Abdullah Avcı'dan şampiyonluk sözleri: "Kovaladığımız şampiyonluk yarışının..."

3 Kasım 2018 21:50- Son Güncelleme - 4 Kasım 2018 00:50
Google news abonelik

Başakşehir teknik direktörü Abdullah Avcı, Beşiktaş maçının ardından açıklamalar yaptı. Abdullah Avcı'nın beIN Sports'a yaptığı açıklamalardan Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

"İki ve üçüncü bölgede nasıl baskı yapacağımıza çalıştık"

Maç öncesi genelde yorum yapıyoruz. Plan ve stratejiyi anlatıyorduk. Yapmamıştık. Bireysel yeteneklere sahip, şampiyonluklar yaşayan ve Şampiyonlar Ligi’nde iyi oynayan bir Beşiktaş ile karşılaştık. Orta kalitesi yüksek kenar oyuncularına sahiplerdi. Geçişleri de tamamlayabilen oyuncular vardı. Biz iki ve üçüncü bölgede nasıl baskı yapacağımıza çalıştık. Yapılan ortalarda alacağımız pozisyonları da çalıştık. Çalıştığımız konu başlıkları belliydi. Beşiktaş az mesafe kat eden bir takım.

"3 puan almak önemliydi"

"3 puan almak önemliydi"

İlk 20 dakika sahanın her yerinde pas yaparak başladık. İlk yarının bitmesiyle beraber topu rakibe verdik. İkinci bölge savunma yaptık, merkezi kapattık, ikinci topları almak istedik. Rakip bizden daha fazla aldı. Biz, doğru pozisyonlar almaya çalıştık. Genel olarak planı iyi yaptık. Bazen böyle kazanmak da önemlidir. Takım savunması da iyi yapmak lazım. Hep aynı oyun planı ile oynamamak lazım. Beşiktaş diğer maçlara nazaran daha fazla mesafe kat etti. Bizim yapamadığımız; ikinci bölgeden çıkarkenki kayıplarımızdı. Genelde rakipten 6 kilometreye yakın fazla mesafe kat ettik. Bajic ve İrfan gibi oyuncularımız mesafe kat etme anlamında öndeydi. Kazandık ve mutluyuz. Neleri doğru yaptık, neleri yapamadık buna bakacağız. Gol yemeden devam etmek de önemliydi. Rakiplerin puan kaybı yaşadığı haftada 3 puan almak önemliydi. Bu krediler veriyor.

"Savunma şampiyon yapar"

"Savunma şampiyon yapar"

Seni savunma şampiyon yapar. Atıp da korumak önemli. Biz de fazla gol atmak istiyoruz. Fakat; oyun organizasyonu önemlidir. Bizde 25 tane atarak çıkmaz. Bu oyunu güçlendirmek lazım. Oyuncularımızı tebrik ediyorum. 11 haftayı geride bıraktık. Rizespor maçı zor bir maç. Bugün değerli olan sahada oynayan ve kenardaki oyuncuların enerjisi önemliydi. İyi bir aileyiz. Herkesin katkısı olacaktır. Daha 24 maç var. Ligin sonunu şu an düşünmüyoruz.

Avcı’nın basın toplantısındaki açıklamaları

Abdullah Avcı, karşılaşma sonrasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bugün ligde en az topa sahip olduğumuz maçı oynadık. İkinci yarıda stratejiyi değiştirdik. Böyle maçlar oynayacaksınız, bunları kazanabilmek önemli. Beşiktaş diğer maçlardan daha fazla mesafe katetti. İyi mücadale ettik, grup enerjisi çok iyiydi. Bazen çok iyi oynamadan da felsefenin dışına çıkıp farklı oyun planlarını deneyip kazanmak önemli. Rakipler kaybederken bu krediyi cebimize koymak çok önemli. 23 hafta daha var. Oyuncularımızı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Geçişlerde basit top kayıpları yaptık"

"Geçişlerde basit top kayıpları yaptık"

Beşiktaş'ın bireysel olarak en zengin oyuncu grubuna sahip olduğunu belirten Avcı, şöyle konuştu:

"Son 3 senenin 2'sinde şampiyon olmuş takımla oynadık. Ligin en geniş alanda oynayan, en fazla orta yapan takımı. Ligin en az mesafe kateden takımı Beşiktaş'a karşı topa sahip olmak, rakibi topun peşinde koşturmak ve blok arasındaki boşlukları bulmayı amaçladık. Sayılmayan golümüz de hemen hemen benzer bir durumdu. İlk 20 dakikanın büyük bölümünde pas yaptık. Duran toptan golü bulduk. Buna çalışmıştık. Basit top kayıpları yaptık. Beşiktaş golden sonra bize üstünlük sağlamaya başladı. Savunmanın büyük bölümünü doğru yaptık. Verdiğimiz 2-3 pozisyon oldu. Yapamadığımız şuydu, geçişlerde çok basit top kayıpları yaptık. Atak sonlandıramadık."

Avcı'dan şampiyonluk sözleri

Avcı'dan şampiyonluk sözleri

Abdullah Avcı, şampiyonluk yarışı hakkındaki görüşünü ise şu sözlerle açıkladı:

"Son iki senede kovaladığımız şampiyonluk yarışının, bu sene de son haftaya kadar içinde olmak istiyoruz. Şampiyonluk kültürleri olan kulüplerle yarışıyoruz. İlk 8 hafta rakiplerden daha fazla puan almamız gerektiğini düşündük. Bazen istediğiniz gibi olmuyor. 23 hafta daha var, çok değişik skorlar ve oyunlar da olacak."

Adebayor sorularına yanıt verdi: Sakattı

Avcı, Emmanuel Adebayor'un yedek kalması hakkında ise "Adebayor geçen hafta sakattı. Konya’da oynayan takımı bozmadık. Yerine oynayan oyuncu iyi bir performans gösterdi ve biz de tasarrufumuzu bu yönde kullandık. Son dakikalarda Adebayor'u oyuna almak istedik ama Adem Ljajic'in oyuna girmesinin ardından merkezi santrforla kapattık. Mahmut’un sakatlığı olunca da Adebayor yerine Attamah'ı oyuna almak zorunda kaldık." değerlendirmesinde bulundu.