AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Alanyaspor- Beşiktaş maçına damga vuran pozisyon

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 20 Kas 2021 - 20:26 / Son Güncelleme : 20 Kas 2021 - 21:05

Alanyaspor-Beşiktaş maçın 1-0 durumdayken Emre Akbaba'nın attığı gol VAR kararıyla ofsayt olduğu gerekçesiyle iptal edilince karşılaşmaya damga vurdu

AJANSSPOR - HABER

Alanyaspor-Beşiktaş maçının en çok tartışılan anı 40. dakikada meydana geldi. Maç 1-0 ev sahibi takımın üstünlüğüyle devam ederken Alanyasporlu Awaziem'in ileriye doğru gönderdiği topa Beşiktaşlı Vida ve Alanyasporlu Efecan Karaca beraber müdahalede bulundu.

Emre Akbaba golü attı

Top Alanyasporlu Emre Akbaba'nın önünde kaldı, kaleci Ersin Destanoğlu ile karşı karşıya kalan Alanyasporlu futbolcu topu ağlara gönderdi. Yan hakemin devam demesiyle hakem Alper Ulusoy santra noktasını gösterdi.

VAR devreye girdi... Kural ne diyor?

Bundan sonra golün VAR kontrolü başladı. VAR'da görevli Arda Kardeşler, Alper Ulusoy'u ekran başına çağırdı. Ekranda Vida'nın topa vurmasını ve Efecan'ın müdahalesini değerlendiren hakem Ulusoy golü iptal etti. 

Kural şöyle: Ofsayt pozisyonundaki hareketli veya duran bir oyuncunun rakibinin yolunda bulunması ve onun topa doğru hareketini engellemesi, eğer rakibinin oynama imkanını veya top için mücadelesini etkilerse bu bir ofsayt ihlalidir, eğer bu oyuncu rakibinin yoluna doğru hareket eder ve onun ilerlemesini engellerse (örneğin rakibini bloklarsa), bu ihlal Kural 12’ye göre cezalandırılacaktır. 

Devre arasında itiraza sarı kart

Golün iptal edilmesine Alanya tarafı uzun süre itiraz etti. Devre arasının olmasıyla Alanyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, hakem Alper Ulusoy'a giderek pozisyon için konuşma yaptı. Hakem Ulusoy, Bülent Korkmaz'a sarı kart gösterdi.