Başkanlık Seçimi İptal Olan Galatasaray'da Yusuf Günay Açıklama Yaptı

Akın Ungan
29.04.2022 - 15:12 | Son Güncellenme: 29.04.2022 - 15:29

Galatasaray Eski Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, istinaf mahkemesi tarafından iptal ettiği başkanlık seçimi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

Başkanlık Seçimi İptal Olan Galatasaray'da Yusuf Günay Açıklama Yaptı

Galatasaray'da başkanlık seçimlerine ilişkin alınan tedbir kararı İstanbul 10'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 22 Nisan günü kaldırıldı. Galatasaray Spor Kulübü Üyesi Fırat Develioğlu ise yeniden tedbir talep ederek kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı.

Talebi değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin ara kararının kaldırılmasına karar verdi. Daire kararında, davacı Fırat Develioğlu'nun tedbir talebinin kabulüne karar verdiğini belirtti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Galatasaray Spor Kulübü Eski Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, konuyla ilgili olarak Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

"Karar, hem esas hem usul yönünden hukuka aykırı"

İstinaf Mahkemesi'nin aldığı kararın kendisini çok şaşırttığını belirten Yusuf Günay, bu kararın esas ve usul olarak hukuka aykırı olduğunu belirtti. Alınan kararla ilgili olarak düşüncelerini aktaran Günay, şunları söyledi: "Şok bir haberle güne başladık. Galatasaray'da yarın yapılması gereken seçimlerin yapılmaması için tedbir kararı alındığını öğrendik."

"Karara baktığımda gerçekten çok şaşırdığım bazı hususlar var. Bir tanesi, İstinaf mahkemesinin kararında yönetim kurulunun tüzüğümüzün 87'nci maddesinin 22'nci bendine göre almış olduğu olağanüstü seçim kararının yürütülmesinin durdurduğu ifade ediliyor. Bu kararı da zorunlu olarak aldığını belirtiyor. Bu hayret verici bir durum."

"Yönetim kurulu seçim kararını 28/1'e göre aldığını basın yoluyla duyurdu. 28/1, yönetim kurulunun istediği her an olağanüstü seçim kararı alma yetkisidir. Yönetim kurulu bu yetkiyi kullanarak karar almıştır ancak mahkeme ısrarla 'sen bu kararı 87'ye 22'ye göre aldın' diyerek tedbir kararı vermiştir."

"İstinaf mahkemesinin verdiği kararın hem esas hem usul yönünden hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum. Önce, dosya İstinaf Mahkemesine sunulacak şekle gelmiş mi, buna bakmak gerekir. 2'ncisi ise İstinaf Mahkemesi bu tedbir kararını verirken kulübümüzden bir savunma istemiş mi? Bunlar yapılmadan verilecek bir karar şeklen hukuka aykırıdır. İlgili şahıs, seçimlerde aday değil. Seçimleri durdurma talebinde hukuki bir yarar yok. Davanın aslında muhatabı olamaz"

"Bir duruş göstermemiz lazım"

Mahkemenin aldığı kararı, sarı-kırmızılı kulübe uygun bir şekilde tebliğ etmemesi halinde seçimin yapabileceğini aktaran Günay, "Bu karara karşı bizim bir duruş göstermemiz lazım. Yarın hep birlikte Galatasaray Lisesi'ne gidip olağanüstü seçim çağrısı yapılabilir, yönetim kurulundan bu kararın alınması istenebilir. Bu tedbir kararı usulüne uygun bir şekilde kulübe tebliğ edilirse bu seçim yarın yapılmaz. Ama tebliğ edilemezse de seçim yapılacak gibi kişilerin hazır olması gerekir" ifadelerini kullandı.

"Elmas istifa ederse zorunlu olarak seçim yapılır"

Alınan kararın ardından Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Burak Elmas'ın istifa etmesi halinde seçimin önünde hiçbir engel kalmayacağını aktaran Yusuf Günay, şunları söyledi:

"Bugün yönetim kurulu nasıl bir karar alacak bilmiyorum ama yönetim tarafından seçim kararı alınmasını ben yeterli bulmuyorum. Çünkü yönetim kurulu yeni bir seçim kararı alırsa yeniden aynı olayları yaşamamız mümkün. Bunun yerine Galatasaray Spor Kulübü Başkanı istifa ederse zorunlu olarak seçim yapılmış olur."

"O yüzden istifa daha doğru bir karar olacaktır. Bu durum kendisi ve yönetim kurulu üzerinde olan tereddütleri de ortadan kaldırabilir. Başkan istifa ettiğinde üç hafta içerisinde seçim yapılıyor."

"Fırat Develioğlu'nun bu davayı açmasında ne yarar var?"

Yusuf Günay, davayı açan Fırat Develioğlu'nun bu davadan hiçbir faydası olmadığını ve bu davanın arkasında başka durumlar olabileceğini şu sözlerle belirtti: "Biz, 2019 Mart ayında idari yönden ibra olmadığımızda dava açarak açık ve aleni bir şekilde hakkımızı aradık."

"Şimdiki durum ise farklı çünkü bizim davamızı eleştirenler, dava açmaktan muhtemelen çekindiler. Yani haklarını açık ve aleni bir şekilde arama yoluna gitmediler. O da zaten pek çok şüpheyi doğurdu. Fırat Develioğlu isimli üyenin bu davayı açmasında ne yarar var? Yurtdışında yaşayan bir şahsın bu davayı açmadaki hukuki yararı nedir? Bunu birisi ispat etsin."

İlgini Çekebilir
G.Saray başkan adaylarından iptal tepkisi: "Seçime 3. bir aday yetiştirilmeye çalışılıyor"
Habere Git

"Bunun arkasında kesinlikle çok ciddi tereddüt doğuracak işler vardır. Bu tip yollara başvurmak yerine, idari ibrasızlığı hukuka aykırı görüyorsanız yargıya gidebilirsiniz. Bunda yadırganacak bir şey yok. Bu bir hak aramadır. Bunun yerine başka yollara başvurarak birileri vasıtasıyla bunları yaptırmak, Galatasaray'a yakışmaz"

Senin için hazırladığımız haberler