Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ: Herkes voleybolu örnek alsın

21 Kasım 2017 11:54- Son Güncelleme - 21 Kasım 2017 11:54
Google news abonelik
Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ: Herkes voleybolu örnek alsın

Futbolda yabancı sınırı ne olacak diye tartşmalar sürerken, Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan ses geldi.  Federasyon Başkanı Başkanı Mehmet Akif  Üstündağ, "Herkes voleybolu örnek alsın. Voleybol, kulüpler bazında uyguladığı oyuncu statüsüyle tartışmaları ortadan kaldırmıştır" dedi ve ekledi: "23 Yaş Altı Milli Takımımız dünya şampiyonu oldu. Kadrosuna baktığımızda 7 oyuncunun geçen sezon Vestel Venus Sultanlar Ligi takımlarında banko oynadığını görüyoruz"

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, yabancı oyuncu kuralının Türkiye'de tartışma olmaktan çıkması gerektiğini belirterek, "Herkes voleybolu örnek alsın." dedi.

Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, voleybol branşında da yabancı oyuncu kuralının geçmişte tartışıldığını, sonrasında ise sabit bir noktaya geldiğini vurguladı. Voleybolda uygulanan kuralın bir düzene oturduğunu ve ardından başarıların geldiğini anlatan Üstündağ, "Voleybol, kulüpler bazında uyguladığı oyuncu statüsüyle tartışmaları ortadan kaldırmıştır. Sahada yer alan 6 oyuncudan 3'ü yabancı olabiliyor. 14 kişilik kadroda ise 4 yabancı bulundurma hakları var. Biz bunun dengesini voleybol olarak sağladık. Geldiğimiz noktada uluslararası başarılardan bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

Altyapıya verilen önemin değerli olduğunu belirten Üstündağ, "Havuzun genişletilmesi bu işin olmazsa olmazı. Milli takımlarda başarı sağlanamadığı için bunlar tartışılır durumda. Her federasyonun başkanı ve yönetim kurulu üyeleri mutlaka en iyisini belirleyecektir. Kesin olan şu ki milli takımlardaki dengeyi sağlamak gerekiyor. Herkes voleybolu örnek alsın." diye konuştu.

SPOR LİSESİ BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

TVF Spor Lisesinin Türk voleyboluna katkılarına değinen Üstündağ, şöyle devam etti:

"O okulda Bingöl'den de Van'dan da Edirne'den de çocuklar var. Altyapıya verilmesi gereken önem herkesin malumu. Voleybol Federasyonunun başkanı olarak uyguladığımız sistemin doğru olduğuna inanıyorum. Ne zaman kulüpler 'Ben bu havuza hazırım.' derse, yabancı oyuncu statüsünü 2'ye de, 1'e de düşürürüz, benim için fark etmez. Kulüplerin de uluslararası alanda elde ettiği başarılara bakmak lazım. Takım sporlarında voleybol, Avrupa ve dünya şampiyonu. Dünya ve Avrupa üçüncüleri yine bizden. Türk takımları, her yerde favori konumunda bulunuyor."

ARTIK DAHA ÇOK SPORCU ÜRETME ZAMANI

"23 Yaş Altı Milli Takımımız dünya şampiyonu oldu, bu küçümsenecek bir başarı değil. Kadrosuna baktığımızda 7 oyuncunun geçen sezon Vestel Venus Sultanlar Ligi takımlarında banko oynadığını görüyoruz. Demek ki oynama alanı sağlanmalı. Tesisler konusunda da en iyi noktalara doğru ilerliyoruz. Artık daha çok sporcu üretme, daha çok sporcu kazanma zamanı."