AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Yine yayıncı krizi! Kulüpler sıkıştı, para gelmiyor

Ajansspor Editör
Orhan GLK
İlk Yayınlanma : 02 Haz 2021 - 15:39 / Son Güncelleme : 02 Haz 2021 - 15:51

Süper Lig'de takımlar ile yayıncı kuruluş beIN Sports arasındaki ödeme krizi yeniden patlak verdi. Tahir Kum, beIN Sports'un kulüplere ödeme yapmadığını yazdı.

AJANSSPOR - HABER

2020-21 sezonu boyunca yayıncı kuruluş beIN Sports ile Süper Lig kulüpleri arasında devam eden kriz ligin bitmesiyle yeniden hortladı. Yayıncı kuruluşun son iki aydır ödeme yapmadığı ve yine indirim talebinde bulunduğu öğrenildi. beINsports, uzun süren tartışmalardan sonra 2020-21 sezonu için  2.65 milyar TL ödemeyi kabul etmişti. Bu paranın 300 milyon TL'si de Süper Toto'nun sponsorluğuyla karşılanmıştı.

Ali Koç: "Türk futbolunu parmağında çeviriyor"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, dün yaptığı basın toplantısında yayıncı kuruluş ile aralarında yine sorun olduğunu belirterek "Yayıncıyla müthiş sıkıntılar var, çözülemiyor. İndirim, indirim, indirim... Sonu yok. Bir tane şirket çıkıp Türk futbolunu parmağında çeviriyor. Hiçbir şartnameye uymuyor. Herkesin paraya sıkıştığı anda ödemiyor" diyerek krizin işaretini verdi.

"Ödeme yapmıyorlar"

Hürriyet gazetesinden Tahir Kum da yayıncı kuruluşun kulüplere ödeme yapmayı durdurduğunu yazdı. Kum, "Yayıncı kuruluş ile sezon başında 2.65 milyar TL’ye el sıkışıldı. Malum, 300 milyonunu Ankara’nın karşılamasıyla! Her neyse anlaşma revize edildi imzalar atıldı. Her şey normal giderken bir anda yayıncı ödemeyi durdurdu. Sebep? “Hesapladığımızın dışında zarar oldu, bu anlaştığımız rakamı ödeyemeyeceğiz, indirim istiyoruz” demeleri. Bu yüzden kulüpler iki aydır perişan. Sebebi yayıncının nisan ayından sonra ödemeyi durdurması. İstediği de şu; bir sezon önce yapılan (2019-20) pandemi indirimi gibi bir indirim daha yapılması" dedi.

TFF'nin ihtarnamesini umursamadılar

Kum'un verdiği bilgiye göre ödeme yapılmaması üzerine TFF'den ihtarname gitti. Ancak yayıncı, hem geçen sezon hem de önümüzdeki sezonla ilgili mevcut şartlar üzerinden yeniden indirime gidilmesini istedi.

Kulüpler rest çekecek

TFF ve Kulüpler Birliği yayın konusunda bir komisyon oluşturmuş ve çalışmalara başlamıştı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un da bulunduğu komisyon yayıncı kuruluşla görüşme yapacak. Görüşmede, kulüplerin yayıncı kuruluşa rest çekeceği iddia ediliyor.

Komisyonda kimler var?

Komisyonda; TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, TFF Başkan Vekilleri Mehmet Baykan ve Erhan Kamışlı ile Genel Sekreter Kadir Kardaş'ın yanı sıra Kulüpler Birliği Vakfı tarafından Türkiye Futbol Federasyonu'na bildirilen Ali Koç, Fatih Saraç, Göksel Gümüşdağ ve Mehmet Sepil yer alıyor.

İlk kriz değil

Yayıncı kuruluş beINsports'un kulüplere geçtiğimiz sezon da ödeme yapmamış ve kriz çıkmıştı. Hatta Süper Lig kulüpleri maçın ilk dakikasında top oynamayarak yayıncı kuruluşu protesto etmişti. Yayıncı kuruluş protesto görüntülerini sansürlemişti.