AjanssporAjansspor uygulamasını indir

TFF Yabancı Oyuncu Kuralını Kararlaştırdı. 8+3...

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 18 Haz 2022 - 21:41 / Son Güncelleme : 18 Haz 2022 - 22:27

Mehmet Büyükekşi başkanlığında ilk toplantısını yapan TFF Yönetim Kurulu, yabancı oyuncu sayısı kararı verdi. Edinilen bilgiye göre yeni sezonda da 8+3 devam edecek. İşte detaylar.

AJANSSPOR-HABER

Nihat Özdemir'in istifası sonrası yapılan olağanüstü seçimde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı seçilen Mehmet Büyükekşi, bugün yönetim kurulunu Riva'da topladı. Saat 13.00'te başlayan yaklaşık 7 saat süren toplantıda yabancı oyuncu sayısı ve yayın ihalesi konuları görüşüldü.

Toplam 14 yabancı, sahada 8 yabancı

Ajansspor'un elde ettiği bilgiye göre yeni TFF yönetimi, geçen sezon olduğu gibi yeni sezonda da yabancı sayısında 8+3'ün devam etmesine karar verdi. Yani sahada mutlaka 3 yerli bulunma şartı devam edecek. Normalde 2022-23 sezonunda 7+4'e geçilmesi gerekiyordu. Ancak kulüpler yabancı sınırının kaldırılmasını veya en azından 8+3 ile devam edilmesini istiyordu. Öte yandan toplam yabancı sayısı da geniş kadro için 14 olarak devam edecek.

Çarşamba günü yine toplanacak

Riva'daki toplantıya Kulüpler Birliği Vakfı ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu da katıldı. Ağaoğlu, kulüplerin taleplerini anlattıktan sonra toplantıdan ayrıldı. TFF yönetimi ise hem yabancı hem yayın ihalesi konusunu görüşmeye devam etti. Büyükeki yönetimin gelecek Çarşamba günü bir toplantı daha yapacağı öğrenildi. Bu toplantıda yayın ihalesi konusunda nihai karara varılması bekleniyor. Büyükekşi Ankara'daki TFF Olağanüstü Genel Kurul'ndaki konuşmasında  beINSports ile 1 yıl daha devam edeceklerini açıklamış ancak 2 milyar 50 milyon liralık yıllık bedeli daha da yukarı çıkarmak için çalışmaya devam edeceklerini söylemişti. Kulüpler, isim hakkı için de Spor Toto'dan 500 milyon lira gelir bekliyor.

İŞTE TFF'NİN AÇIKLAMASI

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Sayın Mehmet Büyükekşi başkanlığında Riva’da bir toplantı yapmıştır.

Toplantının başlangıcında kulüpleri temsilen bulunan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Ağaoğlu, Federasyonumuza kulüplerin görüş ve önerilerini iletmiş ve TFF’nin yeni yönetimine başarılar dilemiştir. 

Daha sonra TFF Yönetim Kurulu, kendi arasında yaptığı değerlendirmeler sonucunda şu kararları almıştır: 

1. 2022 – 2023 Futbol Sezonunda Süper Ligde yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, geçen sezondaki gibi sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurulması koşuluyla, sözleşmesi devam edenler de dahil en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek A Takım ve Müsabaka İsim Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine; buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları koşulu ile, U14 milli takımı dâhil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de sözleşme imzalayabilmelerine ve bu futbolcuları A Takım Listesine yazabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine,

TFF 1. Ligde ise yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, bir önceki sezondaki şekli ile uygulanarak, sözleşmesi devam eden futbolcular dahil 8 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 7 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine karar verilmiştir.

2. TFF Yönetim Kurulu; 2022-2023 sezonu için ilan edilecek Takım Harcama Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını %40 olarak belirlemiştir. Ayrıca; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı Ek-XII-D Takım Harcama Limiti belirleme maddesinde, Takım Harcama Limiti için tanımlanan hesaplama yöntemlerinden yüksek olan tutarların alınması suretiyle, ilgili Takım Harcama Limitinin belirlenmesi kararlaştırılmıştır.  

3. A Milli Takımımızın, Lüksemburg ile 22 Eylül Perşembe günü oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup maçı Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynanacaktır.