Wenger: "Mesut gibi sanatçılara artık yer yok!"

Arsenal'in eski teknik direktörü Arsene Wenger, Mesut Özil'in oynatılmamasını değerlendirdi. Wenger, Mesut için neler söyledi İşte detaylar...
11 Ekim 2020 10:43- Son Güncelleme - 11 Ekim 2020 19:27
Google news abonelik

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Tam 22 yıl görev yaptığı İngiliz ekibi Arsenal’e 2018 yılında veda eden ve 2019 sonbaharından bu yana FIFA’da Küresel Futbol Gelişim Direktörü olarak görev yapan Arsene Wenger, yarın piyasaya çıkacak “Kırmızı ve Beyaz içindeki hayatım” (My Life in Red and White) isimli yeni kitabının yayınlanması öncesinde Bild gazetesine özel bir röportaj verdi. Ana lisanına yakın derecede Almanca konuşan Fransız futbol insanı, özellikle Mesit Özil hakkındaki açıklamasıyla Almanya’da gündem yarattı.

"Mesut gibi sanatçılar modern futbolda yok"

Bild: Sayın Wenger, biyografinizde Mesut Özil’i Arsenal’in sembolü olmuş oyunculardan biri olarak tanımlıyorsunuz. Ama artık orada bir geleceği kalmadı. Yanlış giden şey neydi?

Wenger: "Gerçekten bilmiyorum. Ben kulüpten ayrıldıktan sonra o da radardan kayboldu. Mesut, bir büyük müzik üstadı, bir sanatçı gibi inanılmaz yetenekte bir oyuncu. Ama artık sanatçılar için modern futbolda yer yok. Onun hala pes etmediğini ve Arsenal’de iyi çalıştığını öğrendim. Mesut nasıl biri olduğunu dışarıya çok nadir gösterir. Ama ben onun saygılı, dostça yaklaşımını hep beğendim. Yine de ona yaklaşmak kolay değildi. Onun bu durumda olması, olması gereken yerde olmamasının gerçek nedenleri benim için bir bilmece. Arsenal’den ayrıldığımdan beri onunla hiç konuşmadım. Ama bildiğim bir şey var. İnsanlar stadyumlara onun gibi oyuncuları görmek için gidiyor. Onun oynayamıyor olması futbolu seven herkes için bir kayıp."

Wenger, Mesut'a ayrılmasını tavsiye etti...

Bild: Ona başka bir yeni bir meydan okuma aramasını tavsiye eder misiniz?

Wenger: Evet.

"Milli takımı bırakan futbolculardan asla hoşlanmadım"

Bild: Mesut, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraftan sonra milli takımı bıraktı. Takımı bırakması düşüşünde rol oynadı mı?

Wenger: "Milli takımlarını bırakan futbolculardan asla hoşlanmadım. Böyle durumlarda içlerinde bir şeyler ölüyor. Aslında bir oyuncu olarak Dünya Kupası’nda büyük sahnede oynamak istiyorsun. Bu insanın içindeki bir itici güçtür. Milli takım kapısı kapandıktan sonra sadece inişe geçen oyuncular gördüm. Hiçbirinde yukarı çıkış olmadı."

 

"Mesut Özil'e yazık oldu"

Bild: Mesut Özil’in milli takımı bırakmasından dolayı pişman olabileceğini düşünüyor musunuz?

Wenger: Bilmiyorum. Ama kararı hoşuma gitmedi ve bence bir hataydı. O çok kibar biri ve mükemmel bir futbolcu. Hayatımda çok sayıda oyuncu tanıdım. Mesut en büyüklerinden biri. Bu nedenle yazık oldu diyorum.

Ne olmuştu?

Mesut Özil, Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelip fotoğraf çektirince Alman'ya başta futbol federayonu olmak üzere sertçe eleştirilmişti. Mesut Özil, spora siyaset karıştırmakla suçlandı. Tepkiler, maçlarda taraftarlarca yuhalama ve sonrasında gelen hakaretlerin ardından Mesut Özil, Almanya Milli Takım formasını bıraktı.