Yılmaz Vural'dan öneri: "Terim'e tanınan yetki Şenol Güneş'e de tanınmalı"

18 Kasım 2019 19:33- Son Güncelleme - 18 Kasım 2019 16:37
Google news abonelik

Türk futbolunun renkli simalarından, duayen teknik adam Yılmaz Vural, futbolun gündemini Radyospor’da değerlendirdi. A Milli Takım ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulunan Vural, “Fatih Terim’e tanınan yetki, Şenol Güneş’e de tanınsın” ifadelerini kullandı.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Yılmaz Vural’ın açıklamaları şu şekilde:

Yılmaz Vural: “Şenol Hoca, İzlanda’yı neden yenmeye oynamadık diyordur”

Şenol Hoca içinden, “Şu İzlanda’yı neden yenmeye oynamadık” diyordur. Andorra’yı gördükten sonra İzlanda maçı riske sokulurmuş. İzlanda da bizim beklediğimiz gibi değildi. Sağlam oynayan, top bende kalsın, zaafa düşmeyelim diye düşündük. Son maçta riski etmeyelim mantığı doğruydu. Ama hakikaten grup lideri bitirebilirdik diye içlerinden geçmiştir. Andorra, Türkiye’de oynadığımız gibi değildi. Güzel bir statta oynamakla, o zor şartlarda oynamak onları da etkilemiş olabilir.

“Disiplini öğrenen oyuncular, antrenörün işini kolaylaştırıyor”

“Disiplini öğrenen oyuncular, antrenörün işini kolaylaştırıyor”

Futbolda psikoloji, maçın durumu, ne kazanacağınız, kaybedeceğiniz maçı etkiler. Milli Takım rahat oynadı. Gelecekle ilgili bu futbolcular kadroda olursa ne verecek? Bu düşünce vardı. Neticede hedefe varılmış oldu. Oyunculardan hangisini oynatırsanız oynatın, hepsi kendisine görev verildiğinde bir şeyler verebilir. Genç çocuklarımız var. Ben çok keyif aldım. Düşündüren şeyler de var. İzlanda’ya karşı oynayan milli takımda Mert, Mahmut, Burak gibi ligimizde oynayan oyuncular vardı. Diğerleri Avrupa menşeli oyunculardı. İyi eğitildiklerinde iyi şeyler yapılıyor. Avrupa’da takım disiplinini görüyorlar. Çocukların verdiği demeçler de çok güzel. Enes’in röportajını dinledim. Çok güzel şeyler söyledi. Herkes olabildiğince milli takıma katkı vermek için geliyor. Bu çok önemli. Türkiye’de disiplini öğrenemiyorsun. Antrenörün de işi kolaylaşıyor.

Yılmaz Vural: ”Futbolun sistemleşmeme sorunlarını ortadan kaldırmamız lazım”

Yılmaz Vural: ”Futbolun sistemleşmeme sorunlarını ortadan kaldırmamız lazım”

İzlanda maçında Şenol Hoca kaybetmemeyi düşündü. Riske etmek istemedi. Top bizde kalsın, öyle hücum edelim düşüncesi vardı. Dağılmadık. Bir konsepti uygulama mantığı vardı. Bu da sonuç getirdi. Hem hocayı, hem ülkeyi hem de bizleri mutlu etti. Bu çocuklarımızı aynı kalitede eğitebilelim. Çok iyi işler yapabilecek futbolcularımız var. Merih, Çağlar, Cengiz, Umut Meraş… Bu çocuklar küt diye ortaya çıkmadı. Bir süreç sonrası buralara geldiler. Sonuçlarını da alıyoruz. Futbolun sistemleşmeme sorunlarını ortadan kaldırmamız lazım.

Yılmaz Vural: “Fatih Terim’e verilen yetki Şenol Güneş’e de verilsin”

Şenol Güneş’in verdiği demeç maçtan daha önemliydi. “Bu ülkede çok iyi şeyler olabilir. Ama bunu benim tek başıma değiştirmem mümkün değil” dedi. Türkiye’de kural koyuculara mesaj verdi. Ülkemizin bir değişime ihtiyacı olduğunu ifade etti. Fatih Terim de bizim canımız, ciğerimiz. Fatih Terim’e verilen aynı yetkinin Şenol Güneş’e de verilmesi gerektiğini düşünüyorum. TFF Başkanı’nın üstünde bir yetki gibiydi. Şenol Güneş’e de böyle bir yetki verilmeli. Türkiye Futbol Direktörü yetkisi Şenol Güneş’e de verilsin. Herkes hocaya destek vererek, bazı şeyleri uygulayabilmek gerek. Denetimsiz, kontrolsüz olmaz. Ülkemiz çok mutlu oldu. Statta ve ülkedeki milyonların yüzü gülüyor.

Yılmaz Vural: “Şenol Güneş gibi isimleri yönetsel bazda kullanabilmek gerek”

Yılmaz Vural: “Şenol Güneş gibi isimleri yönetsel bazda kullanabilmek gerek”

Türkiye Futbol Direktörü yetkisi Şenol Güneş’e tanınsın. En büyük sorun futbolun teknokratları yok. Teknik dizayn edecek, alınan kararları uygulayacak konuma getirmeli. Futbol bir ekip çalışması. İyiler ne yaptı da bu hale geldi. Bunlara bakmak lazım. Merkezi bir yerde bir araştırma binası kuralım. Yoksa geri kalacağız. Ekonomi, dinamizm var. Para, tesis var. Artık adım atılmalı. Gidin Almanya’ya her kulübün tesisi var. Belediye de destek veriyor. Şenol Güneş final yapacağının mesajlarını verdi. Böyle teknik adamları yönetsel bazda kullanabilmek gerek. Futbolun çok pozitif taraftarları var. Savsaklama olmamalı.

Yılmaz Vural: “Terim hem takımı hem de Futbol Direktörlüğünü götüremedi”

Yılmaz Vural: “Terim hem takımı hem de Futbol Direktörlüğünü götüremedi”

Fatih Terim’e hem takımı yönet, hem de Türkiye Futbol Direktörü ol dediler. İkisi bir arada yürümüyor. Takım biraz başarısız olunca bırakmak zorunda kaldı. Verirsiniz projeyi uygulamazlar. Devlet bu işin içinde olsun, biz karar veremeyiz derler. Benim görev almam önemli değil. Doğru düşünmenin dışında bunları uygulamak gerek. Ben olurum, Şenol Hoca olur, Mustafa Denizli, Terim olur. Bu konuda kendisini eğitmiş insanlar var. Değişimi gerçekten yapmak lazım. Deneyim çok pahalı bir oyuncaktır. Bu kolay bir şey değil. En pozitif zamanda dışlanmak, atmak olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız hepimiz için bir şanstır. Bu işleri seven, bu işlerin iyi olmasını isteyen bir insan. Başarıdan keyif duydu. Bu keyfi uzatmak istiyorsak, biraz da bu işi yapılması gerektiği bilincinde olmak gerek. Bu turnuvaya katıldık, diğerinde olmamak iyi değil. Böyle düşünmek gerek.