Hakem Manuel Grafe Yaş Yüzünden Emekliliğe İtiraz Etti Tazminat Aldı

İsa Kethüda
26.01.2023 - 12:01 | Son Güncellenme: 26.01.2023 - 12:08

Yaş nedeniyle emekli edilen Alman hakem Manuel Grafe, ayrımcılık yapıldığını savunarak mahkemeye başvurdu. Yargı ünlü hakeme tazminat verilmesini karara bağladı. Dönüş ise reddedildi.

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

Almanya’nın eski ünlü hakemlerinden Manuel Grafe, Almanya Futbol Federasyonu'ndan (DFB) tazminat kazandı. 47 yaşını tamamladığı 2021/22 sezonu sonunda içtihatları gereği hakemliği bırakan Grafe, hakemliğe devam etmek istese de kabul edilmemişti. Alman hakem bunun üzerine yargıya gitti.

Hakemliğe devam etmek için başvurdu

17 yıl boyunca 289’u Bundesliga 57’si uluslararası olmak üzere toplam 670 maç yöneten Grafe, hakemliği bırakmadan önce federasyona başvurarak fiziki durumu ve performansının çok iyi olduğunu; hakemliğe devam etmek istediğini bildirdi. Ama talebi DFB tarafından reddedildi. 

Yaş sınırına dair yazılı kural yok

Red cevabı üzerine 49 yaşındaki Alman hakem Grafe, hakemliği bırakmak zorunda kaldı. Hiçbir yerde yazılı olmayan ancak içtihat olarak Bundesliga 1 ve Bundesliga 2’de yapılan bu uygulamayı kabullenemeyen yaş sınırına karşı mahkemenin yolunu tuttu.

İlgini Çekebilir
Beşiktaş'a kötü haber! Josef, Aboubakar, Dele Alli...
Habere Git

190 bin Euro tazminat istedi

Almanya Futbol Federasyonu'nun hakemlik yaşı konusunda ayrımcılık yaparak eşitlik yasasına aykırı davrandığı iddiasıyla dava açan Grafe, 190 bin Euro tazminat talebinde bulunurken, hakem listesine yeniden eklenmeyi de istedi. 

Tazminata evet düdüğe hayır kararı

Mahkeme dün Grafe’nin davasını karara bağladı. Frankfurt Eyalet Mahkemesi, Grafe’nin yaş ayrımcılığına tabi tutulduğunu ve bu nedenle federasyonun 48 bin 500 Euro tazminat ödemesine karar verdi. Ama Grafe'nin yeniden hakem listesine dahil edilmesi talebini performans kanıtı gösteremeyeceği için reddetti. Böylece Manuel Grafe’nin hakemliğe dönmesinin yolu kapandı. 

Ünlü hakem Felix Brych de yaşa takılacak 

Diğer yandan Ağustos ayında 48 yaşını dolduracak olan Almanya’nın bir diğer ünlü hakemi Felix Brych de Grafe’nin mahkemesinin bir gün öncesinde yaptığı açıklamada, kendini çok iyi hissettiğini ve gelecek sezon da Bundesliga’da düdük çalmak istediğini söyledi. Mahkemenin Grafe kararı sonrasında DFB’nin yaş sınırlaması konusunda ne yapacağı ise henüz belli değil.

İlgini Çekebilir
Jesus'un hayali Brezilya!
Habere Git

TFF, Fırat Aydınus'a 1 yıl daha verdi

Türkiye'de hakemler 21 yaşında başlaşıp 47 yaşına kadar sahalarda düdük çalabiliyor. Ancak istisnai durumlar da yaşanabiliyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) uygun görürse görev süresini uzatabiliyor. TFF'ye bağlı Merkez Hakem Kurulu (MHK), Fırat Aydınus'un hakemlik süresini yaşını doldurmasına rağmen 1 yıl uzatmıştı. 2020-2021 sezonu sonunda hakemlik süresi dolan Aydınus, son yılında çok iyi performans gösterince 1 yıl daha devam etmesine karar verildi. Böylece Aydınus, 2021-2022 sezonunda da maç yönetti. Sezon sonu emekli olan Aydınus, şu anda medyada hakem yorumculuğu yapıyor. 

Bülent Yıldırım'a Beşiktaş engeli

Benzer bir durum eski FIFA hakemlerinden Bülent Yıldırım için de geçerliydi. Ancak özellikle Beşiktaş'ın eski başkanı Fikret Orman'ın şiddetli muhalefeti nedeniyle Yıldırım'a 1 yıl daha hakemlik yapma olanağı tanınmadı. 

Ülkemizde yaş haddini dolduran sözleşmeli hakemlerden performansı başarılı bulunanlar, MHK’nun önerisi ve TFF Yönetim Kurulunun onayı ile bir sezon daha görev yapabilir. Yaş hesabı yapılırken tüm hakemler için 1 Ocak günü baz alınarak yıl hesaplanıyor.

İlgini Çekebilir
Aslan'ın Amir için yaptığı son teklif ortaya çıktı!
Habere Git
Senin için hazırladığımız haberler