Ve ilk kez açıkladı: 'Hükmen yenilgi dışında...'

Süper Lig'de maça çıkaracak 14 futbolcu bulamayan takımlar hükmen mağlup mu sayılacak? Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, son dönemin en çok tartışılan önerisi hakkında ilk kez konuştu. Özdemir, testlerin tek bir merkezden yapılmasıyla ilgili de önemli ifadeler kullandı. İşte detaylar...
17 Kasım 2020 10:37- Son Güncelleme - 17 Kasım 2020 11:00
Google news abonelik

Geçen hafta TFF ile Kulüpler Birliği'nin bir araya geldiği toplantının bir numaralı gündem maddesi yayıncı kuruluşla olan problemdi. Toplantıda sadece bu konunun konuşulduğu ifade edilirken gerçeğin farklı olduğu ortaya çıktı. 

Toplantıya katılan Nihat Özdemir, hükmen mağlubiyet konusunu gündeme getirdi.

Özdemir'den kulüplere: 'Aranızda tartışın ve bir karar alın'

Hürriyet gazetesine konuşan Özdemir, "Son Kulüpler Birliği toplantısında bu konuyu ben tartışmaya açtım. Kulüplere ligin ikinci yarısı itibariyle Covid-19'dan dolayı maçları erteleyemeyeceğimizi ve hükmen yenilgi kararı almayı düşündüğümüzü söyledim. Ve başkanlarımıza da 'Lütfen aranızda tartışın ve bir karar alın. Sizi dinleyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Biz böyle bir karar alabiriz' dedim. Çok açık bir şekilde bunu kendilerine ifade ettim' dedi. 

"Hükmen yenilgi dışında yapacak bir şey kalmıyor"

TFF Başkanı neden böyle bir karar alabileceklerini ise şu sözlerle açıkladı:

"28 Ocak'ta ligin ikinci yarısı başlayacak ve 16 Mayıs'ta bitecek. Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa Kupası karşılaşmaları hariç tam 8 haftalık süreçte hafta içi de maçlar oynanacak. Artık zaman konusunda kımıldayacak halimiz yok. 'Altyapıdan da oyuncu alabilirsiniz' dedik kulüplere. Ama eğer 14 futbolcu ile sahaya çıkamıyorsanız hükmen yenilgi dışında yapacak bir şey kalmıyor."

Kulüplerin bir kısmı hükmen yenilgi önerisine sıcak bakıyor. Ancak bir endişeleri de var: Covid-19 testleri sağlıklı bir şekilde yapılacak mı? Bazı başkanlar bazı kulüplerin pozitif vakaları gizleyebileceğini düşünüyor. O yüzden testlerin tek bir merkez tarafından yapılması söz konusu

Testler tek bir merkezden yapılabilir!

Nihat Özdemir bu konuya sıcak baktıklarını ifade ediyor:

"O konuyu da çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı mı olur, Acıbadem ya da Medipol gibi hastaneler mi olur bilmiyorum. Ama tek merkezden testlerin yapılması da gündemimizde."

Soydan: 'En iyi çözüm hükmen yenilgi'

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Selim Soydan da maçların ertelenmesi konusuna farklı bir pencereden bakıyor:

"Ligde 42 haftayı Fenerbahçe ya da Galatasaray'dan biri lideri tamamlasa ama 1-2 takımın maçları ertelenmiş olsa ve bu takımlardan birinin aldığı sonuçlar şampiyonu değiştirse... Ya da küme düşme tablosunu alt üst etse ne olacak? Bu konuda kimse susmaz Türkiye'de. Bütün maçları zamanında oynatmaya çalışalım, ertelemeyi bırakalım. En iyi çözüm hükmen yenilgi."

Peki kulüp başkanları ve teknik direktörler hükmen yenilgi konusunda ne düşünüyor? İşte bazı açıklamalar...

Ahmet Nur Çebi (Beşiktaş Başkanı): "Kesinlikle karşıyım. Takımların emekleri böyle bir uygulamayla heba edilmemeli."

Göksel Gümüşdağ (Başakşehir Başkanı): "Testler tek merkezden yapılırsa hükmen yenilgi konusunu konuşabiliriz."

Hasan Kartal (Rizespor Başkanı): "Sahaya çıkmadan maç kaybedilmez. Rizespor yönetimi olarak biz kesinlikle karşıyız."

Nihat Tazearslan (Hatayspor Başkanı): "Gerekirse altyapıdan genç futbolcular oynatılsın ama maçlar ertelenmesin."

Abdurrahim Albayrak (Galatasaray İkinci Başkanı): "TFF'ye destek vermeliyiz. Covid-19 testleri tek bir merkezden yapılmalı."

Samet Aybaba (Kayserispor Teknik Direktörü): "TFF'nin aldığı her karara saygılıyız. Desteklememiz gerek."

Mehmet Özdilek (BB Erzurumspor Teknik Direktörü): "Covid-19 nedeniyle bir takımın hükmen yenik ilan edilem ne kadar doğru tartışmalıyız."

Tayfur Havutçu (Teknik direktör): "Tüm kulüpler ve federasyon yönetimi ortak karar almalı."