AjanssporAjansspor uygulamasını indir

2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılacak Türk atletleri belli oldu

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 01 Tem 2021 - 23:02 / Son Güncelleme : 01 Tem 2021 - 23:06

100 metrede Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes, 20 kilometre yürüyüşte Evin Demir, Şahin Şenoduncu ve Abdülselam İmuk ile 4×100 bayrak takımı da olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

AJANSSPOR-HABER

2020 Tokyo Olimpiyatları kesin kota listesine göre, atletizmde kota barajını geçen 17 milli atlete dünya sıralamasından 5 bireysel, 1 bayrak takımı de eklenerek toplam 25 sporcumuz kota hakkı elde etti.

Tokyo'da 25 atletle yarışacağız

Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, atletizmde Tokyo için yaklaşık 3 yıl süren zorlu vize alma süreci 29 Haziran'da tamamlandı. Buna göre Türkiye, Tokyo'da 25 atletle temsil edilecek.

4x100'de üst üste ikinci olimpiyatımız

Dünya sıralamasındaki yerlerine göre Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes 100 metre, Evin Demir, Şahin Şenoduncu ve Abdülselam İmuk, 20 kilometre yürüyüşe katılma hakkını elde etti. Ayrıca Avrupa ikincisi 4×100 bayrak takımı da adını üst üste ikinci kez olimpiyatlara yazdırdı.

Kota için son gün 5 Temmuz 

Sürecin tamamen bitmediğini belirten Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, 5 Temmuz gününe kadar çekilen ve gidemeyen olursa yeni eklemeler yapılabileceğini ve başvuru yapmak için nihai listeyi bekleyeceklerini açıkladı.

Türkiye'nin 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer alacak olan atletizm takımı şöyle:

Erkekler:

  • 100 metre: Jak Ali Harvey, Emre Zafer Barnes
  • 200 metre: Ramil Guliyev
  • 400 metre engelli: Yasmani Copello
  • 20 kilometre yürüyüş: Salih Korkmaz, Şahin Şenoduncu, Abdülselam İmuk
  • Sırıkla atlama: Ersu Şaşma
  • Çekiç atma: Özkan Baltacı, Eşref Apak
  • Maraton: Polat Kemboi Arıkan, Kaan Kigen Özbilen, Yavuz Ağralı
  • Üç adım atlama: Necati Er
  • 4×100 takımı: 5 atlet (Kesin kadro önümüzdeki günlerde ilan edilecek)

Kadınlar:

  • 5000-10000 metre: Yasemin Can
  • Maraton: Meryem Erdoğan
  • Gülle atma: Emel Dereli
  • Cirit atma: Eda Tuğsuz
  • Çekiç atma: Tuğçe Şahutoğlu
  • 20 kilometre yürüyüş: Meryem Bekmez, Ayşe Tekdal, Evin Demir