Victor Ruiz gerçeği ortaya çıktı! İnanılmaz ihmal...

Özgür Koç
24.12.2023 - 10:42 | Son Güncellenme: 24.12.2023 - 12:09

Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) Beşiktaş'ın tazminat ödemesine karar verdiği İspanyol futbolcu Victor Ruiz ile ilgili gerçekler ortaya çıktı. İşte detaylar...

Victor Ruiz gerçeği ortaya çıktı! İnanılmaz ihmal...

CAS, Beşiktaş Kulübü'nün 15 Temmuz 2020'de sözleşmesini fesheden İspanyol futbolcu Victor Ruiz'e tazminat ödemesine hükmetti. CAS'ın karırı Siyah beyazlı kulüpten yapılan şu açıklama ile duyuruldu: 

"20 Aralık 2023 Court of Arbitration for Sport - CAS (Spor Tahkim Mahkemesi) kararına göre, şirketimiz ile kontratını 15 Temmuz 2020 yılında feshetmiş olan profesyonel A takım oyuncusu Victor Ruiz Torre'ye fesih tazminatı olarak 2 milyon 48 bin 538,93 avro ve Kovid-19 pandemisi dolayısıyla yapılmış olan 270 bin avro tutarındaki ücret kesintisinin, ilgili dönemleri dikkate alarak hesaplanacak yıllık yüzde 5 faizi de kapsayacak şekilde ödenmesine hükmedilmiştir."

1 yıl oynadı, büyük zarar verdi

2019-20 sezonunun başlangıcında Villarreal’den Beşiktaş’a 2.5 milyon euro karşılığında gelen İspanyol stoper, bir yıl kaldı ama siyah-beyazlılara büyük yara açtı. 

Milliyet Gazetesi'nden Mustafa Anıklı'nın haberine göre; Beşiktaş'ın Victor Ruiz'e tazminat ödemek zorunda kalmasına yol açan süreçte yaşananlar şöyle:   

Ahmet Nur Çebi, profesyonellerin talebini reddetti

- Beşiktaş, Covid-19’u gerekçe göstererek, futbolcunun maaşından 270 bin euro kesinti yapmak istedi. Ancak Ruiz bunu kabul etmeyerek üç aylık alacağını istedi.

- 160 bin euro alacağı, 3 bin euro da kirası olmak üzere aylık 163 bin euro talep eden oyuncunun üç aylık maaş alacağı 480 bin euroydu.

- Kulübün profesyonelleri, futbolcuya karşı ellerinin güçlü olması açısından yarısının verilmesini talep etti. En azından 240 bin euroluk ödeme Ruiz’in yolunu tıkayacaktı.

- Ancak dönemin başkanı Ahmet Nur Çebi bunu kabul etmedi ve sonuna kadar gidilmesini istedi.

İki kulüp çalışanı FIFA yazısını hukuk kuruluna iletmedi

- Bunun üzerine Ruiz, alacaklarının ödenmemesini gerekçe göstererek, haklı fesih yaptı. Bunun sonrasında da tüm parasını istemek için FIFA’nın kapısını çaldı.

- FIFA da Beşiktaş’a savunma hakkı vermek için bir yazı gönderdi. Siyah-beyazlılarda bu yazı, iki çalışana gitti; biri başkan asistanı, diğeri de raporlama sorumlusuydu.

- Ancak ikisi de bunu hukuk servisine yansıtmadı. İhmal mi, unutkanlık mı, başka bir şey mi bilinmez, Beşiktaş bu sayede(!) savunma hakkını kaybetti. Kısacası Beşiktaş, her şeyi kabul etmiş gibi göründü.

2.3 milyon euro tazminat

- Bunun sonrasında davalar birbirini takip etti. Kartal, İsviçreli bir hukuk bürosuyla anlaştı. (Onlara da ciddi anlamda bir bedel ödedi.)

- Ama nafile... FIFA faturayı Beşiktaş’a kesti. Ardından da CAS (Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi) süreci başladı. 20 Aralık’ta bu da sonuçlandı ve siyah-beyazlılar, 2.3 milyon euro ödemeye mahkum oldu.

8.3 milyon euroluk fatura

Villarreal’den 2.5 milyon euro bonservis bedeli karşılığında alınan Victor Ruiz, son davanın ardından toplam 3 yıllık sözleşmesinin karşılığını, yani 5.3 milyon euronun tamamını da cebine koymuş olacak. CAS, sözleşme boyunca olan bedeli ödemeye hükmettiği için menajeri de toplam 530 bin euro tahsil edecek. Yani kulübün cebinden, ödenen ve ödenecek olan (100 bin eurodan fazla olan) dava ve avukatlık masrafları hariç, 8,3 milyon euro çıkacak.

Buna ilave olarak, Ruiz’i başka kulübe transfer etme imkanını da kaçıran kulüp, milyonlarca euroluk transfer geliri elde etme imkandan da mahrum kalmış oldu.

7 Ağustos 2019’da Beşiktaş’a katılan Ruiz, 15 Temmuz 2020’de sözleşmesini feshetti. Bir yıl oynayan İspanyol stoper, 23 lig maçına çıktı.

FIFA'dan transfer yasağı

Beşiktaş, CAS’ta kesinleşen bu kararın sonrasında, 2.3 milyon euroyu ödemeden yeni bir transfer yapamayacak. Ara transferde kadroya birçok takviye yapmanın hesaplarında olan siyah-beyazlılar, bu bedeli karşılamadan ya da oyuncuyla anlaşmadan yeni isimleri kadrosuna katamayacak.

Kariyerini 2. Lig'de sürdürüyor

İspanyol futbolcu Beşiktaş'la olan sözleşmesini tek taraflı feshettikten sonda La Liga ekibi Virrareal'e imza attı. Victor Ruiz bir sezon sonra ise bedelsiz olarak İspanya 2. Ligi temsilcisi Espanyol'a transfer oldu.

Senin için hazırladığımız haberler