AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Boris Johnson'dan Avrupa Süper Ligi çıkışı!

Ajansspor Editör
Emrah Karalinc
İlk Yayınlanma : 19 Nis 2021 - 08:40 / Son Güncelleme : 19 Nis 2021 - 10:32

12 kulüp Avrupa Süper Ligi adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesi için anlaştı. Bu konuyla ilgili İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan açıklama geldi. Johnson, yeni turnuva için ne düşünüyor? İşte yanıtı...

Boris Johnson'dan Avrupa Süper Ligi çıkışı!

AJANSSPOR-HABER

İngiltere, İspanya ve İtalya'dan 12 kulübün "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir turnuva düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu gelişmeyle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Detaylar haberde...

Boris Johnson'dan açıklama

Avrupa Süper Ligi’nin futbol için "yıkıcı" olabileceğini kaydeden Johnson, yeni turnuvanın yerel liglere de darbe vuracağını ve ülke genelinde taraftarları endişeye sürükleyeceğini ifade etti. Johnson, "Kulüpler adım atmadan önce taraftarlarına ve daha geniş futbol topluluğuna cevap vermelidir." ifadesini kullandı.

İngiltere'den hangi takımlar var?

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyurulmuştu.

Turnuvanın detaylarına ilişkin bilgilerin yer aldığı açıklamada, 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedilmişti.

Turnuva formatı

Ağustos'ta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtilmişti.