AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Vodafone ve InGame el sıkıştı, ilk oyun tarifesi geldi

İlk Yayınlanma : 08 Tem 2020 - 15:08 / Son Güncelleme : 08 Tem 2020 - 15:31

Vodafone, Türkiye’nin ilk yerli oyunu Zula’nın geliştiricisi InGame Group ile stratejik ortaklık yaptı. Ortaklık kapsamında Türkiye’nin ilk oyun tarifesini sunacak olan Vodafone FreeZone, bu yıl iki ayrı ortak Zula turnuvası gerçekleştirecek.

Vodafone ve InGame el sıkıştı, ilk oyun tarifesi geldi

AJANSSPOR-HABER

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ve InGame Group Kurucu Ortağı ve CEO’su Burak Gözalan, bugün bir online basın toplantısı yaparak işbirliğinin detaylarını duyurdu. Toplantıya NBA'de Cleveland Cavaliers forması giyen milli basketbolcumuz Cedi Osman da katıldı.

'Çok ses getirecek bir ortaklık'

İlk olarak söz alan Aksoy, "Vodafone FreeZone markamızla 3 yıl önce adım attığımız espor pazarında yaklaşık 13 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bugüne kadar 14 milyon kişiye ulaştık. Sponsor olarak esporseverler arasındaki farkındalığımız %85 seviyesinde. 2022 sonuna kadar toplam yatırımımızın 30 milyon TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz. Daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefle, Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli yapım oyunu Zula’nın geliştiricisi InGame Group ile oyun dünyasında çok ses getireceğine inandığımız kapsamlı bir iş ortaklığı başlatıyoruz. Ortaklığımız kapsamında gençlere sınırsız oyun deneyimi yaşatmak için Türkiye’nin ilk oyun tarifesini Gamer portföyümüze ekledik. Yıl içinde iki ayrı ortak Zula turnuvası düzenleyeceğiz. Ayrıca, InGame Group ile birlikte kurduğumuz ortak mimari yapısıyla müşterilerimizin Zula Mobile platformundaki gecikme süresinde 5 ms’ye varan iyileşmeler sağlıyoruz" dedi.

Sınırsız internet imkânı sunuyor

Oyun ve esporun Türkiye’de çok hızlı büyüyen bir alan olduğuna dikkat çeken Gözalan da şunları söyledi: “Yıl sonuna kadar 10 milyon TL’lik yatırım daha gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Vodafone FreeZone markası altında gerçekleşen bu işbirliğimizin, oyun ve espora ilgiyi artıracağına, ayrıca Zulaseverlerin oyun deneyimlerini artırarak sektöre katkı anlamında önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Sınırsız internet imkânı sunan, Türkiye’nin ilk oyun tarifesi ile Zulaseverlerin oyun keyfi daha da artarken, Vodafone Zula turnuvaları ile taraftarların espor heyecanı katlanacak. Mimari altyapıda ortaklaşa yapacağımız yenilikler de mobil oyun deneyimini üst seviyelere taşıyacak. Bu işbirliğinin kazananı ise en başta Zula oyuncuları olacağı için mutluyuz."

Cedi Osman: Rekabetçi oyunları seviyorum

Gelecekte daha aktif şekilde espor içinde yer almak istediğini söyleyen Cedi Osman, “Strateji geliştirme yeteneğime katkısı olan oyunları seviyorum” dedi. Küçüklüğünden beri oyun oynamaya meraklı olduğunu söyleyen yıldız basketbolcu, "Keyifli zaman geçirmemi sağlayan, beni rahatlatan, strateji geliştirme yeteneğime katkısı olan oyunları oynamayı seviyorum. Rekabet oranı yüksek, temposu hızlı, eşzamanlı strateji oyunlarını tercih ediyorum. Son zamanlarda MMOFPS (devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunu) oyunlara da ilgim arttı. Zula’yı da bu şekilde keşfettim. Bir de şu var; ben yurtdışında yaşıyorum. Türkiye’yi özlüyorum. Zula’da Türkiye’den görüntüler var. Bunları görmek, ‘Ya ben burayı gerçekte biliyorum’ demek çok güzel bir his. Türk yapımı bir oyun olması da ayrı bir gurur kaynağı. Diğer yandan, oyunların mobile taşınması, kolay ulaşılabilirlik noktasında önemli avantajlar sağlıyor. İlerleyen zamanlarda Zula Mobile'ın da espor dünyasına katılacak ve bir turnuva yapılacak olması, sektör açısından olumlu bir gelişme" dedi.

Peki fiyatlar ve olanaklar ne olacak?

Ayda 59 TL’den sunulacak tarifede, 12 GB mobil internet, 1000 dakika, 250 SMS, sınırsız WhatsApp, yıllık 60 TL’lik E-Pin hediyesi, gençlerin çok kullandığı sosyal medya uygulamalarında geçerli 12 GB ve ilk 1 ay 20 GB hediye internet sunulacak.

25 bin lira ödüllü turnuva

Zula Turnuva Serisi'nin ilki bu ay içinde yapılacak. Sadece amatör oyuncuların katılabileceği Zula PC Turnuvası’na başvurular espor.zulaoyun.com websitesinden alınacak. Yaklaşık 1.000 kişinin başvurmasının beklendiği turnuvada 128 takım yarışacak. Maçların turnuvaya özel açılan odalarda online oynanacağı turnuva 4 hafta sürecek. Zula PC Turnuvası için toplam 25 bin TL’lik ödül havuzu olacak ve Vodafone müşterilerine özel Vodafone FreeZone Espor Seti hediye edilecek. Maçlar, Vodafone TV’nin yanı sıra Zula Twitch ve YouTube hesaplarından da canlı yayınlanacak.
Zula, 100’den fazla ülkede 11 dilde 30 milyon esporsever tarafından oynanıyor. İlk olarak PC tarafında geliştirilen Zula, Ocak ayında 'Zula Mobile' ile cep telefonlarına da girdi.

160 milyar dolarlık endüstri

Toplantıda verilen bilgiye göre dünya oyun endüstrisi gelirleri 160 milyar dolara ulaşırken, Türkiye de 854 milyon dolarla Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nde lider durumda. 30 milyonun üzerinde oyuncunun bulunduğu Türkiye, dünyada 18. sırada.

Sadece espor açısından bakıldığındaysa dünda pazarın büyüklüğü büyüklüğü 1 milyar dolar civarında. Tahminlere göre bu rakam 3 yıl içinde 5 milyar doları bulacak. Espor izleyici sayısıysa bu yıl 300 milyona ulaşacak. 4.5 milyon espor kullancısı olan Türkiye'de geçen yıl lisaslı kulüp sayısı 85 oldu.