AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması! Jorge Jesus

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 23 May 2022 - 22:21 / Son Güncelleme : 24 May 2022 - 01:58

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Beyaz TY'ye açıklamalarda bulundu. Koç, Jorge Jesus ve İsmail Kartal açıklaması yanı sıra transfer açıklaması yaptı. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Beyaz TV'de yayımlanan ve yorumculuğunu Ahmet Çakar, Rasim Ozan Kütahyalı, Sinan Engin ve Abdülkerim Durmaz'ın yaptığı Derin Futbol'a bu gece konuk oldu. Koç, teknik direktör ve transferler hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Ali Koç'un açıklamaları...

''Başkan adaylığım erken oldu''

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, gelen soru üzerine başkanlık adaylığı için erken davrandığını açıkladı. Koç, "Taraftarlarımızın bir kısmı bu programa çıktığım için bana tepki verdiler. 2011 sebebiyle. İnşallah programın sonunda negatif bakan taraftarlarımız da olumlu yaklaşırlar. Filmi geri sarabilseydim, başkanlık için bir yıl daha beklerdim. O zaman bu sıkıntılı durum, daha su yüzüne çıkacaktı. Maddi ve manevi çok ciddi dokunuşlar gerekiyordu, keşke o dokunuşların sonunda bazı şampiyonluklar olsaydı" ifadelerini kullandı.

''Ameliyatında not bile yolayamadım''

Sarı-Lacivertlilerin eski başkanı Aziz Yıldırım hakkında açıklamalarda bulunan Koç, ''Aziz Yıldırım konusuna girmek istemiyorum. Beraber çok yayına çıkmak istedim, olmadı. Beraber müthiş mücadele verdik. Başka kulüplerin başına bu olay gelse, Fenerbahçe gibi ayakta duramazlardı. Ameliyatında not bile yollamamam, durumun ne kadar acı olduğunu gösteriyor.'' ifadelerini kullandı.

''Fenerbahçe iyi transferler yaptı''

Yapılan transfler hakkında açıklamalarda bulunan Ali Koç, ''İlk sezon çok fazla değişim yaptık. Felaket bir sezon oldu. Philip Cocu o zaman ihtiyacımız var dedi oyuncular aldık. Felaket bir sezon oldu. 6. bitirdik. Ersun hoca geldi dokunuslarını yaptı. transfer sezonunda yanlıs oyuncularda aldık. Her transfer döneminde 'Helal olsun, Fenerbahçe iyi transferler yaptı.' deniyordu. İkinci sezon da bizi tatmin etmedi. 22. haftadan sonra bize operasyon çekildi! Erol Hoca'ya da iyi transferler yaptık. Başkan ve yönetim kurulu değişti. Teknik Direktör, takım menajeri, sportif direktör. Paramız yoktu. Finansal fair play durumdan dolayı transfer yapamayacak durumdaydık. Yaz kampının sonlarına doğru geri çeviremeyeceğimiz iki teklif geldi.'' ifadelerini kullandı.

''Fenerbahçe nefretinde bizim de etkimiz var!''

Trabzonspor ile yaşanan olayları açıklayan Ali Koç, ''Türkiye'deki Fenerbahçe nefretinde bizim de etkimiz var! Sayın Ali Şen döneminde başlayan biz ve diğerleri... Bir ayrıştırıcı unsur oldu. Buna katılıyorum. Bugün aynı şey başka kulüpler için de geçerli olmaya başladı. Ancak duruş ve büyüklük olarak Fenerbahçe'nin hasede de sebep olacak bir durumu oldu. Türkiye'nin en büyük grubunda talimat verildi benim basın toplantımın tek kelimesi çıkmadı. Bize olan antipatik bakış oluyor ama başka tarafa da koruyucu olarak bakılıyor. İyi niyetle yola çıktık kulüpler birliğinde de sadece Fenerbahçe'nin haklarını korumadım. Siyaset nerelere dokunuyor hakem atamaları nasıl yapılıyor. Benim Trabzonspor ie sorunum yok. Türk futbolunda Trabzonsporlu yapılma durumu var. temsilciler kuruluna x kişi atandı ve başkan vekili yapıldı dedim. O da eski Trabzon yöneticisi. O kişi hakemleri alıkoyan kişiydi. Hüküm almıstı bu kişinin bir kuruma girmemesi lazım.'' ifadelerini kullandı.

