Yabancı oyuncu kuralı tekrar masaya geliyor

Akın Ungan
19.09.2023 - 15:40 | Son Güncellenme: 19.09.2023 - 16:06

TFF, yabancı kuralının bu sezon da 8+3 olarak devam edeceğini açıkladı. Kulüpler yabancı konusunu Ocak ayında tekrar masaya yatıracak. İşte detaylar.

Yabancı oyuncu kuralı tekrar masaya geliyor

Salim MANAV - AJANSSPOR

Türkiye'de yabancı oyuncu kuralı son 15 yılda sık sık değişti. İlk olarak 1971-72 sezonunda yabancı oyunculara dair kısıtlama getirildi. Türkiye'ye transfer olan yabancıların 25 yaşını geçmemiş olması şartı konuldu. Eğer futbolcu son yılda milli takım formasını giymiş ise bu yaş sınırı dikkate alınmadı.

Yabancı oyuncu kuralı daha sonra sık sık gündeme geldi. TFF Temmuz ayında yaptığı açıklamayla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yabancı oyuncu kuralının 8+3 olarak devam edeceğini duyurdu.

TFF'den 8+3 açıklaması

Yapılan açıklamada, "Kulüpler A Takım Listesinde Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmayan en fazla 14 futbolcu bulundurmak kaydıyla, yabancı uyruklu futbolcularla sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirebilirler. Kulüplerin A Takım Listesine Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmayan 14 yabancı uyruklu futbolcu yazması halinde bu futbolculardan en az 1’inin 01.01.1999 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması zorunludur.

İlgini Çekebilir
Morutan'ın parası Lamine Diack'tan
Habere Git

14’ten fazla sayıda yabancı uyruklu futbolcu ile sözleşmesi bulunan Süper Lig kulüpleri, A Takım listesine yazılmamış yabancı uyruklu futbolcuları A Takım müsabakalarında oynatamazlar.

Kulüpler birinci fıkrada öngörülen A Takım listesine yazılan Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu bulunmayan 14 futbolcuya ilaveten; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ülkelerinin vatandaşı olan en fazla 1 futbolcu ve Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu bulunmamakla birlikte Türk Vatandaşlığı veya mavi kart sahibi olan en fazla 1 futbolcu ile de transfer ve tescil dönemleri içerisinde sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A Takım Listesine yazabilirler.

Kulüpler, 01.01.2003 ve daha sonra doğmuş Türkiye A Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunan tescilli profesyonel futbolcularını A Takım listesine yazma zorunluluğu olmaksızın müsabakalarda oynatabilirler. Bu futbolcuların son 6 ay süreyle kulübüne tescilli olması ve 15 yaşını tamamlamış olmaları kaydı ile profesyonel futbolcu olmaları koşulu aranmaz" denildi.

İlgini Çekebilir
UEFA ülke puanında hedef ilk dokuz içinde kalmak
Habere Git

Yabancı oyuncu kuralı yeniden masaya geliyor

Bu sezon özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray yaptıkları transferlerle dikkat çekti. Türk futbolunun asırlık çınarları kadrosuna yıldız isimler kattı. Beşiktaş ve Trabzonspor da yaptıkları transferlerle Süper Lig yarışında olmak istediğini gösterdi. Süper Lig'in diğer ekipleri de bütçelerine göre transferlerle kadrolarını güçlendirdi. Zaman zaman da kamuoyunda yabancı oyuncu sınırlamanın kalkması yönünde beklenti oluştu.

"5 yıllık planlama yapılacak, yabancı kuralında karar vereceğiz"

Radyospor yayınımızda sorumuzu yanıtlayan MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, konunun Ocak ayında Antalya'daki çalıştayda gündeme geleceğini açıkladı. 5 yıllık planlama yapılacağını söyleyen Koca, "TFF ve Kulüpler Birliği olarak Ocak ayında çalıştay yapacağız. çalıştayda 5 yıllık planlama yapılacak, yabancı kuralı konusunda da kararımızı vereceğiz. Çalıştay, Antalya'da yapılacak" ifadelerini kullandı.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler