2. ve 3. Lig kulüpleri play-off için masada

TFF 2. ve 3. lig ekipleri, bugün TFF ile gerçekleştirilecek kritik toplantıda liderlerin doğrudan bir üst lige çıkmasını diğer 4 takımın da play-off oynamasını talep edecek.
7 Temmuz 2020 00:55- Son Güncelleme - 7 Temmuz 2020 07:52
Google news abonelik

AJANSSPOR - ÖZEL HABER

2. ve 3. Lig'de play-off oynanıp oynanmayacağı konusu bugün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimiyle kulüp temsilcileri arasında masaya yatırılacak.

Kulüplerde genel eğilim, liderlerin doğrudan bir üst lige çıkması, diğer biletlerinse play-off oynatılarak verilmesi yönünde. 

Gelecek sezon bölgesel olsun

Bu arada bazı kulüpler gelecek sezon sistemin değiştirilmesi gerektiğini savunuyor. Pandemi nedeniyle gelecek sezon da sıkıntıların sürmesi halinde liglerin yine zora gireceğini dile getiren kulüpler,  2. ve 3. Lig'in bölgesel bir formata dönüştürülmesi ve böylece deplasmanlara otobüsle gidip gelme olanağının oluşmasını istiyor.

İki gruptan gelecekler

TFF 2. Lig Müsabaka Statüsü'ne göre Beyaz ve Kırmızı grupta ilk sıraya alan takımlar doğrudan TFF 1. Lig'e yükseliyor. 2., 3., 4. ve 5. sırayı alan takımlarsa, Spor Toto 1. Lig'e yükselecek 3. takımın belirleneceği play-off oynayacak. Play-off müsabakaları grup içi eşleşmeler ve final müsabakası olmak üzere iki kademeden oluşuyor. Yani, Beyaz ve Kırmızı grubun play-off'un gelecek takımlar final oynayıp TFF 1. Lig'e çıkacak 3. takımı belirliyor.

4. takım play-off'tan

TFF 3. Lig'in 3 grubunu lider biteren takımlar da doğrudan TFF 2. Lig'e yükseliyor. 4. takım ise play-off süreciyle belirleniyor. Buna göre gruplarında 2. sırada bitiren takım 5. sırada bitiren takımla, 3. sırada bitiren takım ise 4. sırada bitiren takım ile çift maç eleme usulüne göre eşleşiyor. Kazananlar tek maç eleme usulüne göre final müsabakası oynuyor. Her grupta ayrı ayrı oynanan play-off müsabakaları sonunda finalde kazanan 3 takım TFF 2. Lig'e yüksiliyor.