''Panik oldular ve iş sağlama alındı''

Trabzonspor'un yaşadığı şampiyonluk hakkında açıklamalarda bulunan Ali Koç, ''Neden TFF'yi temsil eden insanlar usulsüzlüğe müsaade ederler. Türk futbolu, bir şehir takımı odağında dönüyor. Bu Trabzonspor için de tehlikeli. Kimse sesini çıkarmazsa, yapılan yanlışları kanıksıyoruz. Neden sadece biz konuşuyoruz? Trabzonspor en iyi futbolu oynuyor.' dedim, sonra puan kayıpları başladı! Aynı toplantıda 'Türkiye Trabzon'dan büyüktür, bir ülke futbolu bir şehrin etrafında dönüyor.' dedim. Bana bir tane Trabzonspor'un hakem hatasından dolayı puan kaybettiği maç söyleyin! Adana demirspor maçındaki penaltı...Kaybetseler puan farkı 8'e düşüyordu. Son dakikada şampiyonlukta kaçırılabilirdi. Ama orda bir panik oldu ve sağlama alındı. Bir tane Trabzonspor'un hakem hatasıyla puan kaybettiği maç söyleyin? Adana Demirspor maçında mağlubiyet olsa, 8 puana düşecekti. Trabzonspor yine şampiyon olabilirdi. Ama geçmişte Trabzonspor'un böyle şampiyonluk kaybetmişlikleri var. Panik olundu ve iş sağlama alındı'' ifadelerini kullandı.

''Torpille hakem atanıyor''

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, hakem atamalarını ifşa edeceklerini açıkladı. Koç, ”Dil sınavı kaldırıldı, atletik performans sınavı kaldırıldı, kural kitabı kaldırıldı! Resmen torpille hakem atanıyor. Gelecek 10 senede bazı takımlara hizmet etmesi için hakem lobisi oluşturuluyor. Bunları ifşa edeceğim!” ifadelerini kullandı.

''Başvuru yaptık''

28 şampiyonluk hakkında konuşan Ali Koç, ''11 Aralık 2020'de Şampiyonluklar için başvurduk cevap gelmedi. Süper Kupa için başvurduk yine cevap gelmedi. Trabzonspor'un resmi kanallarında 2010-11 şampiyonluğu için başvurduk cevap gelmedi. Herkes Fenerbahçe'nin federasyonu diyor ama 3 Temmuz'da ne diyorlardı Başbakan Fenerbahçeli savcı Fenerbahçeli federasyon başkanı Fenerbahçeli...28 şampiyonluk için uzun süredir cevap alamadık. Geçmiş yıllarda, bazı yıllarda bugünkünden daha fazla şehir takımı var. Beşiktaş'ı tebrik edelim, onlar hakkını almış. Bu Beşiktaş'ın sorunu değil. TFF daha Süper Kupa'ya bile karar veremiyor. Hem Fenerbahçe başvurdu hem de Beşiktaş başvurdu, yine de karar veremiyorlar.'' ifadelerini kullandı.

Mesut Özil takımdan ayrıldı mı?

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, dünya yıldızı Mesut Özil hakkında açıklamalarda bulundu. Koç, ''Mesut Özil'in menajeriyle konuştuk. İki taraf için hayırlısı neyse o olsun. Mesut Özil'i yine olsa yine alırım." ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin teknik direktörü kim olacak?

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, çalışacağı teknik adam hakkında açıklamalar yaptı. Koç, "İsmail Kartal para konuşmadan geldi. Önümüzdeki sezon için üst düzey bir hoca aradığımızı, adaylardan birinin Joachim Löw olacağını söyledik. Araları çok iyidir. Açık açık her şeyi masaya koyduk. Arkadan dolanmayız. İsmail Hoca, bir saniye bile kırılmadı. Crespo'yu nereden buldunuz dendi, şimdi taraftarın en sevdiği oyunculardan biri oldu.  Bizim şu an çalışabileceğimiz iki isim var. Biri doğal olarak İsmail Kartal. Diğeri de Jorge Jesus. Biz kimi seçersek seçelim, bizim taraftarımız yine mutsuz olacak. Pazartesi günü yeni teknik adamı açıklayabiliriz. Sezon başının çok öncesinde yeni hocamız netleşmiş olacak. 13-14 Haziran gibi sezonu açacağız.'' ifadelerini kullandı.

''FFP sıkıntımız yok''

Ali Koç, yapılacak transferler için FFP sıkıntılarının olmayacağını duyurdu. Koç, ''Aldığımız intiba, bu sene FFP konusunda sıkıntı yaşayamadığımız yönünde. 2, harcama limitleri. Harcama limitlerini bilmiyoruz. Allah da bunu hesaplayacaklara yardımcı olsun. Bu kur, enflasyon ve belli olmayan yayın geliriyle nasıl açıklayacaklar?'' ifadelerini kullandı.

''Kulüpler Birliği Başkanlığı'na adayım''

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Başkanı adayı olacağını açıkladı. Koç, ''Bu sene Finansal Fair Play konusunda sıkıntımız olamayacak gibi. Ancak harcama limitlerimizi bilmiyoruz. Allah bunu hesaplayacaklara yardımcısı olsun. Kulüpler Birliği Başkanlığı'na aday olmayı düşünüyorum. O pankart bizi çok rahatsız etti. Sayın Ahmet Ağaoğlu'nun haberi olmayabilir ama yöneticilerin vardır. Çıkıp yanlış olduğu söylenebilirdi. Fetö'nün yanında yoksa Cumhuriyetin yanında mısınız karar verin. haketmediğiniz bir kupa için... Kupa müzenizde olur... Kurşunlama olayında failler bulundu bence ama ört pas edildi.'' ifadelerini kullandı.

''Ekrem İmamoğlu ile konuştuk''

Fenerbahçe'nin başkanı Ali Koç, İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açıklamalarda bulundu. Koç, ''Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe ile alakası olmayan ve ailemi karıştıran bir tweet attı! Beni genelde durdurmaya çalışanlar, ailemi işin içine sokmaya çalışır. Başkaları da aynılarını yaptı. Sayın İmamoğlu ile konuştuk ve olay tatlıya bağlandı.'' ifadelerini kullandı.

''5 yıldızı takacağız''

Ali Koç, 28. şampiyonluk hakkında konuşurken 5 yıldızı da takacaklarını açıkladı. Koç, ''Fenerbahçe'nin 28 şampiyonluğunu reddetmek, Türkiye Cumhuriyeti'ni yok saymaktır. TFF hiçbir şeyi izah edemiyor. Gelecek sezon biz 5 yıldızı takacağız, TFF isterse ceza yazsın. Bu konu, TFF özelinde verilemeyecek bir karar gibi görünüyor. Sonuç alana kadar elimizden geleni yapacağız. 5 yıldızı takacağız, TFF ne yapabilecek?'' ifadelerini kullandı.

TFF Başkan adayı kim olacak?

Ali Koç, TFF başkan adayı kimin olacağına dair açıklamalarda bulundu. Koç, ''TFF Başkanlığı için kimse adaylığını açıklamadı. Nihat Özdemir'in yumuşak karnı vardı, devletle de çok iş yapıyordu. Bu da yumuşak karın. Yani kullanılmaya müsait. Nihat Özdemir başkanlığındaki federasyon, tarihin en kötü federasyonuydu!  İtibarı olan insanların olması lazım. Buraya aday olacak kişilerin ailesinde terör örgütünden kimse olmaması lazım. Bankalarla sorunu olmaması lazım. Başkaları tarafından da yönlendirilmeye izin vermemesi lazım. Fatih Terim gelse de desteklemem. Yönetimler değisiyor ama sistem değişmiyor. Kulüpler Birliği belki içimizde bir başkan belirleyebilir. Doğru seçim yaparak tüm kurulların değişmesi lazım. Fenerbahçe ifşa edilmesi gerekiyorsa edecek. Servet Bey adaylığını açıklamadı ama tarihin en kötü federasyonuna üyeydi.'' ifadelerini kullandı.

''Beşiktaş'ı bilerek büyüdük''

Ali Koç, Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi'nin taraftarla yaptığı konuşma hakkında açıklamalarda bulundu. Koç, '' Beşiktaş'a karşı saygı ve sevgiden kusurum olmadı. Babadan dolayı Beşiktaş'ı bilerek büyüdük. Geçen senenin sonuna bir dönelim. Başkan ve yönetici, futbolcu seviyesinde, son haftalarda bize imalı mesajlar verildi. Sanki biz teşvik primi veriyormuşuz gibi. Ahmet Nur Çebi 'Ben kastetmedim' diyor, öyle diyorsa öyle kabul etmek lazım ama bana öyle gelmiyor. Direkt benim ismim zikrediliyor. Sebep, benim yaptığım basın toplantısında TFF'nin Trabzonspor'a bakış açısını gösteren bir örnek. Normal şartlarda Antalyaspor maçının iptal olması lazımdı. Hukuk süreci vardı Beşiktaş maçıyla ilgili. Ben, Beşiktaş'ın hakkını savunmadım. İşin garipliğini ifade etmek için söyledim. Resim bu. Normal geliyorsa, diyecek bir şeyim yok.'' ifadelerini kullandı.

''Böyle bir şey olmadığını söyledim''

Ali Koç, transferler hakkında Beşiktaş'ı aradığını açıkladı. Koç, ''Vincent Aboubakar ve Sergen Yalçın'ın Fenerbahçe'ye geleceği söylendi. Açtım telefon ve böyle bir şey olmadığını söyledim. Dorukhan Toköz'de de tavrımız ortada. Bize bu imalar ve son olay, fazlasıyla canımızı sıktı. Bunlar aşılmayacak olaylar değil. Basın toplantısında gösterdiğim bir örnek. Orada '22.35'te maç bitiyor, 22:40'ta TFF mesajını giriyor' dedim. Saha olayları yaşandı, oyuncular darp edildi. Normal şartlarda maçın iptal edilmesi gerekir.'' ifadelerini kullandı.

En çok pişmanlıklarınız neler?

Ali Koç, kendisine gelen en çok pişman olduğu üç olayı açıkladı. Koç, ''1 sene erken girmek, ilk sene çok fazla değişiklik yapmak ve Galatasaray maçında biriyle konuşmak için merdiven yerine kısa yolu tercih etmek.'' ifadelerini kullandı.

Hangi oyunculara transfer teklifi geldi?

Fenerbahçe başkanı Ali Koç, takımda kimlere transfer teklifi geldiğini açıkladı. Koç, ''Kim Min-Jae son yıllarda yapılann en iyi transfer, Pereira'nın hediyesi. Miguel Crespo da öyle. Bebeği ve karısı var, buradan çok memnun. Gitmesi için somut bir şey yok ama işin başındayız. Kazanacağımıza inandığı bir kadro ile bir sene daha kalır. CSKA Moskova resmi başvuru yapmadı. Mert Hakan ile ilgileniyoruz diye küçük bir not gönderdi. Mert Hakan satılık değil. Mert Hakan'ın karakteri ve takım içinde gördüğü vaziyeti, futbolu kadar önemli. Kontratlı oyuncumuzu menajer pazarlıyorsa bunun hakkında gerekli girişimleri de yapacağız. İki hocamız da 12-13 kişi var ki bunlar takımda kalmalı diyor, Mert Hakan içlerinde. Ozan Tufan'a geçen sene Beşiktaş'tan teklif aldık ama bu sene bir teklif gelmedi. Allah herkese Altay gibi sporcular nasip etsin. Basketbolda küçüldük, daha küçülemeyiz. Jan Vesely ve Nando de Colo, bütçeye uyarlarsa ve seçilecek hoca isterse...'' ifadelerini kullandı.

Suarez, Fenerbahçe'ye transfer olacak mı?

Ali Koç, sosyal medyada isimleri geçen Larin ve Suarez hakkında açıklamalarda bulundu. Koç, ''Cyle Larin ve diğer yabancı haberleri doğru değil. Luis Suarez ile yakından ve uzaktan ilgimiz yok. Kerim sabah akşam başımın etini 'Suarez' diye. Menajerler, medya ile piyasa yapıyor. Bazı haberler kasıtlı yapılıyor, 'Beceremediler' denilsin diye.'' ifadelerini kullandı.

Tüm spor şampiyonlarını tebrik ederim

Ali Koç, Cüneyt Çakır ve Anadolu Efes hakkında konuşma yaptı. Koç, ''Cüneyt Çakır, bizi çok yaktı. Ancak Dünya Kupası'na gitmemesinin nedeni yaşananlar. Boksta Fenerbahçe'nin sporcuları kazandı gazetelerin hiç birindeFenerbahçe'nin adı geçmiyor. Dünyada ilk defa boksta şampiyon olduk. Tüm spor şampiyonlarını tebrik ediyorum. Efes, Vakıfbank, Etimesgut...'' ifadelerini kullandı.

''Alex için Hagi örneği var''

Fenerbahçe'nin eski yıldız oyuncusu Alex hakkında konuşan Koç, ''Alex de Souza, teknik direktörlük kıvamına gelirse, geri döner. Gheorghe Hagi örneği var, ama Hagi olmadı." ifadelerini kullandı.

Luis Suarez ve Alexander Sörloth mu?

