Ali Koç'tan mesaj var: Ok yaydan çıktı, başkan olursak...

21 Şubat 2018 15:21- Son Güncelleme - 21 Şubat 2018 15:21
Google news abonelik

Fenerbahçe Başkan adayı Ali Koç seçim öncesi çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz pazar günü yüzlerce Fenerbahçeli Kadın Kongre Üyesi ile bir araya gelen Ali Y.Koç'un İstanbul dışındaki ilk durağı başkent Ankara oldu.

Başkan adayı Ali Koç ve ekibi; ilk olarak Ankara Fenerbahçeli İşadamları ve Yöneticiler Derneği’nin (AFİDER) davetlisi olarak 16.00’da 300’ü aşkın Fenerbahçeli ile bir araya geldi. AFİDER'in davetinin ardından, bu kez ev sahibi olarak bini aşkın Ankaralı Fenerbahçeli ile aynı otelde bir araya gelen Ali Y. Koç “Fenerbahçe’nin ezber bozmasının, Türk sporuna yeniden yön vermesinin Tam Zamanı Şimdi” dedi.

“Ankara’ya teşekkür ediyorum”

“Ankara’ya teşekkür ediyorum”

AFİDER'in davetlisi olarak katıldığı toplantıda, sorulara da yanıt veren Ali Y. Koç; "Ankara'da kendimizi evimizde hissettiren siz değerli kongre üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Ankara benim için özel bir yer. 1907 Fenerbahçe Derneği Başkanlığı görevini yürüttüğüm dönemlerde, Türkiye’nin dört bir yanından ve yavru vatan Kıbrıs’tan gelen binlerce üniversite öğrencisi 1907 ÜNİFEB üyesi ile birlikte her 10 Kasım’da Atamızın huzurunda oluyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübümüzü ziyareti olan 3 Mayıs’ın bu yıl 100.yılını yine Ankara’da anacağız.” diye konuştu.

“Fenerbahçe başkanlığı yolunda benim için ok yaydan çıktı”

“Fenerbahçe başkanlığı yolunda benim için ok yaydan çıktı”

“2015 yılında zamanı geldiğinde elimi taşın altına koyacağımı söylemiştim. Bunu yaparken bir zaman belirlememiştim. Benim için inanın ok yaydan çıktı. 2015’ten bilhassa 2012’den bu yana kulübümüzün camiamızın içinde bulunduğu durumun sürdürülemez olduğunu gördüm ve adaylığımı açıkladım. Her geçen günün değerli olduğunu, Fenerbahçe’nin ciddi zaman kaybettiğini düşündüğüm için bu yola çıktım.”

“Fenerbahçe’nin kaybedecek bir dakikası bile yok”

“Fenerbahçe’nin kaybedecek bir dakikası bile yok”

Yargıtay kararını neden beklemediğine ilişkin sorulara da yanıt veren Koç; artık kaybedecek vakit kalmadı diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

Yargıtay kararının açıklanmasıyla sürecin bitmeyeceğini, bu sürecin bir üst mahkemesi olduğunu, olabileceğini ve bu durumda senelerce sürüncemede kalabileceğine inandığım için yola çıktım. Fenerbahçe’nin bekleyecek bu kadar zamanı olmadığını düşünüyorum. Seçildiğimiz takdirde haklı davamıza sahip çıkacağımız ve kulübümüzün uğradığı zararların tazmini için her türlü mücadeleyi vereceğimizden hiç bir şüphemiz yok.

Sayın Başkanımızın da Silivri’de şike kumpası davasının çıkışında ve daha sonrasında Mart 2017 Fenerbahçe Dergisi’nde kaleme aldığı yazısında dile getirdiği, “Kararlarımızda ve tasarruflarımızda Yargıtay kararının bir önemi artık kalmamıştır” ifadesini kullandığını hatırlatmak isterim. Başkanımızın bu görüşleri de bana doğru karar verdiğimi gösterdi.

“Başkan olursak Fenerbahçe için neler yapabiliriz üzerine çalıştık”

“Başkan olursak Fenerbahçe için neler yapabiliriz üzerine çalıştık”

Başkan adaylığı açıklamasının ardından hemen çalışmalarına başladığını belirten Ali Y. Koç katılımcıları çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Ali Y. Koç: Bugüne kadar başkan olursak neleri yapmalıyız üzerine çalıştık. Bu süreçte kariyerlerinde çok yüksek veya en yüksek noktaya gelmiş birçok Fenerbahçeli ile oturup istişare etme imkânları yakaladım. Camiamızın her kesiminden insanlarla temas ettik, özlenen Fenerbahçe derken herkesin neleri özlediğini kendi gözünden dinledik. Fenerbahçe başta futbol olmak üzere birçok değişime öncülük edebilecek güce sahip. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda sporda da gelişme göstermemiz gerekiyor. Türkiye her anlamda bir marka olacaksa sporda bunun öncüsü Fenerbahçe olmalı. Fenerbahçe’yi her anlamda örnek bir camia haline getirmeliyiz. Bunu biz Fenerbahçe olarak yapmazsak birileri çıkıp yapacak. Yepyeni bir yönetim anlayışı ile bu sürecin lideri neden Fenerbahçe olmasın?

