AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Wimbledon'ı karıştıran fotoğraf!

İlk Yayınlanma : 20 Mar 2015 - 10:16 / Son Güncelleme : 20 Mar 2015 - 10:16

Hiçbir zaman tenis oynamasa da, 1970'lerde adeta bir ikon haline gelen Fiona Walker’ın efsane posteri Wimbledon Tenis Turnuvası öncesi krize neden oldu.

Arkası dönük halde, tenis eteğini muzipçe kaldırıp poz veren ve bir Athena posteri olarak dünya çapında ünlenen Fiona Walker, Wimbledon severleri bu kez memnun etmedi.

Wimbledon Tenis Müzesi’ndeki sergiyi teşvik etmek için Fiona Walker’ın posterinin yanı sıra giydiği elbise ve raketi kullanan organizasyon yetkilileri bu hareketin ardından özür dilemek zorunda kaldı. Wimbledon Tenis Turnuvası’nın resmi Twitterhesabından yayınlanan görüntü sonrası sosyal medyada başlayan “cinsiyetçilik” suçlamaları organizasyon öncesi yetkililerin geri adım atmasına neden oldu. İngiltere’de bir anda polemik konusu olan fotoğraf hesaptan silinirken, bir de özür mesajı yayınlandı.
 

İşte o fotoğrafın hikayesi;
Fiona Walker'ı beyaz tenis kıyafetleri içerisinde yarı çıplak halde gösteren Athena Fotoğraf Ajansı'nın "Tenis Kızı" posteri, yapılmış en seksi posterlerden biri olarak biliniyor. Bu efsanevi fotoğrafın arkasındaki yüz, tenisi bir sanat konusu olarak araştıran serginin açılışı için ilk kez fotoğrafla birlikte görüntülendi. 1976 yılında ortaya çıkan fotoğraf, Athena'yı büyük üne kavuşturmuş ve basılan posterler inanılmaz satış rakamları yakalamıştı. 1976 yılında, 18 yaşındaki kız arkadaşını ikna eden Elliott, ona ödünç aldığı tenis giysileriyle poz verdirip bu unutulmaz fotoğrafı çekmişti. Fotoğrafı çektikten bir süre sonra ayrılan ikili, başkalarıyla evlenmişlerdi. Posterde kullanılan fotoğrafın bir benzerinin olmaması posteri daha da gizemli kılmış, geçen süre içerisinde birçok model ve fotoğrafçı bu kare üzerinde hak iddia etmişti.

 

Hürriyet