AjanssporAjansspor uygulamasını indir

60. TBMM Koşusu'nda zafer Sertberk'in oldu

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 07 May 2022 - 22:09 / Son Güncelleme : 07 May 2022 - 22:15

60. TBMM Koşusu’nu Sertberk pist rekoru kırarak kazandı 60. kez koşulan TBMM Koşusu (G1), 7 Mayıs Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda gerçekleşti. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER

Safkan Arap atları için Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan 60. TBMM Koşusu, 4+ yaşlı birbirinden başarılı 13 safkanın katılımıyla, 1600 metre mesafede çim pistte koşuldu. Favori olarak sahaya çıkan, F. Sedat Dağyudan’a ait Sertberk, jokeyi Mehmet Akyavuz’la zafere adını yazdırmayı başardı.

Mehmet Korkmaz’ın antrenörlüğünü üstlendiği kır at, sekizinci startında da birincilik serisini sürdürürken, imza attığı 1.43.95’lik bitiriş derecesiyle pist rekorunun da yeni sahibi oldu. Toplam kariyer kazancı 3 milyon TL’yi aşan 4 yaşındaki Sertberk, bu yıl içinde Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanırsa Triple Crown yapmış olacak ve 1.9 milyon TL'lik özel ikramiyeyi sahibine kazandıracak.

Tabelanın ikinci basamağına jokeyi Sadettin Boyraz ile Sancar isimli safkan yerleşirken, Vedat Abiş idaresindeki Karamustafa üçüncü, Tolga Yıldız ile Sülünbike dördüncü, Ahmet Çelik ile Demirperde de beşinci oldu. Koşuda farklar ise 7 Boy - 1 Boy - Boyun - 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

60. TBMM Koşusu’nun Şeref Tribünü’nde gerçekleştirilen ödül töreninde, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, kazanan atın sahibi F. Sedat Dağyudan’a kupasını takdim etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a vekaleten TBMM İdare Amiri ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal ise safkanın antrenörü adına Seit Kan’a plaket takdim etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Dr. Nihat Pakdil de kazanan safkanın jokeyi Mehmet Akyavuz’a plaketini takdim etti.

Kupa törenine, İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, TBMM İdari, Mali ve Teknik Hizmetler Genel Sekreter Yardımcısı Ferdi Şimşek, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin eşi Hanife Kirişci, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, TJK Genel Sekreteri Ahmet Özbelge ve TJK Asli Üyesi İnci Özdemir de katıldı.