"Yeni bir hikaye yazmanın zamanı geldi"

"Yeni bir hikaye yazmanın zamanı geldi"

Fenerbahçe’nin ezber bozmasının, tekrar öncü konumda ve örnek olmasının, Türk sporuna yeniden yön vermesinin, saygın ve saygılı bir yönetim anlayışının yönetimde bulunmasının, kısacası Fenerbahçe’nin yeniden bir hikâye yazmasının tam zamanı şimdi.

Bu süreçte sporla ilgili teknoloji şirketlerine gittik. Ekibim Avrupa’nın dört bir yerinde konferanslara, çalıştaylara katıldı. Ufkumuzu açmaya, genişletmeye çalıştık.

İdari konulara eğildik ve kulübümüzün organizasyon şeması üzerine çalıştık. Tespitler yaptık. Biz seçilirsek nasıl olması gerekir diye kurguladık…

Önemli kulüpleri ziyaret ettik, etmeye de devam edeceğiz. Çünkü bu ziyaretlerden çok besleniyoruz çok güzel geri bildirim alıyoruz. Örnek futbol kulüplerin yapılarını, vizyonlarını, işleyiş biçimlerini, sporcu yetiştirme ve keşfetme anlayışlarını, teknolojiyi ve sosyal medyayı nasıl kullandıklarını inceledik.

Çağ atlama yönünde mesaj

Çağ atlama yönünde mesaj

Bu çalışmaların sonucunda vardığı noktayı açıklayan Ali Koç, 20 yüzyılın yönetim modeli ile 21. Yüzyılda bir spor kulübünün yönetilemeyeceğini vurgulayarak “21.yy’da uluslararası futbol sektörünün paradigmalarının nasıl değiştiğini, çağ atladığını, spordan, eğlenceden ziyade globalleşen bir endüstriye dönüştüğünü ve üzülerek söylüyorum ülkemizle aradaki farkın endişe verecek derecede seviyelere, açıldığına şahit olduk.” dedi.

"Ciddi kaynak girişi yapacağız"

"Ciddi kaynak girişi yapacağız"

Ali Koç konuşmasını “Seçimin konuşulmadığı 4. Yıldız ve Euroleague şampiyonluğuyla taçlandırdığımız bir sezon olur. Takımımızı desteklemek için elimizden geleni yapalım.” diyerek son veren Koç, bir kongre üyesi tarafından kendisine yöneltilen “seçildiğiniz takdirde 4 Haziran günü ilk ne yapacaksınız” sorusunu “Maddi sıkıntıyı gidermek için kulübe ciddi bir kaynak girişi yapacağız. Mevcut sponsorluk kapasitesini genişleteceğiz” diye sürdürdü.

Görümeler devam edecek

Görümeler devam edecek

Fenerbahçe için seferberlik başlatacağını söyleyen Koç, tüm Fenerbahçelilerin bu süreçte elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayarak herkesin çorbada tuzu olması zorunlu dedi.

Ali Y. Koç, Seçim kampanyası kapsamında temaslarını sürdürerek, Türkiye genelinde Fenerbahçeli üyelerle bir araya gelmeye devam edecek.

Toplumsal fayda mesajı

Toplumsal fayda mesajı

Seçildiği takdirde kulübü 6 ana başlıktaki stratejik dönüşüm planına göre yöneteceğini vurgulayan Koç, bu başlıkları şu şekilde sıraladı; Fenerbahçe camiasının kenetlenmesi, mali yapı, sportif başarı, çağın şartlarına uygun bir yönetim vizyonu, öncü ve lider bir Fenerbahçe, toplumsal fayda sağlamada öncü bir kulüp…

Aziz Yıldırım daha önce Ali Koç'u işaret etmişti

Aziz Yıldırım daha önce Ali Koç'u işaret etmişti

Fenerbahçe'deki seçimde Ali Koç'un yanı sıra mevcut başkan Aziz Yıldırım'ın da olması bekleniyor. Yıldırım daha önce yaptığı açıklamada, kendisinden sonra gelecek başkanın Ali Koç olması gerektiğine dair mesaj vermişti.

Fenerbahçe Kulübü Başkan Adayı Ali Koç’un yönetim kurulunda yer alması beklenen isimler belli oldu. Koç, güçlü bir yönetimle birlikte Fenerbahçe’yi arzu ettiği yere taşımanın hesaplarını yapıyor.

Ali Koç’un yönetim kurulu listesinde bulunan isimler için tıklayın…