VAR yetmez, gol çizgisi de gelmeli

14 Mart 2020 21:54- Son Güncelleme - 14 Mart 2020 21:59
Google news abonelik

İH Konyaspor-Fenerbahçe karşılaşmasının ilk devresinde Fenerbahçe kalecisi Harun Tekin’in çizgi üzerinden çevirdiği top tartışmalara yol açtı. Topun tamamının çizgiyi geçip geçmediği VAR tarafından tespit edilen pozisyonda VAR görevi yapan Koray Gençerler, topun çizgiyi geçmediğine hükmetti. (FOTO - beIN Sports)

AJANSSPOR-ÖZEL / HÜSEYİN ÖZKÖK

VAR teknolojisine büyük yatırım yapan TFF, çok daha az maliyetle kurulabilen gol çizgisi teknolojisini henüz uygulamaya almadı. Başta Almanya, İngiltere UEFA ve FIFA tarafından kullanılan teknoloji Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında UEFA tarafından statlara kurulup maç sonrası tekrar sökülüyor.

Sistem nasıl çalışıyor

Oldukça basit bir sistemle çalışan gol çizgisi teknolojisinde, öncelikle her iki kaleyi değişik açılardan gören yedişer kamera monte ediliyor. Kameralar tarafından tespit edilen görüntüler bir yazılım vasıtasıyla değerlendirilip eğer topun tamamı çizgiyi geçmişse maçı yöneten hakemin kolundaki saate sinyal gönderiyor. Top çizgiyi geçmediği sürece sistem devreye girmiyor.

Kamera sistemlerini dünyada kuran iki firma mevcut. VAR sisteminde TFF’nin de birlikte çalıştığı İngiliz Hawk Eye ve Alman Goal Control. Premier Lig, Bundesliga ve UEFA Hawk Eye kullanırken FIFA Goal Control’ü tercih ediyor.