AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Vergi borcu olan transfer yapabilecek mi? Özdemir açıkladı!

İlk Yayınlanma : 28 Tem 2020 - 09:20 / Son Güncelleme : 28 Tem 2020 - 09:29

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, vergi borcu olan kulüplerin durumu hakkında açıklama yaptı. Vergi borcu olan kulüpler transfer yapabilecek mi? Talimatlarda ne gibi değişiklikler var? Harcama limitleri ne zaman açıklanacak?

Vergi borcu olan transfer yapabilecek mi? Özdemir açıkladı!

AJANSSPOR-HABER

Süper Lig'de sezonun Başakşehir'in şampiyonluğuyla tamamlanmasının ardından Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor gözünü transfere çevirdi. Mali açıdan problem yaşayan kulüpler, kendi yapılarına uygun transfer yapacak. Pekiyi, vergi borcu olan kulüpler transfer yapabilecek mi? Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, bu konu hakkında açıklama yaptı.

Vergi borcu olanlar

Transfer çalışmalarına başlayan kulüplere TFF tarafından gönderildiği iddia edilen bir talimat ortalığı karıştırdı. 'Vergi borcu olan kulüpler transfer yapamayacak' yorumları, vergi borcu olan kulüpleri tedirgin etti.

12. maddede ne yazıyor?

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın 12. maddesinde “Kulüpler transfer ettikleri futbolcuların tescilini talep ile birlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerine, vadesi geçmiş borcu olmadığına dair tescil talep tarihinden en fazla 15 gün önce ilgili kurum tarafından düzenlenmiş belge ibraz etmek zorundadır” hatırlatıldığı ve buna uymayanların yeni transferlerinin TFF tarafından tescil edilmeyeceği gündeme gelmişti. 

Nihat Özdemir'den açıklama geldi

Akşam'a konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir kulüplere böyle bir talimat göndermediklerini, bu konuda hazırlanan lisans talimatı üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti. 

"Vergi konusunda talimatımız yok"

Nihat Özdemir, "Biz vergiye bakmayız. Gelir-gidere ve bilançoya bakarız. Şu anda talimat üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Vergi konusunda da herhangi bir özel durum gündeme gelmedi" ifadelerini kullandı.

Limitler ne zaman açıklanacak?

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu, koronavirüs salgını sebebiyle büyük problemler yaşayan kulüplerin harcama limitlerini değiştirecek. Yeni harcama limitlerinin 3 Ağustos Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. 

Ajansspor, çarpıcı detayları günler öncesinden okuyucularıyla paylaştı

TFF’nin Kulüpler Birliği’nde harcama limitleri, yabancı kuralı ve bu sene için küme düşmenin kaldırılması gibi bugün alınan tavsiye kararlarını ele alması bekleniyor.

Kulüpler Birliği Vakfı aylık olağan toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi. Toplantı sonunda bu sezon küme düşmenin kaldırılması ve yabancı kuralı uygulamasının 1 yıl ertelenmesinin talep edildiği bildirildi. Süper Lig'in yayıncı kuruluşu ile yapılan görüşmelerde de Kulüpler Birliği'nin de yer alması gerektiğini dile getirildi.

Ayrıca küme düşmenin kaldırılması halinde devletin kulüplere destek verip vermeyeceği de masaya yatırılacak. Kulüpler yayın gelirinin 21'e bölünmesi halinde uğrayacakları kaybı, lige spor toto'nun isim sponsoru olarak telafi etmesini istiyor.