortayı yaptığı sırada Mina’nın net şekilde ofsayt pozisyonunda olduğunu çekilen ofsayt çizgisinden anlıyoruz. Gelen orta kaleci Ferhat tarafından yine net şekilde kurtarılmaya çalışılıyor ancak Antalyaspor kalecisinin çabası yeterli olmadığı için top Mina’nın kafasına iniyor. İşte o anda artık Mina kurallara göre ofsayta düşmüş oluyor. Yardımcı hakem de zaten bunu görerek bayrağını kaldırıyor.

Kural bu derece açık şekilde iken VAR Özgüç Türkalp’in hakem Ali Şansalan’ı monitöre çağırması skandalın ilk, Şansalan’ın da golü vererek fahiş bir yanlış yoruma imza atması ikinci perdesi.

Atılan bu kural dışı gol ile de Antalyaspor muhtemel bir 3 puandan oluyor. Ancak bu durumun maç tekrarına yol açacak bir kural hatası olmayı hakemin fahiş bir hatası olduğunu da belirtelim.

VAR’ın ofsayt çizgisinde sorun yok

Diğer yandan aynı pozisyonda çizilen tek olarak çizilen mavi ofsayt çizgisinde ise bir sorun veya yanlış çizme gibi bir durum söz konusu değil. Net ofsaytlarda VAR'ın sadece savunma oyuncusun en öndeki topla oynayabilecek uzvundan itibaren çizgi çekerek pozisyonun ofsayt olduğunu göstermesi yeterli oluyor.