Rusya-Polonya Maçı Öncesi Wojciech Szczesny Maça Çıkmayacağını Söyledi

Akın Ungan
27.02.2022 - 13:24 | Son Güncellenme: 27.02.2022 - 13:31

Juventus'un Polonyalı kalecisi Wojciech Szczesny Ukrayna'yı işgal eden Rusya’yı kınadı ve Rusya-Polonya Dünya Kupası Eleme maçına çıkmayacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması üzerine, spor dünyasından tanınmış pek çok isim Rusya’ya yönelik tepkilerini dile getirdi. Bu isimler arasına, kişisel Instagram hesabından yaptığı açıklamayla Polonyalı kaleci Wojciech Szczesny’de katıldı.

"Hiç bir şey olmamış gibi davranamam"

Wojciech Szczesny, “Eşim Ukrayna'da doğdu, oğlumun damarlarında Ukrayna kanı dolaşıyor, ailemizin bir kısmı hala Ukrayna'da, işçilerimin çoğu Ukraynalı ve hepsi harika insanlar. Yüzlerindeki acıyı ve ülkeleri için duydukları korkuyu görmek, yerimde duramayacağımı ve hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağımı anlamamı sağlıyor.” dedi.

"Avrupa’nın temsil ettiği bütün değerlere savaş ilan etti"

Tecrübeli kaleci, “Putin Ukrayna'yı işgal etmeye karar verdiği anda sadece Ukrayna'ya değil, Avrupa'nın temsil ettiği tüm değerlere de savaş ilan etti. özgürlük ve bağımsızlık elbette önemli ama hepsinden önemlisi barış.” ifadelerini kullandı.

"Ruslara karşı oynamayı reddediyorum"

Szczesny, “26 Mart'ta Katar'da yapılacak 2022 Dünya Kupası play-off maçında Rusya'ya karşı oynayacaktık. Ve bunu yazarken kalbim kırılsa da vicdanım oynamama izin vermiyor. Ülkenizi temsil etmek bir futbolcu kariyerindeki en büyük onurdur ama yine de bir seçimdir. Rusya'nın değerlerini ve ilkelerini temsil etmeyi seçen oyunculara karşı oynamayı reddediyorum.” dedi.

Wojciech Szczesny kimdir?

Wojciech Szczesny, 1990 yılında Polonya’da doğdu. Profesyonel kariyerine Arsenal’da başlayan Polonyalı kaleci, Brentfor ve Roma formalarını terletti. Wojciech Szczesny, Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'dan Marina Luczenko ile evlidir. Szczesny, 2017 yılından beri Juventus’ta oynamaktadır.

Senin için hazırladığımız haberler