Voleybolda lig bitti, şampiyon yok!

11.05.2020 - 14:09 | Son Güncellenme: 11.05.2020 - 14:09

Spor kamuoyu futbol liglerine odaklanmışken, ilk resmi karar Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan (TVF) geldi. TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, kadınlar ve erkeklerde liglerin akıbetini bugün açıkladı. TRTSpor'da canlı yayında açıklama yapan Üstündağ, ligleri şampiyonsuz tescil ettiklerini duyurdu.

 Ajansspor, 7 Mayıs'ta verdiği haberde liglerin mevcut sıralamalarla tescil edileceğini özel haberiyle duyurmuştu.

İşte detaylar...

"Ligi bu şekilde tescil ediyoruz"

Üstündağ, "Ligi bu şekilde tescil ediyoruz. Şampiyon ilan etmiyoruz. Avrupa'da final oynadık. Olimpiyat'a katılmayı elde ettik. Koronavirüs salgını bütün dünyayı etkisi altına aldı. Bu süreç içinde TVF olarak liglerin seyircisiz oynanmasına karar verip ardından ligleri iptal ettik. Biz en alt ligde bütün maçları bitirmiştik. 1. Lig'de final etabı kalmıştı. En üst ligde de 1. etap bitmişti. Mücbir sebepleri göz önünde bulundurduk. Önümüzde şampiyonalar var. Ligi bu şekilde tescil ediyoruz. Şampiyon ilan etmiyoruz. Küme düşmeyi kaldırdık ve aşağıdan gelen 4 takımı yukarıya aldık. Gelecek sezon Efeler ve Sultanlar Ligi 16 takımla oynanacak." dedi. 

"Cuma günü açıklayacaktık..."

Üstündağ son olarak, "CEV 2020 yılındaki bütün faaliyetleri iptal etti. Biz bu kararımızı aslında cuma günü açıklayacaktık. FIVB ve CEV'den yazışmalarla ilgili cevaplar bekliyorduk. Önümüzdeki yılın ligini biraz erken başlatabileceğimizi biliyoruz. Eylül gibi planlıyoruz. Ligin oynanış biçimini sonrasında açıklayacağız." ile açıklamalarını tamamladı. 

Vestel Sultanlar Ligi Puan Durumu

Kadınlarda bir üst lige çıkan takımlar: Kale 1957 Spor, Kuzeyboru, Sarıyer Bld. ve İlbank

Voleybol Efeler Ligi Puan Durumu

Erkeklerde bir üst lige çıkan takımlar: Solhan Spor, Afyon Bld. Yüntaş, Haliliye Bld. ve TFL Altekma

Türkiye Voleybol Federasyonu'ndan açıklama

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) olarak tüm dünyayı etkisi altına alan küresel koronavirüs salgını sürecinde “önce sağlık” anlayışı ile hareket ettik. Ülke olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu felakete karşı dünyaya örnek bir mücadele sergiledik.

Bu süreçte, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile toplantılar yaptık, AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi kulüplerimizin fikirlerini aldık. Devletimizin tüm kurumları ile istişare içinde süreci değerlendirdik.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) ve Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) ile görüşmeler yaptık. CEV ve FIVB de 2020 yılı yaz dönemindeki tüm organizasyonlarını iptal etti.

Tüm bu görüşmeler ve mevcut bilimsel veriler, bugün gerçekleştirdiğimiz TVF Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilmiştir. 19 Mart 2020 tarihinde ertelendiği bildirilen liglerle ilgili Yönetim Kurulunca alınan kararlar şöyledir.

2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi normal sezon sıralamasına göre tescil edilmiştir.
2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde bu sezona mahsus olmak üzere ligden düşme kaldırılmıştır.
2019/2020 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde şampiyon takım ilan edilmeyecektir.
Avrupa Kupaları’na katılım, liglerimizde normal etap karşılaşmaları sonucunda oluşan puan durumuna göre gerçekleşecektir.
2019/2020 Voleybol Sezonu TVF Kadınlar 1. Ligi ve TVF Erkekler 1. Ligi yarı final etabı müsabakaları sonucunda final etabına yükselmeye hak kazanan 4’er takım, 2020-2021 Voleybol Sezonu’ nda AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde mücadele edecektir.
2020-2021 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi, 16’şar takımla oynanacaktır. Bu 16 takım içinden lige katılmayan takım olması halinde alt liglerden yeni takım üst lige alınmayacaktır.
2020/2021 Voleybol Sezonu AXA Sigorta Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin statüsü daha sonra federasyonumuzca açıklanacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Voleybol Federasyonu

Senin için hazırladığımız haberler