Ali Koç, kendisine gelen transfer sorularına ise, ''Açlığı ve yaşından dolayı Sörloth'u seçerim. Almanya'da istenilen gibi olmamış. Leipzig ile konuştuk. 12-16 Milyon Euro bonservisi var. Artık kiralık gitmek istemez. Parasal bir sorunumuz olmazsa, Messi'yi mi Ronaldo mu yerine  Mbappe'yi alırdım. Manchester United'da 34 yaşında (Edinson Cavani) bir oyuncu var, 6.7 Milyon Euro maaşı var, ister misiniz, dediler. Maaşından bir kısmını isteriz dedim. Trabzonspor'a transfer olduğu günden bu yana parasını hak eden Anthony Nwakaeme var. Nwakaeme yaşlı ama Allah var, Trabzonspor'a transfer olduğundan beri verilen parayı hak etti. Türk futboluna renk kattı.'' cevabını verdi.

Jorge Jesus transfer istedi mi? Löw...

Takımın başına geçmesi görüşülen ve  için rapor alınan İsmail Kartal ile Jorge Jesus'un takıma lazım olan oyuncuları belirlediğini açıklayayan Ali Koç, ''6 oyuncu gidecek. 1 kaleci, 1 sol bek lazım. İsmail Kartal takımı biliyor, Jorge Jesus 2 aydır takımı A'dan Z'ye inceliyor. Biz Jesus ile sadece yemek yemiyoruz. 4 ya da 5 transfer yapacağız.Joachim Löw'e de gittik görüştük. Karar veremedi, hocalığa dönüp dönememe konusunda karar vermedi.'' ifadelerini kullandı.

Ali Koç ile Rasim Ozan Kütahyalı...

Ali Koç ile Rasim Ozan Kütahyalı, programın sonunda tartışma yaşadı. İşte karşılıklı söylemler; 

Ali Koç: ''Karşımdaki zat (Rasim Ozan Kütahalı), o zaman cemaat deniyordu, en büyük destekçilerinden. Ve daha kötüsü kul hakkı yendiği zaman sözcüsü. Bu senin alnından çıkmayacak, ne kadar tövbe edersen et.''

Ali Koç: "Terbiyesizlik yapıyorsunuz. Aziz Yıldırım devletin yanında değildi ne demek? O zaman terör örgütünün en büyük üyesi sensin"

Rasim Ozan Kütahyalı: "Nezaketli davranıyorum, abartıyorsunuz. Recep Tayyip Erdoğan'ın kellesi alınmak istiyordu, Aziz Yıldırım yanında durmadı"

Ali Koç: "Aziz Yıldırım devletin yanında değildi ne demek? Terbiyesizlik yapma! Aziz Yıldırım'ın adını ağzına alırken bismillah çekeceksin''

Ali Koç: "İnsanlar yaptıklarıyla sorumludur. Önce FETÖ'yü yücelteceksin, sonra çökerteceksin! Ergenekon, Balyoz... Hepsinde vardın!"

Rasim Ozan Kütahyalı: ”2014 yılında FETÖ de kazanabilirdi, Recep Tayyip Erdoğan da kazanabilirdi! Aziz Yıldırım da ortada durdu, 'Kumpası cemaat yaptı diyemem.' dedi!”

Rasim Ozan: "İstanbul burjuvası Tayyip Erdoğan kaybetsin diye bekliyordu. Kim kazanırsa onun yanında olacaktı."

Ali Koç: "Ohh! yücelt, ondan sonra ben indirdim."

Rasim Ozan Kütahyalı: "Adaletsizlik yapmayın! Ben 2018'te Ali Koç'a haksızlık yapıldı diyen adamım."

Ali Koç: "Böğürmeye başladın yine. Kendine hakim ol." 

Rasim Ozan Kütahyalı: "CNN Türk yayını var. 'Cemaat mi yaptı bunu?' diyorlar. Aziz Yıldırım, 'Bir şey diyemem' diyor. Çünkü o ara cemaat de kazanabilir, Tayyip Erdoğan da kazanabilir. Kim kazanırsa ona oynuyordu. Tek Aziz Yıldırım değil, bütün İstanbul burjuvazisi."

Ali Koç: "Son bir sözüm var. Allah senin gibileri (Rasim Ozan Kütahyalı) inşallah basından temizler. Haydi iyi akşamlar..."

Ali Koç'tan Saran açıklaması

TFF'ye sunulan yeni yayıncı kuruluş hakkında konuşan Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Saran Group'un sunduğu teklif Türk futbolunun geleceği olarak gördüğünü açıkladı. Ali Koç, ''Sadettin Saran'ın teklifi iyi bir teklifti! Türk futbolunun geleceği açısından önemli bir teklifti.'' ifadelerini kullandı.