• Diğerleri

Yeni yabancı kuralına Şenol Güneş formülü!

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Süper Lig'de görev yapan teknik adamlar geride bıraktığımız günlerde yeni yabancı kuralını kendi aralarında yaptıkları toplantıda tartışmıştı. Yeni yabancı kuralı tartışmalarına A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş de katıldı. Şenol Güneş, yeni yabancı kuralı için ne düşünüyor?
15 Temmuz 2020 14:32- Son Güncelleme - 15 Temmuz 2020 14:36
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, yeni yabancı kuralı düzenlemesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Şenol Güneş, yabancı kuralının Türk futboluna katkı vereceğini düşünüyor mu? Ona göre yabancı sayısı azaltılmalı mı? Altyapıdan yetişen oyuncularla ilgili hangi mesajı verdi? İşte Şenol Güneş'in açıklamaları...

Şenol Güneş, yabancı sayısının azaltılmasından yana

Şenol Güneş, yabancı sayısının azaltılmasından yana olduğunu açıkladı. Güneş, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni açıkladığı yabancı kuralı konusunda konuşurken, kulüp ve antrenörlerin ödüllendirilmesi konusunda da mesajlar verdi. 

"Yerli + yabancı karması başarıyla uygulanmalı"

Şenol Güneş, "Ben yabancı sayısının azaltılmasından yanayım. Ancak; bunu hayata geçirirken, kulüplerimizde yerli + yabancı karması başarıyla uygulanmalıdır diyorum" ifadelerini kullandı. 

Altyapıdan yetişen oyuncular için öneri

Altyapıdan yetişen oyuncular için öneri

Deneyimli teknik adam ayrıca, "Altyapıdan yetişen oyuncular 25 kişilik maç kadrosunda yer almalı. Bu konuda eğitim açığımız var" görüşünde. 

"Kulüp ve antrenörlere ödüller verilmeli"

Öte yandan Şenol Güneş, kulüp ve antrenörler için bir ödül sistemi olması gerektiğine dikkati çekti. Güneş, "Oynadığında kulüp ve antrenörlere teşvikler, ödüller verilmeli. Milli Takım'a alındığında da ödüllendirilmeliler” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni yabancı kuralı

2021-2022 sezonunda takımların sözleşme yapabileceği yabancı oyuncu sayısı 12'ye, sahada yer alabilecek oyuncu sayısı 7'ye düşecek. Ayrıca ilk 11'de bir de altyapıdan yetişmiş futbolcu olacak. 

Altyapıdan oyuncu kadroda olmak zorunda...

Altyapıdan oyuncu kadroda olmak zorunda...

Federasyonun yeni yabancı kuralıyla birlikte, kadrolarda izin verilen sayı 3 sezon içinde kademeli olarak azaltılacak. Gelecek sezon takımlar 14 yabancı ile sözleşme imzalayabilecek. Ancak; sahada yalnızca 8 yabancı futbolcu görev alabilecek. 21 kişilik maç kadrosunda altyapıdan da mutlaka 1 oyuncu olması gerekiyor.

11 kişi kaleyi kapattı! Duvar oldular...