• Diğerleri

Af haberleri 25 Mart 2020: Af yasası ceza indirimi ne zaman çıkacak?

Af yasası son durum gelişmeleri bugün de vatandaşlar tarafından internette sıkça araştırılıyor. Peki, af yasası ne zaman onaylacak? İşte af yasası son durum haberleri 25 Mart 2020
25 Mart 2020 22:35- Son Güncelleme - 25 Mart 2020 22:35
Af haberleri 25 Mart 2020: Af yasası ceza indirimi ne zaman çıkacak?

Af yasası son durum nedir? Vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda af yasası ile ilgili açıklamada bulundu. İşte detaylar...

AF YASASI SON DURUM NE OLDU?

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı.

Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine "seri muhakeme usulü" ve "basit yargılama" adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. Dedi ve konuşmalarına devam etti;

Aynı şekilde, önemli bir çalışma olan insan hakları eylem planını da birkaç ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.

Bir başka önemli reform da, vatandaşlarımızın devletle olan hukuki ihtilaflarının yargıya gitmeden, arabuluculuk benzeri bir idari sulh sistemiyle çözümünü içeren düzenlemedir.

Bununla vatandaşlarımızın idareyle, ya da kamu kurumlarının kendi aralarındaki uyuşmazlıkların zahmetsiz ve hızlı bir şekilde çözülmesini amaçlıyoruz. Bu konudaki hazırlıkları 2019'da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir.

AF YASASI NE ZAMAN MECLİS'TE ONAYLANACAK - 25 Mart

İkinci yargı reformu için çalışıldı. İnfaz kanunu son hali verilecek. Bir infazla ilgili paket var. Bir de yargı strateji belgesi var. Türkiye'de herkesle görüştük. Yakın zamanda Meclis'e gelecek.

Premier Lig tarihinin en pahalı defans transferleri