AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Vitor Pereira bir paketin parçası"

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 03 Tem 2021 - 11:28 / Son Güncelleme : 03 Tem 2021 - 11:43

Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, Socrates Dergi Youtube kanalında Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Vitor Pereira'yı değerlendirdi. İşte detaylar...

"Vitor Pereira bir paketin parçası"

AJANSSPOR - HABER

Bir süredir teknik direktör arayışlarına devam eden Fenerbahçe, 2015-2016 sezonunda sarı-lacivertli takımı çalıştıran 53 yaşındaki Portekizli teknik direktör Vitor Pereira'yla anlaşma sağladı. Mehmet Demirkol, Fenerbahçe'nin kararını Socrates YouTube kanalında değerlendirdi.

"Ali Koç eski sayfayı yeniden açtı"

Fenerbahçe'nin kararına şaşırdığını belirten Demirkol, "Fenerbahçe yıllardır Vitor Pereira ile çalışmak istiyordu da böyle oldu demek mümkün değil.  Ali Koç ilk senesinde Aykut Kocaman ile devam etmedi. Yeni bir sayfa açmak istedi. Şimdi eski sayfayı yeniden açtı" diye konuştu.

"Portekiz seçiminin bir anlamı var"

Yorumcu, Pereira'nın Fenerbahçeliler dahil makarası yapılan bir teknik adam olduğunu söylerken Portekizli'nin haksızlığa uğradığını düşündüğünü vurguladı. "Ali Koç'un Portekiz seçiminin bir anlamı var" diyen Demirkol konuşmasına şöyle devam etti: "Bu bir paket transfer. Teknik direktör aldığınız zaman sadece teknik direktör almıyorsunuz. Yanında bir oyuncu grubu da gelip gidiyor. Neredeyse teknik direktör değişikliği değil bu. Kadro mühendisliğini outsource (dışarıdan temin) etmek. Başka birisi kadroyu yapacak. Ben bu atamadan başka bir şey anlamıyorum."

"Ali Koç teknik direktörün çok önemi yok noktasına geldi"

Sportif direktör konusunda da yorumlarda bulunan bulunan Demirkol, "Aziz Yıldırım'ın geldiği duruma Ali Koç da geldi. Yani teknik direktörün önemi yok. Teknik direktör değil doğru bir futbolcu organizasyonu, yönetim ve taraftar desteğiyle şampiyon olunuyor. Teknik direktörün çok da önemi yok noktasına geldi" dedi.

"Ali Koç fikren geriye gitti"

Üç yılın sonunda gelindiğinde Ali Koç'un göreve geldiğinden daha geride bir durumda olduğunu belirten yorumcu şöyle konuştu: "Hem kadro yapılanması, hem kadro istikrarı açısından, teknik direktör atanması açısından fikren geriye gitti. Yön değiştirdi. Bambaşka bir yöne gitti. Fenerbahçe'de kadro ne olacak bilmiyoruz. Kimler gelecek kimler gidecek bilmiyoruz. Bayağı bir değişiklik olacak bence. Ali Koç yüzde 70 hazır diyor. Gelen teknik direktör kaç oyuncu isteyecek bilmiyoruz. Altay, Pelkas, Szallai kalacak mı gidecek mi belli değil."

"Yıldırım döneminin en karikatürize teknik direktörü"

Demirkol, Pererira'nın ilk geldiği dönemde Fenerbahçe'ye birçok yıldız futbolcunun geldiğini hatırlatarak benzer bir şey olacağını söyledi. Kilit 4-5 oyuncunun transfer edileceğini tahmin ettiğini belirten Demirkol, "Bir paketin parçasıdır Pereira. Yüzde 99 böyle olmuştur. Ben bundan emin olamam ama transferlerde bunları görürüz. Ben başarısız demiyorum ama Aziz Yıldırım döneminin en karikatürize teknik direktörüdür. 2.08'di puan ortalaması. Gayet de iyi futbol oynatıyordu.  Türk Telekom'da bir Galatasaray maçına tarihi fark atabilirdi. Ben haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Ama karikatürize oldu adam. Bando mızıka ile Pereira'yı getirmezsin. Bön böyle algılıyorum işi" diye konuştu.

"Yüzde 99 üçlü oynayacak"

Santraforda bir net oyuncunun gerektiğini, transferde bir sirkülasyon olabileceğini vurgulayan Demirkol, şunları söyledi: "Pereira yüzde 99 üçlü oynayacak. Çin'de de 3'lü oynattı. Şu andaki 3'lü modasının ilk hamlelerini yapanlardan biri. 3-4-2-1 ya da 3-5-2, maç izinde bunların dönüşümlerini oynatacak. Buna uygun oyuncular lazım. Caner sol kanadı yapabilir mi? bilmiyorum. Sağ kanadı Sangare yapabilir. Gökhan sağ stoperde oynayabilir ama onda kalacak mı gidecek mi? Soru işaretleri var. Merkez ikili Gustavo, Sosa.. Bunlar yüksek maaşlı iki oyuncu. Bunlar yapabilir mi? Yapabilirler ama bilmiyorum. Pereira geldiğinde göreceğiz. Ancak Pereira geliyorsa bir iki tane Portekizli, Brezilyalı gelebilir. Büyük ihtimal var. Çin'de Hulk ve Oscar ile çalıştı. O seviye olur mu? Bilmiyorum."

"Pereira kendine bir kamuoyu oluşturamadı"

Pereira'nın eski dönemini değerlendiren Demirkol, Portekizli teknik adamın kendine iyi bir kamuoyu oluşturamadığını söyledi. Yorumcu konuşmasına şöyle devam etti: "Bayağı karikatürize oldu. Çok güçlü bir teknik ekipten sonra gelmişti. Hemen haberler sızdırıldı. Bu adam kimseyi özel çalıştırmıyor diye. Portekizliler topla çalıştırıyor. Aykut Hoca, Ersun Hoca ağır idmanlar yaptırıyordu. Salonda... Fenerbahçe'de böyle bir sistem kurulmuştu. İçeride buna alışık olan ekip Pereira hakkında çok dezenformasyon ya da kötü bir PR yaptılar. Bu adam çalıştırmıyor diye. Biz de alet olmuş olabiliriz. Sakatlıklar oluyordu hep buna bağladık. Belki de haklılardı bilmiyorum. Sonuçta kendine bir kamuoyu oluşturamadı. Yabancı hocaların ahbap çavuş ilişkisi olmadığı için kendi kamuoyunu oluşturmaları çok zor. Negatifi dönmeleri daha kolay oluyor. Tudor, Lucesu, Daum, Schuster bunları yaşadı. Del Bosque Yeniköy kasabı olarak gitti."

"Olmayacak isimlerden bahsedildi"

Fenerbahçe'nin teknik direktör arayışında olmayacak isimlerin gündeme geldiğini belirten Demirkol, "Onun dışında kalanlar arasında en iyisi bence Pereria. Bilic'ten iyi. Bilic'in kupası yok. Bu önemli midir? 2003'te teknik direktörlüğe başlamış bir teknik direktör için önemlidir. Bielsa'nın da yok ama Bielsa o. Gelebilecekler içinde en iyi isim Pereira. Milli takım teknik direktörleri söylendi. Ama başka bir disiplin o. Hazır oyuncuyu oynatmak ile oyuncuyu geliştirmek farklı şeyler. Kötü bir tercih değil. Pereira'yı tek rahatlatacak paket içinde önemli oyuncuların gelmesi. Bu taraftarı sakinleştirir diye düşünüyorum. Kötü bir tercih değil ama Ali Koç'un çelişkisini gösteren bir tercih" diye konuştu.

"Fatih Terim değilseniz bir yıllık sözleşme yapılır"

Sözleşmenin süresi hakkında da yorum yapan Demirkol konuşmasını şöyle bitirdi: "Ben Sergen Hoca'nın altını çizdiği konuyu senelerdir söylüyorum. Büyük takımlarla bir yıllık sözleşme yapılır. İsminiz Fatih Terim değilse. Terim yönetimin de, başkanın da önünde. Diğerleri için 1 yıllık sözleşme olur. İsterseniz 25 yıllık sözleşmeniz olsun. Yaparsan kalırsın, yapamazsan gidersin."