Ali Koç "Yeni Hoca Türk Olacak" Dedi, Yılmaz Vural Talip Oldu

Akın Ungan
18.06.2023 - 14:12 | Son Güncellenme: 18.06.2023 - 14:27

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un yeni teknik direktörün Türk olacağını açıklamasının ardından Yılmaz Vural göreve talip olduğunu duyurdu. İşte detaylar.

Ali Koç "Yeni Hoca Türk Olacak" Dedi, Yılmaz Vural Talip Oldu

Spor Toto Süper Lig'de uzun zamandır gelmeyen şampiyonluk Fenerbahçe camiasında tepkilere neden oldu. Başkan Ali Koç, geçtiğimiz gün yapılan Olağan Mali Kongre'de istifaya çağrıldı. Salonda yaşanan gerginlik sebebiyle 15 dakika ara verilen kongrede Koç, yeni teknik direktör hakkında açıklama yaptı.

Koç "Türk olacak" dedi, Vural talip oldu

Ali Koç, Fenerbahçe'nin yeni teknik direktöründe olacak kriterleri saydı. Camiayı bilen bir ismi göreve getireceklerini dile getiren Koç, hocanın yerli olacağını duyurdu. Bunun üzerine Hürriyet'e konuşan tecrübeli teknik direktör Yılmaz Vural, göreve talip olduğunu ve adaylar arasında gösterilmemesine cevap verdi.

"Fenerbahçe’yi çalıştırmaktan onur duyarız"

Yılmaz Vural, "Antrenörlük hayatıma başladığımda beri hep aynı şeyleri söylüyorum. Tabii ki Fenerbahçe’yi çalıştırmaktan onur duyarız. Fenerbahçe, Türk hocayla çalışma konusunda doğru bir karar vermiş. Bu işin uzmanlığından çok insan ilişkileri çok önemli. Başkan Ali Koç da bunun farkında olduğu için, 'camiayı çok iyi tanıyan birisi olsun' diyor. Tribün sosyolojisi diye bir şey var" dedi.

İlgini Çekebilir
Belözoğlu yeniden Samandıra'ya doğru
Habere Git

"Bize teklif edilmiş olsa kimseyi mahcup etmeyiz"

Vural, "Fenerbahçeli ne istiyor? Fenerbahçe’nin derdi ne? Fenerbahçeliler nasıl bir takım görmek istiyor? Fenerbahçeliler'in hayali ne? Bunları hisseden ve yaşayan bir insanın tabii ki uzmanlığı da varsa bu olayı dokuz bilinmeyenli bir denklem gibi sunmanın bir anlamı yok. Ben bu işin hem sosyolojik boyutunu hem de Fenerbahçe taraftarının ne istediğini bildiğim için uzmanlığımla her zaman bu göreve talip oldum. Böyle bir görev bize teklif edilmiş olsa kimseyi mahcup etmeyiz" şeklinde konuştu.

"Beğenmedikleri o Türk hocalarla başarı geldi"

Sözlerine devam eden Vural, "Türkiye Ligi’nin Şenol Güneş’ten sonra en çok resmi maç yönetmiş ikinci antrenörüyüm. Avrupa eğitimim, yabancı dilim ve Avrupa kültürüm var. Türkiye’de 30 farklı takımda deneyimim var. Ortada bir yaşanmışlık var. Ben de bu işi iyi yapabileceğimi düşünüyorum yani. Türkiye’de son 16 yıldan beri beğenmedikleri o Türk hocalarla başarı geldi" ifadelerini kullandı.

"Avrupa'da başarı çok az"

Türk takımlarının Avrupa'daki başarılarının çok az olduğuna dikkat çeken Vural, "Fenerbahçe öyle bir takım yapmalı ki Türkiye’deki başarısından sonra Avrupa’da bunu sürdürebilmeli. Çok ciddi paralar ödeniyor. Türkiye’de futbola karşı çok korkunç bir sevgi var. Futbol Federasyonu’nun kuruluş tarihinden bugüne bakarsanız kulüpler bazında sadece Galatasaray’ın bir UEFA Kupası ve Süper Kupa şampiyonluğu var. Fenerbahçe’nin çeyrek final başarısı var. Başarı çok az. Neden Türk takımları yok? Hep bunu sorgulamamız lazım. İnsanlara Türkiye’deki başarı yetiyor galiba. Daha uzun vadeli bir şey düşünülmüyor" diye konuştu.

İlgini Çekebilir
Her şey 15 dakikalık arada oldu, Koç şoke etti
Habere Git

"Talip olmak Türkiye'de abesle iştigal oluyor"

Yılmaz Vural, "En azından bir vizyonumuz var. Bizim yaptığımızı dünyada yapan yok. 30 farklı takım çalıştırdım. Bunlar mahalle takımı değildi, Türkiye Ligi’nin takımlarıydı yani. Dolayısıyla biz de talibiz ama talip olmak Türkiye’de biraz abesle iştigal oluyor. Neden? Sen dur da seni onlar istesin mantığı oluyor" açıklamasını yaptı.

"Türkiye'de insanlar bir işi iyi yapıyor diye bir yerlere getirilmiyor"

Vural, "Halkın bize sıcak bakmışlığı var. Bu kadar emek verdik biraz kırılıyorum tabii. İnsan bir emeği mesleğinde en üst tarafa gelebilmek için verir. Ben de bu hayalimden hiçbir zaman vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim. Böyle bir büyük camianın mutlu olmasına vesile olmak insanı mutlu eder. Biz böyle çok önemli görevlere gelirken belli bir lobileşme olması gerekiyor. Biz bunu yapmadık, yapmayı düşünmedik. Bir iş yaparken insanlar baksın, görsün istedik. Maalesef Türkiye’de bu yeterli olmuyor. İnsanlar bir işi iyi yapıyor diye bir yerlere getirilmiyor yani. Başka şeyler gerekiyor demek ki" dedi.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler