AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ali Koç'un transfer bilançosu: 51

İlk Yayınlanma : 02 Şub 2021 - 09:46 / Son Güncelleme : 02 Şub 2021 - 09:55

3 Haziran 2018’de Fenerbahçe’de başkanlığa gelen Ali Koç değişimi işaret etti. Sarı-lacivertliler Koç döneminde 6. transfer dönemini tamamlarken toplam 51 oyuncu takıma katıldı. Peki hangi futbolcular transfer edildi, kaçı Damien Comolli döneminde geldi? İşte detaylar...

Ali Koç'un transfer bilançosu: 51

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç sportif direktörlük görevinin üzerinde sarı-lacivertli kulübe geldiği günden bu yana önemle durdu ve vazgeçmedi. İlk olarak bu göreve Damien Comolli getirilmesine karşın Fransız futbol adamının aldığı oyuncular, ortaya konan performanslar, takımın sezon içinde aldığı olumsuz sonuçlar ve yüksek maliyetleri çok eleştirildi. Comolli için çok sayıda iddia ortaya atılırken geçtiğimiz sezon Simon Falette transferi sırasında Başkan Ali Koç ile ters düşen Damien Comoli görevinden ayrıldı.

Comolli döneminde transfer edilen oyuncu sayısı 29

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Comolli ile çalıştığı dönemde 29 oyuncu kadroda dahil edildi. Transfer edilen oyuncuların listesi:

●Luiz Gustavo
●Jailson
●Vedat Muriç
●Miha Zajc
●Tolgay Arslan
●Harun Tekin
●Deniz Türüç
●Michael Frey
●Berke Özer
●Zanka
●Altay Bayındır
●Barış Alıcı
●Ferdi Kadıoğlu
●Sadık Çiftpınar
●Allahyar
●Garry Rodrigues
●Simon Falette
●Islam Slimani
●Andre Ayew
●Vicor Moses
●Yassine Benzia
●Max Kruse
●Emre Belözoğlu
●Murat Sağlam
●Adil Rami
●Mevlüt Erdinç
●Tolga Ciğerci
●Diego Reyes
●Serdar Aziz

Emre Belözoğlu ile transfer politikasını değiştirmek istedi

Comolli’den sonra Başkan Koç’un bu görev için düşündüğü isim Emre Belözoğlu’ydu. Koç tecrübeli futbol adamının sezonun sonunda aktif futbol hayatına nokta koymasını bekledi. Sezon sonu ile birlikte Emre Belözoğlu, Fenerbahçe Sportif Direktörü oldu. Tecrübeli ismin önceliği sarı-lacivertli takıma kalite getirmek ve transfer politikasını değiştirmekti. Bunu her fırsatta söyleyen Emre Belözoğlu yaz transfer döneminde söylemini eyleme dönüştürdü.

Gelişime açık oyuncular da alındı

Yepyeni bir kadro kuran Fenerbahçe 18 yeni oyuncuyu yaz transfer döneminde renklerine bağlarken tecrübeli oyuncuların yanı sıra genç ve gelişime açık oyuncular da alınarak transferdeki politikanın değiştiğini gösterdi.

Özil transferi Avrupa'da da ses getirdi

Yeni oyuncuların alınmasında Emre Belözoğlu başrolde olurken yıllardır beklenen geniş ve kaliteli oyunculardan kadro oluşturuldu. Bu kez sıra ara transfer dönemindeydi. Bu dönemde çok gizli yürütülen operasyon ile dünyaca ünlü Mesut Özil’in kadroya dahil edilmesi sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da büyük ses getirdi.

Emre Belözoğlu döneminde 22 transfer yapıldı

Özil’in yanı sıra Attila Szalai, Bright Osayi Samuel ve son olarak İrfan Can Kahveci ile birlikte 4 oyuncu daha kadroya katıldı. Böylelikle Emre Belözoğlu birkaç ay önce başlayan sportif direktörlük görevinde 22 transfere imza atmış oldu. Hatta Belözoğlu’na taraftarlar tarafından transfer döneminde “Alo ben Emre ağabeyin” lakabı bile takıldı. Mert Hakan Yandaş ve İrfan Can Kahveci Galatasaray’ın elinden alındı.

Belözoğlu döneminde 22 transfer yapıldı

Koç’un Belözoğlu ile çalıştığı dönemde transfer edilen oyuncuların listesi:

●Gökhan Gönül (yaz transfer dönemi)
●Caner Erkin (yaz transfer dönemi)
●Jose Sosa (yaz transfer dönemi)
●Mbwana Samatta (yaz transfer dönemi)
●Dimirtis Pelkas (yaz transfer dönemi)
●Mame Thiam (yaz transfer dönemi)
●Enner Valencia (yaz transfer dönemi)
●Mauricio Lemos (yaz transfer dönemi)
●Marcel Tisserand (yaz transfer dönemi)
●Nazım Sangare (yaz transfer dönemi)
●Filip Novak (yaz transfer dönemi)
●İsmail Yüksek (yaz transfer dönemi)
●Barış Sungur (yaz transfer dönemi)
●Diego Perotti (yaz transfer dönemi)
●Papiss Cisse (yaz transfer dönemi)
●Mert Hakan Yandaş (yaz transfer dönemi)
●Kemal Ademi (yaz transfer dönemi)
●Sinan Gümüş (yaz transfer dönemi)
●Mesut Özil (ara transfer dönemi)
●Attila Szalai (ara transfer dönemi)
●Bright Osayi Samuel (ara transfer dönemi)
●İrfan Can Kahveci (ara transfer dönemi)

Camianın yeniden umutlanmasını sağladı

İlk 2 yılında çok sıkıntılar yaşayan ve hatalarını da itiraf etmekten çekinmeyen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç doğru isimleri doğru göreve getirerek yerinde transferler ile sarı-lacivertli camianın yeninden umutlanmasını ve inancını kaybetmemesini sağladı.

Ali Koç dönemindeki teknik direktörler

Ali Koç teknik direktör olarak Phillip Cocu, Ersun Yanal, Tahir Karapınar ve sezon başında takımın başına getirilen Erol Bulut ile birlikte toplam 4 antrenör ile çalıştı. Koç haziran ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde üç yılda 4 teknik adam. 2 sportif direktör ve 51 transfer yapmış oldu.