Ersun Yanal'dan Messi ve Ronaldo kıyaslaması

Feride Kara
23.12.2022 - 13:39 | Son Güncellenme: 23.12.2022 - 15:53

Fenerbahçe eski teknik direktörü Ersun Yanal Dünya Kupası hakkında görüşlerini dile getirirken Messi ve Ronaldo kıyaslamasının sona erdiğini belirtti.

Ersun Yanal'dan Messi ve Ronaldo kıyaslaması

Arjantin'in şampiyonluğu ile sona eren 2022 Dünya Kupası'nı değerlendiren Fenerbahçe eski teknik direktörü Ersun Yanal önemli açıklamalar yaptı. 

Messi gibi başka bir oyuncu yok

Messi'nin gibi bir oyuncu olmadığını söyleyen Yanal, "Her maçta gemici düğümünü açan bir balıkçı kral gibi hareket etti. Maradona ve Ronaldo gerçekten saygı duyulacak bir hikayeye ve kariyere sahipler. Ancak Messi gibi bu hikayeyi sürdürülebilir kılan bir başka oyuncu yok. 35 yaşında dahi bunu başarıyorsan tartışılacak bir şey kalmamıştır" yorumunu yaptı.

Messi benzersiz

Arjantinli yıldıza övgüler yağdıran Yanal "Futbolun geldiği noktada dört kavram önem kazandı; atletizm, savunma, forvetler ve takım mühendisliği. Atletik özellikleri olmayan oyuncular, az koşan, yüksek şiddetli koşular yapamayan, bunu devamlı hale getiremeyen ve gerekli güce sahip olmayan oyuncular maç içerisinde kayboldu. Bu madde dışında sadece Messi’yi tutuyorum ki zaten dünyada onun gibi bir başka oyuncu yok" dedi. 

 

İlgini Çekebilir
Ersun Yanal'dan Altay Bayındır yorumu: ''Avrupa'ya göndereceğiz''
Habere Git

Fas 300 Spartalı gibiydi

Ersun Yanal Türkiye'de savunma yapan takımların eleştirilmesi konusunda ise Fas'ı örnek gösterdi ve "Oysa savunma kazanmanın bir formülüdür. Rakibine alan-zaman bırakmayacaksın, becerili oyuncuları baskı altına alacaksın ve hızlı geçişlerle sonuca gideceksin. Fas’ın yaptığı, binerce askere karşı savaşan 300 Spartalı’nın yaptığı ile aynıdır. Ancak forvetleri olmadığı için sonuca gidemediler. Bu da zaten üçüncü vazgeçilmez madde olan etkili santrforların önemini gösterdi" dedi.

Ronaldo gibi bir oyuncu görmezlikten gelinemez

Ronaldo krizini Portekiz'in yönetemediğini belirken Yanal "Maç, oynamayan oyuncularla da kazanılır. Arjantin, bunu en iyi şekilde gösterdi ve Di Maria’yı finalde kullanıp sonuca gitti. Her oyuncu göreve hazır olmalıdır. Bu noktada Portekiz, Ronaldo krizini yönetemedi. Eğer bir takımda Ronaldo kadrodaysa sahada olur. Tüm gözler onun üzerindeyken Ronaldo gibi bir oyuncu görmezlikten gelinemez. Teknik ekipten, sahadaki oyuncuya kadar herkes Ronaldo krizini yönetmeliydi" ifadelerini kullandı. 

Herkes Messi için çalışmaktan mutlu oldu

Messi'nin Arjantin için ne kadar önemli olduğu söyleyen Yanal "Milli Takım ’ı bıraktığı gün Messi için ‘Bu fotoğraf her şeyi anlatıyor. Gitme Messi‘ diye tweet atan Arjantin Milli Takımı Teknik Direktörü Scaloni, tüm Arjantin’i Messi etrafında topladı ve herkes Messi için çalışmaktan mutlu oldu. Scaloni, bu anlamda örnek alınacak bir teknik direktörlük ve iletişim becerisi gösterdi" ifadelerini kullandı.

Messi için oynadılar ve başardılar

Yanal Arjantin'in takım ruhuyla oynadığı söyledi ve "Suudi Arabistan yenilgisinden sonra Scaloni, tüm taşları yerine koyarak adeta yeni bir takım yarattı. Arjantin’in Dünya şampiyonluğu, ben dahil herkes için sürpriz gibi olsa da çeyrek finalden itibaren gösterdikleri takım ruhuyla bunu başaracaklarını net ifade ettiler. Messi için oynadılar ve başardılar" ifadelerini kullandı. 

Ersun Yanal'ın enleri

Dünya Kupası'nın en iyi 11'i: Livakovic, Martinez, Romero, Gvardiol, Hernandez, Amrabat, Fernandez, Modric, Mbappe, Kane, Messi.

En iyi maçı: Arjantin-Fransa

En iyi gol: Richarlison-Sırbistan

En unutulmaz an: Portekiz'in elenmesiyle Ronaldo'nun gözyaşları

En büyük sürpriz: Fas

En büyük hayal kırıklığı: Brezilya

En iyi taraftar: Senegal

Senin için hazırladığımız haberler