AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Acun Ilıcalı, Bein Sports'a rakip oluyor! Süper Lig yayınları...

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 13 Haz 2021 - 19:37 / Son Güncelleme : 13 Haz 2021 - 20:02

Süper Lig'de yeni yayıncı Acun Ilıcalı'nın Exxen'i mi olacak? Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'in yayın ihalesine gireceği ve Bein Sports'a rakip olacağı öne sürüldü.

AJANSSPOR - HABER

Spor Toto Süper Lig'in yayın haklarını elinde bulunduran Bein Sports'un hakları, 2021-2022 sezonunun ardından sona eriyor. Süper Lig'in yeni yayıncısı için Amazon ve Netflix gibi dijital medya portallarının adı geçerken, Milliyet yazarı Şansal Büyüka, Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu Exxen'in de devrede olduğu öne sürdü.

'Klasik yayıncılıkğın adresi değişiyor'

Büyüka, Milliyet'te yer verdiği Dobra Dobra köşesindeki yazısında, Fransa'nın yayın haklarının Amazon'a geçtiğini hatırlattı ve ''Fransa Ligi’nin yayın hakkını Amazon almış… Amazon da Netflix gibi Dijital bir mecra… Sanki klasik yayıncılık da, teknolojinin bu başdöndürücü değişimi ve gelişimi ile adres değiştiriyor gibi…'' ifadelerini kullandı.

'Exxen, maçları almak için yarışabilir'

Süper Lig için yıl sonunda yapılacak yayın ihalesine dikkat çeken Büyüka, ''Yıl sonuna doğru bizde yapılacak yayın ihalesinde bir bakarsınız Netflix, Amazon, hatta bizim sevgili Acun Ilıcalı’nın Exxen’i maçları almak için yarışabilir… Tabi ülkedeki internet ağı, dijital kanallar için yeterli olacak mı, ondan emin değilim...''

beIN Medya, yeni yayın ihalesine girecek mi?

Süper Lig ve yayıncı kuruluş beIN Medya Grup'un yayın sözleşmesi gelecek sezon sona eriyor. Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu, lig için yayıncı adaylarıyla görüşmelere başladı. beIN Medya Grup'un gelecek sezon ihaleye katılıp katılmayacağı ise henüz netleşmedi. Katar menşeili beIN Medya, 2016 yılıda Süper Lig için 500 milyon Dolar verdiği yayın ihalesini kazanmıştı.

Kulüpler Birliği, yayıncı kuruluştan şikayetçi

Kulüpler Birliği, geçtiğimiz günlerde yayıncı kuruluşun önümüzdeki sezondaki yükümlülükleri ile ilgili pazarlık yapılmaması ve gerektiği takdirde de hukuki yolların kullanılmasını talep etti. 

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kulüpler Birliği Vakfı üyeleri olarak yayıncı kuruluş beIN SPORTS ile 2020-2021 ve 2021-2022 sezonuna dair ana sözleşmede yer alan yükümlülüklerin tamamen yerine getirilmesi, bu konuda herhangi bir pazarlık yapılmaması, yükümlülüklerin yerine getirilmediği taktirde ise teminat/garanti mektuplarının geri çağrılması dahil tüm hukuki yolların kullanılması talebimizi bilgilerinize arz/rica ederiz"

Nihat Özdemir: ''Ödemeleri gereken son taksidi ödemediler''

Bu gelişmenin üzerine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği arasında bir görüşme de gerçekleştirildi. Bu görüşmede yayıncı kuruluş krizi de masaya yatırıldı. 

 

Toplantıya katılan ve görüşme bittikten sonra Ahmet Nur Çebi ile beraber açıklama yapan TFF Başkanı Nihat Özdemir, bütün taleplerin değerlendirileceğini söyledi. Kulüplerin sık sık şikayetçi olduğu yayıncı kurluşa ayrı paragraf açan TFF Başkanı, "Bugün beIN Sports’la yaşanan sorunlar da masaya yatırıldı. 2 milyar 600 milyon TL gibi bir rakama anlaşmıştık. Ödemeleri gereken son taksidi ödemediler. Bugün itibariyle hukuki işlemleri başlatacağız" dedi. Toplantıya dair tüm detayları aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

TFF'den beIN Sports'a hukuki süreç! İşte kritik zirveden çıkan kararlar