AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet'den Zidane ve Mbappe açıklaması

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 08 May 2022 - 14:08 / Son Güncelleme : 08 May 2022 - 14:22

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, Mbappe'nin imaj haklarıyla ilgili sözleşmeyi imzalamaması ve son dönemde adı Fransa Milli Takımı'yla anılan Zidane ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AJANSSPOR - HABER

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, Kylian Mbappe'nin imaj haklarıyla ilgili sözleşmeyi imzalamamasının sorun yaratmayacağını belirtti. Graet, Zinedine Zidane'ın ise yeni sezonda Paris Saint Germain'le anlaşabileceğini söyledi.

Noel Le Graet: "Mbappe'yi gerçekten seviyorum"

Fransa Futbol Federasyonu'nun milli takımda forma giyen oyunculara imaj haklarıyla ilgili imzalattığı sözleşmeyi imzalamayı reddeden Kylian Mbappe ile ilgili Graet, L'Equipe verdiği röportajda "Eğer Kylian bunu imzalamak istemezse para kazanamayacak, hepsi bu. Onu gerçekten seviyorum ve federasyona saygı duyduğunu düşünüyorum. Futbol, bireysel bir spor değil." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Kylian Mbappe'nin avukatı Delphine Verheyden, mart ayında verdiği bir röportajda, Fransa Futbol Federasyonu'nun oyuncularla ilgili her şeye müdahale ettiğini belirtmişti.

Bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiren Verheyden, "Fransa Milli Takımı'na bir oyuncu ilk kez seçildiğinde yapması gereken ilk şeylerden biri, reklam haklarını milli takıma vermek. İmzalanan bu sözleşme, imza tarihinden itibaren geçerli olmaya başlıyor ve profesyonel kariyerinizin bitmesinden 5 yıl sonraya kadar geçerliliğini koruyor. Kylian için bu süre 40 yaşından sonraya kadar geçerli olabilir. Karşı çıktığımız konulardan birisi bu. Bu kadar uzun bir taahhüt gerçekçi değil." açıklamasında bulunmuştu.

Didier Deschamps, Fransa Milli Takımı'nda kalacak

2022 Dünya Kupası'nın ardından Fransa Milli Takımı'yla sözleşmesi sona erecek Didier Deschamps'ı takımda tutmak istediklerini vurgulayan Graet, Zinedine Zidane'ın milli takımın yeni teknik direktörü olma ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

"Zidane, Paris Saint Germain'le anlaşabilir"

Graet açıklamasında, "Zidane, Madrid'de kalitesini ve nasıl bir antrenör olduğunu gösterdi. Eğer Didier ayrılmak isterse diğer opsiyonları değerlendireceğiz. Ancak Zidane ihtimali düşük. Paris Saint Germain'le anlaşabilir. Fransa Milli Takımı için görev yaparken başka bir takımı çalıştırmamanız gerekiyor. Didier'i takımda tutabilmek ve Dünya Kupası'nı kazanabilecek ortamı yaratabilmek için her şeyi yapacağız." dedi.

Zinedine Zidane'ın teknik direktörlük kariyeri

Teknik direktörlüğe 2014'te Real Madrid Castilla ile başlayan Zidane, 2016'da Real Madrid'in başına geçti. Fransız Teknik Direktör, 3 kez üst üste Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kazanarak tarihe geçerken 2016/17 sezonunda da lig şampiyonluğuna ulaştı.  Zidane, 2 kez Süper Kupa'yı, 2 kez FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nı, 1 kez İspanya Süper Kupası'nı kazandı. Zinedine Zidane, 31 Mayıs 2018'de, Şampiyonlar Ligi'ni 3. kez üst üste kazanmasından 5 gün sonra istifasını açıkladı.

Zidane, Real Madrid'in La Liga'da zirve yarışının uzağında kalması, Şampiyonlar Ligi'ne de 2. turda veda etmesi sonrası 11 Mart 2019'a takımın başına geri dönmüş ancak tekrardan yollarını ayırmıştı.