AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe'de Ali Koç'tan 3 Temmuz süreci beraatıyla ilgili açıklama

İlk Yayınlanma : 27 Ara 2021 - 16:43 / Son Güncelleme : 27 Ara 2021 - 18:25

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 3 Temmuz için Yargıtay beraati onamasından sonra Trabzonspor'a seslenerek "Vazgeçin, daha da sıkıntıya girersiniz" dedi.

AJANSSPOR - HABER

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Selim Kımıl hakkında verdiği beraat kararı sonrası Fenerbahçe Başkan Ali Koç canlı yayında açıklamalarda bulundu.

3 Temmuz 2011'de başlayan 'Futbolda Sözde Şike Kumpası' davasında ceza yargılaması süreci bugün sona erdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesinin Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu ile diğer isimler hakkında verdiği beraat kararı, Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından onandı.

 

İşte Ali Koç'un konuyla ilgili açıklamaları

"Her zaman haklıyız dedik"

"Beklediğimiz karar çıktı. 27 Aralık 2021 tarihi, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tarihi günlerinden biridir. Zaman aşımına birkaç ay kala karar nihayet açıklandı. Her zaman haklıyız dedik. Başkan Aziz Yıldırım'ın önderliğinde bu camiayı nasıl ipten aldığının müthiş hikayesi var. Önümüzdeki süreçte anlatacağız."

"Fenerbahçe, o günlerde çok yalnız bırakıldı"

"Her zaman haklıyız dedik ama bu süreci buraya getirene kadar büyük bir mücadele verdik. Bugün hukuksuzluğa karşı hukukun galip geldiği bir gündür. Hakkı yenenler kazanmıştır. Bu camia fiziki mücadele verdi. Stadyumda, sokakta, adliye önünde, silivride mücadele verdi. Fenerbahçe camiası başkanına sahip çıkmasaydı böyle sonuçlanmazdı. Fenerbahçe'ye yapılanlar başka camialara yapılsaydı, o camia bugün olmazdı.  Fenerbahçe camiasına geçmiş olsun. Fenerbahçe, o günlerde çok yalnız bırakıldı. Bu camia, kendi duruşuyla, kendi gerçekleriyle yapayalnız dimdik ayakta durdu.  Bugün beklediğimiz karar çıktı. 27 Aralık 2021, Fenerbahçe'nin tarihi günlerinden biridir. Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım, Sayın Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Ekşioğlu ve herkese sonsuz teşekkür ediyorum."

"Fenerbahçe bu süreçten alının akıyla çıktı"

"Bazı kesimler artık karar vermeli. Devletimizden yana mısınız, terör örgütünün yanında mısınız? Fenerbahçe söz konusu olunca bir taraftan, başka konu olunca bir başka taraftan diye bir şey olamaz. Geldiğimiz noktada keşke bu süreç olmasaydı. Keşke bu zaferi anlatmasaydık. Fenerbahçe bu süreçten alının akıyla çıktı. Çok büyük darbeler yedi ama artık güvertede pislik kalmadı. Bu iş burada bitmiyor bundan sonra da mücadele olacak."

"Her zaman suçsuzuz, haklıyız dedik"

"Her zaman suçsuzuz, haklıyız dedik ama bu süreçte insanları bu konuma getirene kadar önce halkı, sonra devlet kurumlarını, idare edenleri, siyasetçileri, medyayı getirene kadar büyük mücadele verdik."

"Biz Cumhurbaşkanımıza mektup yazdık"

"Terör örgütünden faydalanan siyasetçiler, medyacılar... O dönem terör örgütünün yanında olan insanlar hala televizyona çıkıp konuşabiliyorlar. Fırtınalar, tekneyi yıpratır ama güverteleri de temizler. Bizde de aslında bu oldu. Cumhurbaşkanımız bizi en iyi anlayan insanlardan biridir. Sayın cumhurbaşkanımız, içiniz rahat olsun. Fenerbahçe kendi ilkelerinden vazgeçmeden mücadelesine devam edecek. Biz Cumhurbaşkanımıza mektup yazdık. 3 Temmuz'un 10. yılında... "

"Mektup, müzemizde sergilenecektir"

"Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Bu mektup bizim için çok önemli mektup. Cumhurbaşkanımızın mektubu yaşadıklarımızı özetleyen yegane değerli bir mektuptur. Müzemizde sergilenecektir."

"Bu kupa bizimdir, zaten bizimdi ve artık bizim kalacak"

"UEFA bizi 1-2 polis fezlekesiyle men etti. UEFA'ya sorduğunuz zaman size biz men etmedik der. UEFA'nın kararını ülkemizin federasyonu verdirtti.  O zaman dik duran bir federasyon yoktu. UEFA'nın savcısı gelmiş demiş ki, 'Fenerbahçe'nin hiç mi şike yapmama şansı yok' demişler ki yok. Fenerbahçe kesin şike yapmıştır demişler.  Trabzonspor camiasına sesleniyorum; UEFA şunu verdi bunu verdi demeyin. Hiç inandırıcılığınız yok. Daha da sıkıntıya girersiniz. UEFA'nın TFF'ye aldırdığı karar dosya gizli olmasına rağmen dosya paylaşıldı. Bu iş oldu. Bitti biz Türk futbolunun ve ülkemizin çıkarına bu işi bırakmamız lazım. Bu kupa bizimdir, zaten bizimdi ve artık bizim kalacak. Gençleri daha fazla birbirine düşürmeyin."

"Memleket elden gidiyordu"

"Türk Milleti bir kere daha inşallah Fenerbahçe vardı demek zorunda kalmaz.  3 Temmuz meselesine futbol gözüyle bakmayalım. Memleket elden gidiyordu. Bu sadece Fenerbahçe'nin değil, Türk halkının zaferidir. "

"Ben buna helalleşme diyorum"

"Benim dediğim hesap zamanı, sadece finansal açıdan değil, manevi açıdan ki bu daha da önemli. Biz, bunun peşinden koşmazsak sorumsuz davranmış oluruz. Ben buna helalleşme diyorum... Bunun artık maddi ve manevi karşılığı olacak."

"Biz o dönem neler çektik"

"2010-2011 sezonu şampiyonu Fenerbahçe'dir. İkincisi Trabzonspor'dur. Lamı cimi hiçbir şeyi yok. Kupa bak burada, müzede. Çok uğraştılar ama olmadı. Onlarda İsviçre mahkemesi gittiler. Bunun tartışılacak bir durumu yok. Biz o dönem neler çektik... Finansal ve sportif olarak neler çektik. Biz öyle bir dönem yaşadık ki Fenerbahçe adına program yapan televizyon programlarına emniyetin adamları gidiyordu. Bu kupa Fenerbahçe'nin en önemli kupasıdır ve öyle kalacaktır."

"Kızıma 'kazandık' dedim"

"Küçük kızım 6 yaşındayken eve geldi bana soru sordu 'okulda diyorlar ki baba Fenerbahçe hile yaptığı için hapiste' küçük çocuk 6 yaşında. Dedim ki sana bunun cevabını yıllar sonra vereceğim. Aradım ve söyledim hatırladın mı bunu söylemiştin ve kazandık dedim. Bu sadece benim kızımın üstünden değil o zamanın çocukları hep bu durumu yaşadı."