Ali Koç: 'Kulüpler hocaya bağımlı olmamalı'

28 Mayıs 2018 13:24- Son Güncelleme - 28 Mayıs 2018 13:24
Google news abonelik
Ali Koç: 'Kulüpler hocaya bağımlı olmamalı'

Fenerbahçe'de 2-3 Haziran'da yapılacak Olağan Seçimli Genel Kurul öncesi başkan adayı Ali Koç, Milliyet ve Vatan Gazetesi'ni ziyaret etti.

Departmanları gezen ve bilgi alan Ali Koç, özel açıklamalarda bulundu.

İşte Koç'un sözleri:

"Çok hızlı bir dünya var biliyorsunuz. Sağolsunlar sosyal medyada gençler çok sahip çıkıyorlar. Açıklamalarımızı izliyoruz. Tam geniş yer alamadı diyemeyiz, başından beri hiç yokuz. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. 11 haftada 16 puan yitirdik. Biz tam tersi yaptık, 'Destek verin' dedik. Ocak ayına kadar hiçbir şey yapmadık. Yoğun çalışıyoruz. Siyasetçiler nasıl çalışıyor bilmiyorum, her gün bir şehirde olmak zor iş.

"48 yere gittik, 9 tanesini biz yaptık"

- Fenerbahçe kongre üyeleri son dönemde çok daha farklı boyutlara geldi. Seçim çalışmaları çerçevesinde 48 farklı yere gittik, 9 tanesini biz yaptık. Bodrum, Çorlu, Mersin, Adana, Antalya, Köln ve İzmir buluşmalarını biz yapmadık. Davet edildik. Çok daha farklı bir beklenti, coşku var. Bu süreçte ismini koymakta zorlandığımız destek, sahiplenme ve yoldaşlık var. Yoldaşlık kavramını bilhassa kullanıyorum.  

"Seçilirsek 4'ünde bütün gün uyuyacağım"

-Başkan seçilirsek 4'ünde bütün gün uyuyacağım, 5'inde kalkarım. Şimdi çok kısa vadede acil işler var. Kim seçilirse seçilsin, ekonomik açıdan zor bir dönem bekliyor. Kurların beklenmedik bir şekilde hareket etmesi zorluyor.  

-Her şeyi omuz omuza yapacağız. Bu işin içinde devlet de olacak. Devlet olmadan bu iş olmaz, elin yabancısı geniş bir havuz seçiyor. Bizde demografik bir avantaj var.

"F.Bahçe'ye maddi-manevi destek oldum"

-Fenerbahçe'ye az verdim, çok verdim demiyorum. Ben maddi-manevi destek oldum, siz tersini diyorsunuz. Gerçekler için açalım defterleri diyorum. Kötü bir şey söylersen, elinde veri olması lazım. Aday oldum diye niye olmayan şeylerle karalanayım.

La Liga örneği 

La Liga'da 1-2 yıl zarar etmek yasak. Etkilendiğim bir lig. 2-3 yıl zarar edince soruşturma açıyorlar. Ülke markasındaki değeri o kadar önemli ki, sağlıklı olmalı diyor adamlar. Farklı bir uygulama, prosedür. 2 sene toplam verilerinin yukarıda olması gerekiyor. Zarar ettiğiniz 2. sene, SPK kayyum atayabiliyor. Kulüpler Birliği bir araya gelsin, en yaşlı futbolcuların oynadığı ülke olmasın, gençlik fonunu işletelim diye hiç yazdınız mı? 

 "Kulüpler hocaya bağımlı olmamalı" 

Ben, anahtar teslim hoca mı, başka modeller mi diye baktım. Bir gerçek var, sağlık ekipleri, analiz ekipleri teknik adam gitse de gitmese de bir çizgide devam etmeli. Hocaya bağımlı olduğunda bütün bir ekip gidiyor. Bütün katmanlara sahip çıkacak, a'dan z'ye anahtar teslim hoca çok istedim. Hocalar belki 1-2 uzman getirir ama, diğer ekipler kulübün malıdır, hocalara bağlı değildir. Yine döndük Obradovic'e... Anahtar teslim veriyorsunuz her şey bitiyor, futbolda böyle olmuyor.