Ali Koç'u zor kararlar bekliyor!

11 Aralık 2018 12:38- Son Güncelleme - 11 Aralık 2018 09:39
Google news abonelik

Ersun Yanal çıkmazı

Ersun Yanal çıkmazı

20 yıllık Aziz Yıldırım dönemini bitirdiğinde, büyük hayalleri vardı. Ancak gelinen nokta gerçek anlamda bir kabus oldu. Hiç şüphesiz takımın içinde bulunduğu duruma en fazla üzülen isim olan Ali Koç’un önünde şimdi vermesi gereken kritik kararlar var.

 

Ali Koç, seçildiğinden beri taraftarın Ersun Yanal baskısı var. Ancak başkan, Yanal ismine her zaman mesafeli durdu. (Fanatik)

İlk olarak bir taraftara, “Ben size vizyon diyorum, siz bana Ersun Yanal diyorsunuz” sözleriyle çıkıştı. Sonradan yanlış anlaşıldığını söyledi.
Sezon başında teknik direktör arayışları sırasında, “Ersun Yanal iddialarının uzaktan yakından alakası yok. Kimsenin baskısı altında kalmadan, duygusallığa yer vermeden en sağlıklı kararı alacağız. Yerli hoca olursa, Aykut Kocaman’dan başkası olmayacak” diyerek Ersun Yanal’ı isteyenlere mesaj gönderdi.

Kapıyı kapatmıştı

Kapıyı kapatmıştı
Ali Koç son olarak 10 Ekim’de FB TV’de katıldığı ‘Gündem Özel’ programında, “Dün olmadı, bugün de yok, yarın da olmayacağını düşünüyorum. Ersun Yanal hocamız planlarımızda yok. Taraftardan rica ediyorum, ne olur bu sevdaya bir son verin. Benden sonra ne olur onu bilmiyorum” sözleriyle Yanal’a kapıyı net bir şekilde kapattı.
Ali Koç şimdi bu demeçlerin ardından Ersun Yanal’ı görev getirme konusunda kararsız.

Lucescu önerisi

Lucescu önerisi
Başkana tecrübeli teknik adam konusunda büyük bir baskı var.
Koç’un kurmaylarına sunduğu çözüm önerisinin; sezon sonuna kadar ligi ve Türk futbolunu yakından tanıyan Mircea Lucescu’nun hem milli takımı hem de Fenerbahçe’yi çalıştırması olduğu öne sürüldü.

FFP engeli

Başkanın Finansal Fair-Play (FFP) ile ilgili ilk demeci, “FFP doğru kullanıldığı takdirde bir fırsattır. Bu konuda UEFA yetkilileri ile görüşmelerim oldu. Bizim FFP’yi doğru istikamete götürmemiz gerek” olmuştu.
Sezon başında, FFP anlaşmasının şartlarını karşılama adına takımın en önemli isimleri Giuliano ve Josef satıldı, transferler de buna göre yapıldı.
Gelinen durum ortada. Şu anda Fenerbahçe’nin acilen takviyelere ihtiyacı var.
Bir stoper, bir orta saha, bir kanat ve bir forvet transferi Kanarya için ‘olmazsa olmaz’. Aksi taktirde düşme kabusu sezon sonuna kadar yaşanabilir. Ancak FFP nedeniyle yönetimin bu konuda eli kolu bağladı.

Sinyali verdi

Sinyali verdi
Ali Koç son olarak katıldığı bir panelde, “Belki 5 sene Avrupa’ya gitmemeyi düşünmemiz lazım” sözleriyle FFP anlaşmasını tehlikeye atabileceklerinin sinyalini verdi.
Eğer bu yapılırsa, taraftarın 10 yıllık Şampiyonlar Ligi hasretinin uzun süre daha devam edeceği kesinleşecek.
Böyle bir kararı almak kolay değil. Bu nedenle Ali Koç’u zor bir tercih bekliyor.

Comolli tehlikesi

Comolli tehlikesi
Ali Koç, takımın kâbus görmesini engellemek adına Finansal Fair-Play anlaşmasını hiçe sayarsa, taraftarların endişe ettiği bir başka konu ortaya çıkıyor.
Başkan, “Bu takıma gereken transfer neyse yapılsın” talimatı verdikten sonra gelecek oyuncular ile ilgili kararı kim verecek? Damien Comolli çoktan istenmeyen adam ilan edildi.
Yaptırdığı transferler nedeniyle takım bu halde. Ancak; kötü gidiş nedeniyle Cocu’yu kovan, antrenör ekibini ‘ihanet’le suçlayıp gönderen, birçok yıldızı kadro dışı bırakan Ali Koç, şimdiye kadar Comolli’ye toz kondurmadı.

1 numaralı adamı

1 numaralı adamı
Eğer ocak ayındaki transfer operasyonunu da Comolli yönetirse, bunun faturası çok daha ağır olabilir. Transferlere yönetim kurulunun karar vermesi halinde ise Fransız sportif direktörün görevini sürdürmesinin bir anlamı kalmayacak.
Yani Ali Koç bir anlamda, uzun süredir birlikte çalıştığı, hayalindeki Fenerbahçe’yi inşa etmek için güvenerek yola çıktığı 1 numaralı adamı olan Damien Comolli’den vazgeçmek zorunda kalacak.